بررسی ساز وکار صنایع بزرگ در معامله‌های بورس انرژی ۴ مرداد, ۱۳۹۵

ساز وکار حضور صنایع بزرگ و خرده فروشان در معامله‌های بورس انرژی و تأمین برق مشترکین بالای ۵ مگاوات از طریق بورس انرژی و معاملات دو جانبه در نشستی با حضور نمایندگان بورس انرژی، توانیر و شرکت مدیریت شبکه برق ایران بررسی شد.

اقتصادپرس:این نشست با حضور مدیران بازار برق و روسای ادارات خدمات مشترکین شرکت‌های برق منطقه ای در شرکت مدیریت شبکه برق ایران برگزار شد.

در پی مصوبه هیئت دولت و مصوبه وزیر نیرو در خرداد ۹۵ مقرر شده که مشترکین بالای ۵ مگاوات، برق مورد نیاز خود را از طریق بورس انرژی و معاملات دو جانبه تأمین کنند.

در این نشست “فرید فیاض‌منش” مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه توانیر، “حمیدرضا باقری” مدیر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی و “رضا ظریفی” مدیریت قراردادهای بازار برق، مفاد این مصوبه‌ها را تبیین و روش‌های انجام کار را بیان کردند.

در این نشست، نمایندگان شرکت‌های توانیر، مدیریت شبکه و بورس انرژی، با تشریح مراحل اخذ کد معاملاتی و دستورالعمل نحوه محاسبه صورتحساب مشترکانی که برق خود را از طریق معاملات دوجانبه یا بورس تأمین می‌کنند، به پرسش‌ها و ابهام‌های پیش آمده پاسخ دادند.

در ماه‌های اخیر به دنبال مصوبه‌ها و ابلاغیه‌های مربوطه توسط دولت و وزارت نیرو، زمینه برای تعامل مستقیم تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از طریق قراردادهای دوجانبه و معاملات بورس فراهم شده و در این فرآیند شرکت‌های برق منطقه‌ای بهای ترانزیت متناظر با معاملات را دریافت می‌کنند.

طبق ابلاغیه معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، تأمین برق واحدهای صنعتی از طریق قراردادهای دوجانبه و بورس انرژی و نیز حمایت از ایجاد شرکت‌های خصوصی بازرگانی برق در سطح خرده فروشی از جمله اقدام‌های اساسی وزارت نیرو در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عنوان شده است.

برای دستیابی به این اهداف، در آبان ماه سال ۹۴، مصوبه شرایط تأمین برق مشترکان تعرفه تولید (صنعت و معدن) شرکت‌های برق منطقه‌ای از طریق انعقاد قرارداد با تولیدکنندگان غیردولتی ابلاغ و نرخ ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال در ماه، برای هر کیلووات ظرفیت ترانزیت تعیین شد که این ابلاغیه در آذرماه سال ۹۴ و دستورالعمل نحوه محاسبه صورت‌حساب مشترکان در دی ماه سال ۹۴ توسط شرکت توانیر به شرکت‌های برق منطقه‌ای برای اجرا ابلاغ شد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *