بازنشستگانی که زنگنه با خود آوردحضورشان «خلاف قانون» است ۲ مرداد, ۱۳۹۵

روزنامه جوان از حضور غیرقانونی مدیران بازنشسته در وزارت نفت گزارش داده است: از امروز بیش از صدها مدیر نفتی باید از کار برکنار شوند تا مرتکب خلاف قانون نشوند. طبق قانون جدید منع به کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولت، امروز مهلت برای بازنشستگان وزارت نفت نیز تمام است و صدها بازنشسته که با «تدبیر» وزیر نفت به سمت‌های مدیریتی با حقوق‌های غیرمتعارف منصوب شده بودند باید سمت‌های خود را ترک کنند.

اقتصاد پرس: چند روز پیش از رأی اعتماد مجلس به بیژن نامدار‌زنگنه، وی به رسانه‌ها گفت که قرار است ژنرال‌ها را به جای گروهبان‌ها به کار گیرد. او مدیران دولت گذشته را گروهبان نامید و از ژنرال‌های خود رونمایی کرد که اغلب بازنشسته بودند ولی وزیر نفت به نشانه اعتماد به تجربه، صنعت نفت را در بحران خاموشی قرار داد.

نوع چیدمان مدیریتی در وزارت نفت به هیچ عنوان شباهتی به یک سازمان پویا نداشت و روزمرگی و سکون در نفت به وضوح مشاهده شد. به عنوان نمونه وزیر نفت بازنشسته‌ای را بر رأس مدیریت شرکت نفت و گاز پارس منصوب کرد که نه تنها هیچ پیشرفتی در پروژه‌ها ثبت نکرد بلکه سرعت پیشرفت پروژه‌ها را با وجود تزریق منابع مالی مناسب با پسرفت بزرگی همراه کرد. آمارها نشان می‌دهد در ۳۰ ماه پایانی دولت دهم میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها ۵/۱ درصد بود که در ۳۰ ماه نخست فعالیت دولت یازدهم به ۵/۰ درصد کاهش پیدا کرد که خود مؤید ضعف در یکی از انتصاب‌ها بود.

از این دست انتصابات در نفت به وفور یافت می‌شود اما نکته مهم‌تر در این باره، اذعان وزیر نفت به بالا بودن سن مدیریت در نفت است؛ زنگنه که وزارت نفت را به عرصه‌ای برای بازنشستگان با حقوق‌های غیرمتعارف تبدیل کرده است، همواره از لزوم کاهش سن مدیریت در نفت گفته است ولی با این وجود در مقابل کنار رفتن بازنشستگان طفره می‌رود.

تعدادی از مدیران فعلی وزارت نفت پس از سال‌ها خانه‌نشینی و حضور در بخش خصوصی به علت بازنشستگی با فراخوان وزیر نفت به کار فراخوانده شدند و قراردادهای جالبی نیز با آنها منعقد شد ولی خروجی کار چیزی نبود که انتظار می‌رفت به طوری که مدافعان وزیر هم از این اقدام زنگنه انتقاد کردند…

این وزارتخانه سعی در تفاسیر عجیب و غریب از این قانون دارد و همچنان به‌دنبال تمدید حضور بازنشستگان است اما دیوان محاسبات رسماً نظر خود را اعلام کرده است و بر آن اساس همه بازنشستگان حتی مدیرانی که مجوز دولت را نیز دارند از دوم مرداد نباید در سازمان‌های خود حاضر باشند. امروز در وزارت نفت بحران بزرگی به‌وجود خواهد آمد که مقصر اول و آخر آن شخص وزیر نفت است که این وزارتخانه را تبدیل به وزارتخانه‌ای پیر کرده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *