احتمال نصب جعبه سیاه در اتومبیل های خودران در آلمان ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

به دنبال تصادف مرگبار یکی از خودروهای خودران ساخت شرکت تسلا بحث و تبادل نظر بر سر نحوه ایمن سازی حداکثری این اتومبیل ها بالا گرفته است.

اقتصادپرس: این نگرانی وجود دارد که اشتباه محاسباتی نرم افزارها و حسگرهای نصب شده در خودروهای یاد شده سرنشینان آنها را به کام مرگ بفرستد و لذا کارشناسان راه حل های مختلفی را برای مقابله با این نگرانی جدی پیشنهاد می دهند.

یکی از این راه حل ها نصب سیستمی در خودروهای یاد شده به منظور کنترل سریع آن در صورت وقوع خطر احتمالی است. سیستم های یاد شده می توانند در صورت احساس خطر با پیش بینی زمانی مناسب از سرنشینان بخواهند تا خود کنترل خودرو را در دست بگیرند.

اما آلمانی ها در این زمینه راه حل خاص خودشان را دارند. وزیر حمل و نقل این کشور پیشنهاد کرده که رانندگان خودروهای خودران امکان نصب دستگاهی مشابه با جعبه سیاه هواپیماها را داشته باشند تا از این طریق داده های مربوط به خودرو در حین حرکت خودکار ثبت شود و ازاین طریق میزان صحت عملکرد آن معلوم گردد.

البته در حال حاضر نیز بسیاری از اتومبیل های خودران به طور بی سیم با سرورهای خود در شرکت های سازنده در ارتباط هستند و لذا استخراج داده های عملکردی انها ممکن است. اما در صورت اجرای پیشنهاد دولت المان بررسی این عملکرد توسط سرنشینان و دیگر نهادهای نظارتی نیز تسهیل می شود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *