نقدینگی برای ورود از بانک‌ها به بورس رغبتی ندارد ۲۱ تیر, ۱۳۹۵

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در شرایط کنونی وضعیت بورس به گونه ای نیست که نقدینگی از بانکها برای ورود به بازار سهام رغبت داشته باشد و تا زمانی که بورس به رونق نیفتد نباید منتظر ورود نقدینگی از بانکها به بورس بود.

اقتصادپرس: علی زارعی با اشاره به اینکه کاهش سود بانکی در بلندمدت به مثبت شدن روند بازار سهام کمک خواهد کرد، گفت: البته این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که تسهیلات اعطایی به صنایع و بنگاهها بدون مانع و در سریع ترین زمان ممکن پرداخت شود.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: درست است که نرخ سود بانکی و در پی آن بهره تسهیلات اعطایی توسط بانکها کاهش یافته است، اما پرسش اصلی اینجاست که آیا تسهیلات با همین نرخ ها به دست صاحبان صنایع و بنگاهها می رسد یا خیر، و اینکه آیا فعالین صنعت بویژه بخش خصوصی در کمترین زمان ممکن از این تسهیلات بهره مند می‌شوند.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا بازار سهام واکنش مثبتی به خبر کاهش نرخ سود بانکی و در پی آن کم شدن بهره تسهیلات نشان نداد، تصریح کرد: در گام نخست باید گفت که اقتصاد و صنعت کشور بیش از بورس به این خبر احتیاج دارد؛ چرا که هزینه تمام‌شده محصولات و تولیدات با این اتفاق کم می‌شود و در پی آن بورس از این رخداد در میان‌مدت سود می‌برد و رونق می‌یابد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر در شرایط کنونی وضعیت بورس به‌گونه‌ای نیست که نقدینگی از بانکها برای ورود به بازار سهام رغبت داشته باشد و تا زمانی که بورس به رونق نیفتد نباید منتظر ورود نقدینگی از بانکها به بورس بود.
وی اذعان داشت: همچنین اوراق مشارکتی که نرخ سودهای تضمینی بالا دارند، نقدینگی بانکها را به سمت خود جذب کرده و در حال حاضر مانع رونق بورس و دادوستد اوراق بهادار شده است.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با همه این تفاسیر تاثیر‌پذیری بورس از کاهش نرخ سود بانکی و تسهیلات ارائه شده به بنگاهها موضوع زمانبری است که در میان‌مدت می‌تواند آثار مثبت خود را در بازار سرمایه نشان دهد.
وی در ادامه گفت: موضوعات مربوط به پساتحریم هم از جمله عواملی هستند که معامله‌گران را برای فعالیت بیشتر در بورس با ابهام مواجه کرده است.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *