کد خبر : 11351
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 مهر 1402 - 10:00

طرح صدور یک روزه گواهینامه موتور سیکلت به کجا رسید؟

طرح صدور یک روزه گواهینامه موتور سیکلت به کجا رسید؟
سخنگوی فراجا شعار امسال هفته پلیس را "شهروند قانون‌مدار، پلیس خدمتگزار" اعلام کرد و گفت: طرح اخذ گواهینامه آسان در ۱۵ استان کشور و تلاش برای اجرای سراسری آن از مهر ماه جاری اجرا می‌شود؛ حدود ۷ میلیون راکب موتورسوار گواهینامه ندارند.

به گزارش اقتصاد پرس؛ سردار سعید منتظرالمهدی؛ معاون فرهنگی اجتماعی و سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح عملکرد پلیس در ۶ ماهه سال جاری پرداخت و با تبریک هفته وحدت و فرا رسیدن هفته فراجا اظهار کرد: هفته فراجا از پنجشنبه ۱۳ مهر با شعار «شهروند قانون‌مدار، پلیس خدمت‌گزار» با غبارروبی مزار شهدا در سراسر کشور آغاز و تا ۱۰ مهر ماه ادامه دارد همچنین در روز شنبه مراسم صبحگاه مشترک فراجا در مراکز فرماندهی انتظامی سراسر کشور برگزار می‌شود.

سخنگوی فراجا در تشریح عملکرد  پلیس آگاهی تصریح کرد: افزایش ۲۴ درصدی کشف انواع سرقت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین افزایش ۴۱ درصدی کشفیات سرقت‌های خرد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و افزایش ۹ درصدی کشف سرقت‌های مهم از جمله عملکرد مثبت پلیس آگاهی است.

وی با بیان اینکه ۵۸ درصد سرقت‌ها مربوط به سرقت‌های خرد است، گفت: میزان سرقت از منزل و مغازه ۱۱ درصد، طلافروشی ۳۷ درصد، سرقت محموله و کالا ۷ درصد، دستبرد به اماکن خصوصی و دولتی ۶ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: افزایش ۱۶ درصدی کشف سرقت‌های موتورسیکلت و ۱۵ درصدی کشف سرقت‌های اتومبیل نیز از دیگر دستاورد پلیس آگاهی در حوزه کشفیات است.

سردار منتظرالمهدی از کشف ۷۲ درصدی قاپ‌زنی و کیف‌قاپی و ۵۹ درصدی سرقت‌های مسلحانه خبر داد و یادآور شد:‌ در نیمه نخست سال جاری ۴۶۸ سرقت در پوشش و تحت عنوان مأمور صورت گرفته که کشف ۳۲ درصدی سرقت‌های مأمورنما را داشته‌ایم همچنین از ابتدای سال تاکنون ۷۶درصد آدم‌ربایی‌ها و ۹۰ درصد قتل‌ها کشف شده است.

کشف ۱۸ هزار میلیارد ریال انواع کالای قاچاق

سخنگوی فراجا در ادامه به فعالیت مرزبانی انتظامی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون مأموران مرزبانی موفق به کشف حدود ۱۸ هزار میلیارد ریال انواع کالای قاچاق شدند همچنین کشف بیش از ۳ هزار قبضه سلاح شکاری و جنگی و بیش از ۲۲ هزار قبضه انواع سلاح در همکاری مشترک با پلیس اطلاعات از جمله دیگر دستاوردهای مرزبانی کل کشور است.

سردار منتظرالمهدی به هلاکت ۳۰ نفر از اشرار، معاندان و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر پرداخت و گفت: جلوگیری از خروج و قاچاق حدود ۷۲ میلیون لیتر سوخت، کشف حدود ۱۵ میلیون لیتر انواع سوخت قاچاق که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۰ درصدی داشته است از دیگر توفیقات مرزبانی است.

وی افزود: کشف و مهار ۲۰ هزار رأس انواع دام سبک و سنگین قاچاق و افزایش ۱۵ درصدی کشف دام سنگین اقدامی است که مأموران مرزبانی انجام داده‌اند.

سخنگوی فراجا به کشف حدود ۷۵ میلیون نخ انواع سیگار که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزایش ۶۲ درصدی روبه‌رو بوده اشاره و تصریح کرد: کشف بیش از ۳۲۰ هزار عدد انواع مواد محترقه، کشف ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار لیتر مشروبات الکلی دست‌ساز و مسمومیت‌زا و همچنین کشف بیش از یک میلیون بطری مشروبات الکلی خارجی از جمله عملکرد ۶ ماهه مرزبانی است.

سردار منتظرالمهدی ادامه داد: انهدام چندین باند قاچاق مواد مخدر و دستگیری بیش از ۳۹۵ سوداگر مرگ، کشف نزدیک به ۳۰ تن انواع مواد مخدر در مرزها و به خصوص افزایش سه برابری کشف ماده مخدر کراک و کشف حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار قلم انواع داروی قاچاق که عمدتاً داروهای آنتی‌بیوتک تاریخ مصرف گذشته هستند نیز در کارنامه ۶ ماهه مرزبانی قرار دارد.

کاهش ۲۸ درصدی نزاع دسته‌جمعی

سخنگوی پلیس در تشریح عملکرد پلیس اطلاعات به کاهش ۲۸ درصدی نزاع‌های دسته‌جمعی پرداخت و گفت: از ابتدای سال تاکنون افزایش ۱۵درصدی دستگیری اتباع بیگانه‌ داشته‌ایم و درگیری‌های فردی هم ۸ درصد کاهش داشته است.

سردار منتظرالمهدی در تشریح عملکرد پلیس بین‌الملل فراجا اظهار داشت: ارتباط‌گیری مؤثر با پلیس دیگر کشورها با هدف شناسایی مجرمان و پیشرفت برای رویارویی با چالش‌های مربوط به جرایم نوظهور توانسته از فعالیت ۱۹۵ کشور عضو در مبارزه با جرایم فرامرزی حمایت و پشتیبانی کند؛‌ تنها در همین یک ماه گذشته ۲ کلاهبرداری هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی شناسایی و کشف شده و کلاهبرداران دستگیر و به کشور مسترد شده‌اند.

وی افزود: اقدامات و خدمات انتظامی صورت گرفته در خصوص متهمان و مجرمانی که به خارج از کشور گریخته‌اند و صدور گواهی عدم سوءپیشینه بین‌المللی برای اتباع ایرانی خارج از کشور که همگی بنا به درخواست وزارت امور خارجه بوده بیش از ۲۰ هزار مورد بوده است.

اجرای طرح صدور گواهینامه یک روزه موتورسیکلت در ۱۵ استان

سردار منتظرالمهدی با بیان افزایش ۸ درصدی تصادفات گفت: آموزش‌های پلیس و هشداری بیشتر به مردم در رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی موجب شده است تا تعداد جانباختگان ۹۳ نفر یعنی حدود یک درصد و آمار مصدومان حوادث رانندگی ۴ هزار و ۷۲۶نفر یعنی چیزی در حدود ۲درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته باشد.

سردار منتظرالمهدی در بخش دیگری از این نشست گفت: ترخیص فوق‌العاده خودرو و موتورسیکلت‌های توقیفی به استثناء وسایل نقلیه دارای دستور قضایی با شرایط ویژه و پرداخت ۵۰ درصد جریمه و الباقی به صورت اقساط با نرخ سال ۹۴ هیئت دولت به مدت ۱۵ روز را از جمله دیگر برنامه‌های پلیس در این هفته است.

سخنگوی پلیس ادامه داد: چاپ و تحویل ۷۲ ساعته کارت خودرو و گواهینامه‌های جدیدالورود و المثنی به مالکان و افزایش ۲ ساعته کار مراکز تعویض پلاک (از ساعت ۷ صبح تا ۱۶ عصر) نیز از دیگر اقدامات پلیس راهور است.

وی با اشاره به روند نقل و انتقال اینترنتی خودرو در شهر تهران از طریق برنامه کاربردی «پلیس من» در هفته فراجا عنوان کرد: برای این منظور افراد صرفاً برای نصب و فک پلاک به مراکز مراجعه کرده و در کمترین زمان ممکن کمتر از ۳۰ دقیقه کار خود را انجام می‌دهند؛ این اتفاق در نحوه نقل و انتقال خودرو باعث کاهش صف و به مرور از بین رفتن صف‌ها می‌شود.

وی به تجلیل از رانندگان قانون‌مدار و حرفه‌ای کامیون، اتوبوس، خودروهای سواری و موتورسواران تحت عنوان طلایه‌داران ترافیک اشاره و تصریح کرد: از هفته فراجا به بعد رفع توقیف خودروها به صورت سیستمی و بدون نیاز به مراجعه مالکان انجام خواهد شد همچنین اجرای طرح اخذ گواهینامه آسان در ۱۵ استان کشور و تلاش برای تأمین و اجرای سراسری آن به کشور در مهر ماه در حال انجام است.

سردار منتظرالمهدی به روند صدور گواهینامه‌های یک روزه موتور اشاره کرد و گفت: حدود ۱۲ میلیون موتور سیکلت داریم که در کشور تردد می‌کنند اما ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار راکب موتورسوار گواهینامه ندارند که پلیس برای حل این مشکل طرح گواهینامه آسان و ارزان در یک روز را به مرحله اجرا گذاشت.

وی افزود: در این روند فرد بعد از قبولی در آزمون آیین‌نامه، امتحان شهری را در همان روز انجام می‌دهد؛ نکته مهم در خصوص گواهینامه یک روزه این است که فرد متقاضی باید موتور داشته باشد البته اگر موتور به نام پدر یا مادرش هم باشد یا قولنامه‌ای هم باشد مسئله‌ای ندارد.

کشف ۸۶ درصدی پرونده‌های سایبری

سخنگوی پلیس به کشف ۸۶ درصد پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا اشاره و خاطرنشان کرد: در نتیجه کشف این پرونده‌ها یک هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال وجوه سرقتی به مالباختگان سایبری عودت داده شد؛‌ همچنین پلیس فتا در یک هزار و ۱۰۰ دقیقه مصاحبه در رسانه‌های مختلف راهکارهای مقابله با شگردهای کلاهبرداران و مجرمان سایبری را ارائه کرده است.

سردار منتظرالمهدی در تشریح عملکرد پلیس مبارزه با مواد مخدر از افزایش ۱۰۵ درصدی کشف گل، ۸۸ درصدی کوکائین، ۹۷ درصدی متادون و ۲۲ درصدی شیشه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته اشاره و بیان داشت: ۳۰۳ تن مواد مخدر در نیمه اول سال جاری کشف شد همچنین افزایش ۳۴ درصدی جمع‌آوری معتادان متجاهر و افزایش ۱۹ درصدی دستگیری خرده‌فروشان مواد مخدر را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته‌ایم.

وی در ادامه در تشریح عملکرد پلیس گذرنامه به راه‌اندازی اپلیکیشن «پلیس من»‌ و ارائه خدمات غیرحضوری به شهروندان پرداخت و گفت: ثبت ۶۶۰ هزار درخواست اینترنتی گذر زیارتی از اول محرم در این اپلیکیشن درج شده است همچنین در ۶ ماهه نخست امسال ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار گذرنامه صادر شده است.

سردار منتظرالمهدی گفت: در حال حاضر با افزایش سطح هوشمندی در برنامه‌های پیش‌روی فراجا، امکان استعلام لحظه‌ای و آنی ممنوع‌الخروجی از طریق اپلیکیشن پلیس من فراهم شده البته پلیس این خدمت را نه امسال بلکه از سالیان گذشته ایجاد کرده است.

صدور ۱۵۰ هزار کارت پایان خدمت و معافیت

سخنگوی پلیس در تشریح عملکرد سازمان وظیفه عمومی فراجا اعلام کرد: از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۱۳۴ هزار اعزام به سربازی صورت گرفته و ۱۵۰ هزار کارت پایان خدمت، معافیت یا المثنی؛ بالغ بر ۱۸۰ هزار مورد معافیت تحصیلی و ۳۰ هزار و ۵۰۰ معافیت پزشکی و بالغ بر ۲۲ هزار معافیت کفالت صادر شده است.

وی در ادامه در تشریح عملکرد سامانه فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ عنوان کرد:‌ از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۲۷ میلیون تماس با ۱۱۰گرفته شده که از این تعداد بالغ ۱۲ میلیون تماس منجر به عملیات شده است؛ کل تماس‌ها، یک درصد و تعداد تماس‌های عملیاتی نسبت به سال گذشته ۷درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ نزدیک به ۳ میلیون و ۴۰۰هزار مورد تماس، مزاحمت و غیرقابل بررسی بوده‌اند.

سردار منتظرالمهدی گفت: بالغ بر ۱۱٫۵ میلیون تماس از طریق راهنمایی، ارشاد و مشاوره مناسب اپراتورها حل و فصل شد.

برقراری ۸۳ هزار تماس برای تشکر از اقدامات پلیس

سردار منتظرالمهدی به آمار عملکرد بازرسی فراجا یا همان ۱۹۷ اشاره و بیان داشت: در نیمه نخست سال جاری بالغ بر ۸۳۴ هزار تماس از سوی مردم برقرار شده که از این میزان نزدیک به ۸۳ هزار مورد فقط تشکر از اقدامات انتظامی صورت گرفته توسط مأموران حرفه‌ای پلیس بوده است.

وی افزود: حدود ۲۸۱ هزار تماس قابل رسیدگی بوده و بالغ بر ۱۳۷ هزار مورد انتقاد نسبت به عملکرد پلیس بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته یک هزار و ۴۶۲ مورد کمتر بوده است.

سخنگوی پلیس در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست از ساخت و تولید ۶ سریال پلیسی برای پخش در رسانه ملی و سینمای خانگی خبر داد و گفت: سه مجموعه تلویزیونی، ناریا در ۵۰ قسمت، مجموعه تلویزیونی غریبه که پیش‌تولید آن شروع شده و به‌زودی کلید خواهد خورد، مجموعه تلویزیونی “هشت‌پا” که تقریباً ۲ ماه از مرحله تولید آن گذشته و مجموعه‌هایی “ازازیل، بازنده و دفتر یاداشت” برای پخش در سینمای خانگی که در مراحل ساخت و تولید هستند از جمله عملکرد پلیس در زمینه تولیدات رسانه‌ای است.

وی افزود: پلیس تاکنون نسخه اولیه سه بازی رایانه‌ای را طراحی کرده که تا پایان سال منتشرمی‌کند همچنین راه‌اندازی سه پویش در فضای مجازی با موضوع پیش‌گیری از سرقت، نزاع و خشونت همچنین تولید سه سری کلیپ و تیزر هشداری و پخش در رسانه ملی از جمله دیگر تولیدات رسانه‌ای پلیس است.

سردار منتظرالمهدی تصریح کرد: راه‌اندازی مرکز فرهنگی هنر رسا با هدف تولید آثار فاخر پلیسی در اردیبهشت امسال و همچنین تولید آیتم‌های آموزشی با نام یادینو در ۲۵ قسمت، دوربین مخفی با نام گاردریل در چهار قسمت، یک روز با فرزندان شهدا با نام صمیما در پنج قسمت، تریبون آزاد با عنوان حرف آزاد در سه قسمت، مستندهای پلیسی در ۲۲ قسمت، تولید آیتم‌های اینترو با نام راز آگاه در چهار قسمت و تولید پادکس‌های صوتی قصه‌های پلیسی با نام پادی‌پل از جمله دیگر تولیدات رسانه‌ای پلیس است.

مصالحه ۷۰ درصدی پرونده‌ها در کلانتری‌ها

سخنگوی پلیس به عملکرد دوائر مشاوره و مددکاری در کلانتری‌ها پرداخت و افزود: از جمله اقدامات خلاقانه و پیشگیرانه پلیس در حوزه کاهش پرونده‌های قضایی، ایجاد مراکز مشاوره و مددکاری در کلانتری‌ها بوده است که در حال حاضر یک هزار و ۱۰۰ دایره اجتماعی و ۵۵ مرکز مشاوره تخصصی به‌صورت رایگان به هموطنان خدمات روان‌شناختی ارائه می‌کنند همچنین مصالحه ۷۰ درصدی پرونده‌ها و ارائه بیش از نیم میلیون خدمت مشاوره به هموطنان از جمله دیگر اقدامات این دوائر است.

معاون فرهنگی اجتماعی فرماندهی کل انتظامی کشور در ادامه به عملکرد معاونت بهداد فراجا اشاره و تصریح کرد: ۹ بیمارستان و ۵۵۶ درمانگاه شهری و پادگانی در سطح کشور مشغول ارائه خدمات بهداشتی، امدادی و درمانی به عموم مردم و هموطنان هستند.

سردار منتظرالمهدی با اشاره به پایش سلامت حدود ۱۵۴ هزار نفر از کارکنان فراجا توسط معاونت بهداد اظهار داشت: افزایش سامانه‌های امداد و انتقال زمینه متناسب با مأموریت انتظامی و مرزی مانند راه‌اندازی سامانه پزشکی از راه دور در ۱۰۷ نقطه مرزی کشور و اجرای حداکثری طرح سنجش و ارزیابی سلامت روان کارکنان وظیفه مراکز آموزشی از جمله اقدامات معاونت بهداد در نیمه ابتدای امسال است.

سخنگوی پلیس در خاتمه به رشادت و فداکاری مأموران پلیس در مأموریت‌های محوله پرداخت و خاطرنشان کرد:‌ از ابتدای سال تاکنون ۵۰ مأمور در راه اعتلای امنیت و احساس آن به شهادت رسیده‌اند البته در کنار آمار متأثرکننده شهدای پلیس با تدابیر صورت گرفته و افزایش سطح مهارت و تجهیزات میزان مجروحان ۸۸ درصد کاهش داشته است.

منبع: تسنیم

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.