کد خبر : 25608
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 - 9:49

رئیسی:

هیچکس را ندیدیم وضع مادی بعد از ازدواجش کمتر از قبل شده باشد؛ این معجزه الهی است

هیچکس را ندیدیم وضع مادی بعد از ازدواجش کمتر از قبل شده باشد؛ این معجزه الهی است

رئیسی گفت: پاسخ این سوال که در وضعیت اقتصادی فعلی وضعیت فرزند چه می‌شود؟ این است که معجزه الهی آن است هیچکس را ندیدیم وضع مادی بعد از ازدواجش کمتر از قبل شده باشد.

اقتصاد پرس | ابراهیم رییسی رئیس دولت سیزدهم، پیش از ظهر امروز (شنبه) در دومین رویداد اهدای جایزه جوانی جمعیت که در محل سالن اجلاس سران کشور برگزار شد، اظهار داشت: موضوع جلسه امروز جمعیت، فرزندآوری، جوانی جمعیت، ایران جوان، ایران قوی، توجه به خانواده و محوریت آن است که مورد تاکید دین و فرهنگ دینی ما و سیاست‌های ابلاغی ما، قانون و نیاز جدی کشور است.

به گزارش مهر، وی عنوان کرد: ما نیازمند بازگشایی گره‌های ذهنی فرزندآوری و افزایش جمعیت هستیم که نیازمند اقناع توسط رسانه‌های مکتوب، دیجیتال و… است. چهره‌ها در این تبیین نقش دارند. پاسخ این سوال که در وضعیت اقتصادی فعلی وضعیت فرزند چه می‌شود؟ این است که معجزه الهی آن است هیچکس را ندیدیم وضع مادی بعد از ازدواجش کمتر از قبل شده باشد.

رییس دولت سیزدهم بیان کرد: این موضوع نیازمند اقناع افکار عمومی است و این امر بر عهده بخش‌های آموزشی و افراد صاحب کلام و بیان است. یک بزرگ در محله یا روستا هم می‌تواند در این موضوع نقش داشته باشد. در شمال شهر خانه‌های بزرگ تعداد بچه‌ها کمتر است اما در جنوب شهر خانه‌ها کوچک‌تر و تعداد بچه‌ها بیشتر است. حتماً تشکیل خانواده نیازمند مسکن است اما لازمه کار فقط این نیست و با روحیه قناعت می‌توان آن را مدیریت کرد. گذشتگان در هر اتاق یک خانواده و چند فرزند زندگی می‌کردند. گرچه در حال حاضر مدل زندگی و سبک زندگی تغییر کرده اما املا فرهنگ قناعت هم باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.
فرزندآوری نیازمند مباحث فرهنگی و اقتصادی است

رییسی ادامه داد: ما نعمت‌های زیادی داریم که به چشم نمی‌آید اما وقتی نعمت‌ها دچار مشکل می‌شود اهمیتش مشخص می‌شود. فرزندآوری نیازمند مباحث فرهنگی و اقتصادی است. رسانه‌ها در زمینه فرهنگی برای اقناع باید تلاش کنند.

وی اذعان داشت: در بحث اقتصادی باید پرداخت وام ازدواج، اشتغال و مسکن توسط نظام بانکی تسهیل شود. قانونی تصویب و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده و باید اجرا شود و از مجریان خواستیم در مورد نقش آفرینی این تسهیلات در فرزندآوری توجه شود. نقش مجریان رصد کردن این است که هر کدام از مشوق‌ها چه میزان در افزایش جمعیت و فرزندآوری سهم دارند.

رییس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: احساس این قانون الزام است اما از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در راستای اصلاح آن اقدام نمایند. به عقیده شخص بنده پرداخت وام ازدواج به موقع می‌تواند نقش بیشتری در فرزندآوری داشته باشد. منکر تشویق‌های دیگر هم نیستیم.

رییسی با تاکید بر اینکه ستاد جمعیت صرفاً نقش ستادی و رصد کردن دارد، گفت: ستاد با پیگیری باید کاری کنند همه اقدامات دستگاه‌ها بررسی شود تا عدم موفقیت و کاستی‌ها شناسایی شود و این مطلب باید به صورت فصلی دنبال شود. مساله جمعیت هم منجر به تولید قدرت و هم تولید ثروت می‌شود و در نتیجه آن ایران همیشه جوان می‌ماند.
ایران جوان یعنی کارهای دانش بنیانی که در حال انجام است

وی اضافه کرد: ایران جوان یعنی کارهای دانش بنیانی که در حال انجام است. جوانان بسیار برای کشور نقش آفرین هستند. با توجه به هشدار مقام معظم رهبری باید همگی در این زمینه اقدام کنیم.

رییس دولت سیزدهم با اشاره به آمار نگران کننده سقط جنین تصریح کرد: با موانعی مانند سقط جنین باید برخورد شود جز در مواردی که ضرورت دارد. سقط جنین مساوی با قتل نفس است و جامعه باید اقناع سازی کند که این کار اثر وضعی و اجتماعی دارد. اقناع کار صاحبان قلم و بیان است. در کنار اقناع باید قدرت برخواسته از قانون داشته باشیم.

وی تاکید کرد: با جریان سودا گری که به دنبال پول است با قدرت و با اصلاح قانون باید برخورد شود. اقدام وزارت بهداشت در مورد زوج‌های نابارور و فراگیری مراکز در سراسر کشور و رایگان کردن اقدامات اقدام خوبی است که باید ادامه پیدا کند. اینها گام‌های عملی تشویق دولت در این زمینه است.
دشمنان به دنبال این هستند که ما جمعیت نداشته باشیم

رییسی با اشاره به اقدامات خود در آستان قدس رضوی گفت: خوابگاه‌های دانشجویی و متاهلی بسیار در ازدواج و فرزندآوری نقش دارد. این اقدام تشویق بسیار خوبی برای جوانان برای ازدواج است.

رییس دولت سیزدهم اذعان داشت: دشمنان به دنبال این هستند که ما جمعیت نداشته باشیم و خانواده و نهاد خانواده را کمرنگ داشته باشیم و در این زمینه بسیار سرمایه گذاری کردند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.