کد خبر : 26485
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 خرداد 1403 - 8:49

سرپرست وزارت خارجه:

مذاکرات رفع تحریم‌ در جریان است

مذاکرات رفع تحریم‌ در جریان است

سرپرست وزارت خارجه ایران با بیان اینکه مذاکرات رفع تحریم‌ها و تبادل پیام‌ها در جریان است، به غربی‌ها توصیه کرد «بیش از این فرصت را از دست ندهند و اقدامات گذشته‌ای را که باید انجام می‌دادند و انجام ندادند، جبران کنند».

«علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در لبنان حضور دارد، در یک کنفرانس خبری در محل سفارت ایران در بیروت، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

باقری در ابتدای این نشست با تشکر از سفر وزیر خارجه و رئیس پارلمان لبنان به تهران برای ادای احترام به شهدای خدمت، گفت: تعامل و همکاری ایران و لبنان ریشه در تاریخ دارد. ما همواره در رایزنی و مشورت با دوستان لبنانی هستیم اما این بار به طور خاص برای سپاسگزاری از دولت، مردم و شخصیت‌های عالی‌مقام لبنانی به لبنان آمدم تا حضوراً از آن‌ها به خاطر همدلی و همراهی با مردم و دولت ایران در پی شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه شهید جمهوری اسلامی ایران تشکر و سپاسگزاری کنم.

سرپرست وزارت خارجه ایران در ادامه گفت: امروز سی‌وپنجمین سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) است. گرامی می‌داریم راه و یاد این شخصیت بزرگ جهان اسلام را. برای علو درجات ایشان دعا می‌کنیم و از خداوند متعال طلب می‌کنیم تا بتوانیم مسئولانه راه ایشان را که مسیر اصلی آن، صیانت از حرکت مقاومت و حرکت به سوی حمایت از ملت مظلوم فلسطین بود، با قدرت ادامه دهیم.

او در ادامه درگذشت مادر «سید حسن نصرالله» مادر دبیرکل حزب‌الله لبنان را به سید مقاومت و دولت، ملت و شخصیت‌های لبنانی تسلیت گفت.

باقری در پاسخ به سوالی درباره با روابط تهران-ریاض گفت: مناسبات ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد. از زمانی که روابط ۲ کشور به صورت رسمی احیا شد تاکنون اقدامات و تلاش‌های زیاد، جدی و موثری برای گسترش مناسبات در زمینه‌های مختلف انجام شده است. ایران و عربستان اراده جدی دارند که با تعامل و همکاری با یکدیگر در کنار دیگر کشورهای منطقه، منطقه‌ای همراه با آرامش ایجاد کنند .

او با اشاره به رایزنی‌های اخیر خود با وزیر خارجه عربستان گفت: در این رایزنی‌ها در مورد آخرین تحولات فلسطین و جنایت‌های اخیر رژیم صهیونسیتی در غزه و رفح گفت‌وگو داشتیم و ۲ طرف تاکید داشتیم که باید اقدامات موثر، جدی و نتیجه بخش برای کمک به مردم فلسطین و توقف این جنایت‌ها انجام شود.

آمریکایی‌ها نیازی نیست طرح آتش‌بس بدهند، کمک‌های خود را به رژیم صهیونیستی قطع کنند

باقری در پاسخ به سوالی در مورد طرح اخیر بایدن در ارتباط با آتش‌بس در غزه گفت: مقاومت در میدان ثابت کرده است که از بلوغ کافی برای تصمیم گیری در مورد موضوع فلسطین برخوردار است. بارها مقاومت اعلام کرده در صورت توقف جنایت‌ها و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی و عقب‌نشینی کامل اشغالگر از غزه و آزادی اسرای فلسطینی، حاضر است که مسیر سیاسی را با جدیت پیگیری کند.

دیپلمات ارشد ایران گفت: اینکه آمریکایی‌ها بعد از هشت ماه به فکر سازوکاری برای توقف نسل‌کشی افتادند، در حالی که خودشان بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی هستند، نشان‌دهنده این است که آمریکایی‌ها تا چه حد در ارائه این طرح صداقت و راستی دارند.

باقری تاکید کرد: حکومتی که بیشترین نقش را در حمایت نظامی و ارائه تجهیزات نظامی به رژیم صهیونیستی برای کشتار مردم غزه داشته و همچنان این کمک‌ها را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌دهد، نمی‌تواند صادقانه خواهان آتش بس باشد.

او افزود: آمریکایی‌ها اگر می‌خواهند صادق باشند، نیازی نیست که طرح آتش‌بس بدهند، بلکه کمک‌های خود را به رژیم صهیونیستی قطع کنند، چراکه اگر این کار را انجام دهند، دست صهیونیست‌ها خالی می‌شود و آن‌ها از کشتار دست برمی‌دارند و دیگر سلاح و تجهیزاتی برای ادامه کشتار نخواهند داشت.

سرپرست وزارت خارجه ایران ادامه داد: امروز صهیونیست‌ها در هیچ جامعه‌ای جایگاه و مشروعیت ندارند و افکار عمومی دنیا رژیم صهیونسیتی را به عنوان یک رژیم کودک‌کش می‌شناسند. بحث‌هایی که در مورد عادی‌سازی مطرح می‌شود، ترفندهای ناکام و شکست‌خورده‌، برای جبران شکست رژیم صهیونیستی و حامیانش به ویژه آمریکا در عرصه حمایت از رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین است.

او در بخش دیگر صحبت‌های خود، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز تهاجم صهیونیست‌ها به مردم غزه همواره تلاش داشته که که هرچه زودتر این تهاجم و نسل‌کشی متوقف شود، تصریح کرد: امروز نیز در گفت‌وگو با مقام‌ های عالی‌رتبه لبنان در ارتباط با موضوع آتش‌بس، توقف جنایت‌های صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین به ویژه در رفع و حمایت از مردم فلسطین رایزنی و گفت‌وگو کردیم و بر اهمیت برگزاری نشست فوق العاده وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی برای انجام یک حرکت جمعی جهت حمایت از مردم فلسطین و توقف جنایت‌های صهیونیست‌ها تاکید داشتیم.

ایران همواره در پشت میز مذاکرات حاضر بوده است

دیپلمات ارشد ایرانی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین وضعیت مذاکرات ایران و آمریکا و اخبار منتشر شده در مورد رایزنی‌های تهران و واشنگتن در عمان پیش از سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران گفت: ما همواره با طرف‌های مذاکراتی، مذاکرات را ادامه داده‌ایم و هیچ‌گاه انقطاعی در این مسیر صورت نگرفته است، چراکه ایران برای تبیین مواضع خود، رفع سوءتفاهم‌ها و دستیابی به راه‌حل پایدار همواره در پشت میز مذاکره حاضر بوده است و در راستای تحقق منافع خود قدم برداشته است.

موضع ثابت ایران، حمایت از مثلث طلایی ارتش، ملت و مقاومت لبنان است

باقری در ادامه صحبت‌های خود در این نشست خبری در پاسخ به سوالی تصریح کرد: صهیونیست به‌رغم حمایت همه جانبه آمریکا طی هشت ماه گذشته در یک منطقه محاصره شده، درمانده شده‌اند و به دنبال این هستند که از این باتلاق نجات پیدا کنند و در همین چهارچوب اینکه بخواهند چشم چپی به سرزمین عزیز لبنان و مقاومت مقتدر آن داشته باشد، باید این موضوع را از ذهن خود دور کرده و آن را فراموش کنند.

سرپرست وزارت خارجه با بیان اینکه به اذعان مقامات غربی، رژیم صهیونیستی در باتلاق غزه گرفتار شده است، گفت: قاعدتاً اگر صهیونیست‌ها عقلانیتی داشته باشند هیچ‌گاه با توجه به این وضعیت خود را گرفتار مقاومت پرقدرت لبنان نمی‌کنند.

علی باقری در پاسخ به سوالی گفت: به هم پیوستگی جریان مقاومت در سطح منطقه و محور بودن غزه در این فرآیند، نشان می‌دهد چنان‌که ریشه اصلی فتنه که توسط صهیونیست‌ها در غزه ایجاد شده خاموش شود، مدیریت دیگر جبهه‌ها مقاومت آسان‌تر خواهد بود.

سرپرست وزارت خارجه گفت: موضع ثابت و راهبردی و همیشگی جمهوری اسلامی ایران حمایت از مثلث طلایی ارتش، ملت و مقاومت لبنان در برابر تجاوزکاران است.

باقری همچنین در این نشست در پاسخ به سوالی تاکید کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری در نامه اخیرشان به دانشجویان آمریکایی حامی فلسطین مطرح کردند، امروز مقاومت یک گستره و دامنه جهانی پیدا کرده است.

سرپرست وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که چرا اولین سفر خارجی خود را لبنان انتخاب کرده است، خاطرنشان کرد: لبنان مهد مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است و و روابط ایران با لبنان روابط صرفاً دولت نیست بلکه یک رابطه تاریخی بین ۲ ملت است که دارای ریشه‌های عمیق در عرصه‌های مختلف است.

باقری افزود: انتخاب لبنان به عنوان اولین مقصد سفر، یک انتخاب هوشمندانه است برای اینکه نشان دهیم که اراده ایران در حمایت از مقاومت ملت‌ها در برابر تجاوزات، اشغالگری و نسل‌کشی یک اراده راسخ و با صلابت است.

رژیم صهیونیستی تولیدکننده ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه است

باقری در این نشست خبری تاکید کرد: ما با همه کشورهای منطقه رابطه دوستانه و برادرانه داریم تا با کمک هم در منطقه آرامش ایجاد کنیم.

سرپرست وزارت خارجه با بیان اینکه «ما در ایران پایبند به سیاست همسایگی و منطقه امن هستیم و در عین حال تاکید می‌کنیم که تجاوز و اشغالگری ریشه ناامنی در منطقه دارد»، گفت: جمهوری اسلامی ایران تولید کننده امنیت در منطقه است و رژیم صهیونیستی تولید کننده ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه است.

باقری همچنین با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران از اراده لازم برای رسیدن به یک راه‌حل پایدار در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها برخوردار است»، گفت: در حال حاضر نیز مذاکرات جاری است و تبادل پیام‌ها ادامه دارد و رایزنی‌های ما با مقامات مختلف مرتبط با مذاکرات ادامه دارد و ایران این مسیر را با جدیت و اقتدار ادامه می‌دهد.

او در ادامه گفت: البته طرف غربی چه آمریکایی‌ها، چه اروپایی‌ها از آزمونی که در منطقه بود، به‌ویژه جنگ در غزه و به ویژه بعد از عملیات طوفان‌الاقصی سربلند بیرون نیامدند. توصیه ما به آن‌ها این است که بیش از این فرصت را از دست ندهند و اقدامات گذشته‌ای را که باید انجام می‌دادند و انجام ندادند، جبران کنند.

سرپرست وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در جریان این سفر با «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار رایزنی خواهد کرد، تصریح کرد: در این سفر با جهات مختلف لبنانی و فلسطینی دیدار داشتم که اخبار آن از طریق رسانه‌ها منتشر خواهد شد.

باقری در بخش پایانی صحبت‌های خود بار دیگر با تشکر از ابراز همدردی دولت و ملت لبنان با دولت و ملت ایران در پی سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهانش تصریح کرد: پیوند دولت و ملت ایران با دولت و ملت لبنان برای ایستادگی در برابر تجاوزات صهیونیست‌ها و توسعه و پیشرفت این کشور مستحکم است.

/ایسنا

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.