کد خبر : 12715
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 مهر 1402 - 22:34

سرانه فعالیت بدنی در کشور ۱۳دقیقه است

سرانه فعالیت بدنی در کشور ۱۳دقیقه است
مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران بر ضرورت اولویت دهی به ورزش در قرارگاه تعلیم و تربیت شهرداری تهران تأکید کرد و گفت: سرانه فعالیت بدنی در کشور ما ۱۳ دقیقه است.

به گزارش اقتصاد پرس؛ حسین اوجاقی در سومین اجلاسیه مجمع روسای کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها و ششمین اجلاسیه شهرهای حماسه ساز انقلاب اسلامی با اشاره به پنل تخصصی ورزش و تفریحات سالم، گفت: موضوع ورزش در جوامع بسیار مهم و جزو بدیهیات است. سرانه فعالیت بدنی در کشور ما ۱۳ دقیقه است. باتوجه به زندگی مدرنیته از هر سه کودک یک کودک چاق است.

وی افزود: امروزه کم تحرکی یکی از آسیب های بزرگ است. سرانه ورزش در جهان ۲.۵ متر مربع است؛ اما در تهران ۵۷ سانتی متر مربع برای فضای بسته و در فضای باز حدود یک متر است.

اوجاقی ادامه داد: ورزش تعلیم و تربیتی، ورزش همگانی، ورزش قهرمانی و ورزش حرفه ای ۴ دسته ورزش است. در شهرداری تهران باید بدانیم به کدام دسته از این ورزش ها بپردازیم. ۵۶ درصد مردم دچار فقر حرکتی هستند. در شاخص های خوشبختی سلامت جسمانی و روانی در صدر موضوع قرار دارد.

درگیر کردن شهروندان با موضوع ورزش

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران بیان کرد: تحول سخت، نرم، درون زا و هوشمند ۴ دسته تحولی اصلی هستند. ورزش به شادابی اجتماعی بسیار کمک می کند. ورزش ذیل قرارگاه تعلیم و تربیت در شهرداری تهران و تفریحات باید در اولویت قرار بگیرد. شعار و چشم انداز ما حرکت به سمت شهری برخوردار به فضاهای ورزشی در دسترس و شهروندان اهل ورزش است.

وی مطرح کرد: شعار ورزش ارزان و دسترس بودن در صدر کار ما قرار گرفته است. شهرداری ها ورزش شهروندی و نتایج آن را مدنظر قرار می‌دهند. ما صرفا به دنبال قهرمان سازی نیستیم؛ لذا مسابقاتی را طراحی نمودیم تا بتوانیم شهروندان را در آن دخیل کنیم. رویدادها و مجموعه های ورزشی دو رکن اصلی برای درگیر کردن شهروندان با موضوع ورزش است. ما بر ترویج بازی های بومی محلی در شهر تأکید داریم.

اوجاقی تصریح کرد: ۳۵۳ محله در شهر تهران داریم که این محلات حول مساجد هستند. لذا مسجد منتخب در هر محل شناسایی شده است که به امور فرهنگی، علمی و ورزشی می پردازند. از این رو برگزاری رویدادهایی مانند لیگ مساجد را در شهر تهران در اولویت قرار داده ایم. لیگی که قابلیت استفاده برای همه شهروندان را داشته باشد.

نمایشگاهی در قرارگاه تعلیم و تربیت

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران بیان کرد: شهرداری تهران تقریبا ۱۰۰۰ مجموعه ورزشی در اختیار دارد که در دست سازمان، مناطق و سراهای محلات است؛ لذا قرارگاه ها باید از این زیرساخت ها استفاده کرده و آن را به شکل رایگان در اختیار شهروندان قرار دهد.

وی ادامه داد: ما باید مساجد خود را با امکانات ورزشی تجهیز نماییم. به همین خاطر بر آن شدیم نمایشگاهی را در قرارگاه تعلیم و تربیت ایجاد نماییم جوانان را به تحصیل، تهذیب و ورزش سوق دهیم. در این نمایشگاه از تولیدکنندگان ورزشی دعوت می شود تا مساجد با اعتبارات ارائه شده از امکانات ورزشی بهره مند شوند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.