کد خبر : 1209
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 - 10:13

افزایش ۲۲ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال ۹۴

افزایش ۲۲ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال ۹۴

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی سال ۱۳۹۴ به بخشهای اقتصادی مبلغ ۴۱۷۳.۲ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با سال ۱۳۹۳ مبلغ ۷۵۹.۱ هزار میلیارد ریال (معادل ۲۲.۲ درصد) افزایش داشته است.

اقتصاد پرس: سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۴ مبلغ  ۲۶۳۴٫۳هزار میلیارد ریال معادل ۶۳٫۱ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۳ مبلغ ۵۶۳٫۵ هزار میلیارد ریال معادل ۲۷٫۲ درصد افزایش داشته است.
 همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۴ معادل ۱۰۰۲٫۸ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۸٫۱ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۶۳۴٫۳ هزار میلیارد ریال) است.
جدول زیر بیانگر «هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخشهای اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۴» است. ملاحظه می شود از ۱۲۱۹٫۵ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، معادل ۸۲٫۲ درصد آن (مبلغ ۱۰۰۲٫۸ هزار میلیارد ریال) برای تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است. این موضوع بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال ۱۳۹۴ است.
افزایش 22 درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال 94
شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان خلق پول بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.
منبع:  روابط عمومی بانک مرکزی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.