کد خبر : 22070
تاریخ انتشار : شنبه 14 بهمن 1402 - 10:15

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد:

آقای رئیسی! با بودجه ۱۴۰۳ که حداقل ۴۰۰ همت ناترازی دارد، می‌خواهید چه کنید؟

آقای رئیسی! با بودجه ۱۴۰۳ که حداقل ۴۰۰ همت ناترازی دارد، می‌خواهید چه کنید؟

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: این بودجه حداقل ۴۰۰ همت ناترازی دارد و از ایرداتش می‌توان گفت، آن درآمدهایی که برای بودجه پیش کرده‌اند علی الخصوص در بحث درآمدهای نفتی، قابل وصول نیست.

اقتصاد پرس؛ جلال محمودزاده نماینده مهاباد درباره اتمام بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در مجلس شورای اسلامی گفت: این بودجه حداقل ۴۰۰ همت ناترازی دارد و از ایرداتش می‌توان گفت، آن درآمدهایی که برای بودجه پیش کرده‌اند علی الخصوص در بحث درآمدهای نفتی، قابل وصول نیست.

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی محمودزاده را در ادامه می خوانید:

یکی از دیگر از ایرادات این است که مالیات‌ها را به شدت افزایش دادند، یعنی نزدیک به ۵۰ درصد مالیات را افزایش دادند که این امر به اقشار مختلف مردم، کارمندان و قشر آسیب‌پذیر فشار وارد می‌کند و کسری بودجه را از جیب مردم جبران می‌کند. ناترازی درآمدهای دولت از محل‌های دیگر هم محقق نخواهد شد و این باعث می‌شود بیشتر برنامه‌ریزی‌ها یا بهتر بگویم هزینه‌هایی که برای دولت در بودجه نظر گرفتند، محقق نشود.
بحث بعدی پروژه‌های عمرانی است. اعتبار پروژه‌های عمرانی نسبت به سال ۱۴۰۲ حدود ۱۸ درصد افزایش دارد، اما در عوض ما بیش از ۴۵ درصد تورم داریم و این باعث می‌شود ما بگویبم نه تنها بودجه عمرانی افزایش پیدا نکرده است بلکه بیش از ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.
حقوق کارکنان دولت در بودجه سال ۱۴۰۳، ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است از سوی دیگر تورم هم بیش از ۴۰ درصد است، یعنی با این وضعیت ۲۵درصد حقوق کارکنان دولت نسبت به تورم کاهش پیدا می‌کند.
مسائلی که مطرح شد از جمله ناترازی، پروژه‌های عمرانی، افزایش مالیات و… ایرادات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ است که متأسفانه با همین ایرادات هم بودجه مصوب شد.
یکی دیگر از ایرداتی که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ وجود دارد این است که آمده‌اند برای درآمدهای مردم فکرهایی کرده‌اند، مانند این‌که اگر کسی نسبت به سال گذشته گردش مالی بیشتر داشته باشد، این گردش مالی شامل مالیات می‌شود! که این خیلی عجیب بود. این اتفاق یکی از مصوبات عجیب مجلس و لایحه بودجه ۱۴۰۳ است که ما چشم‌مان دنبال حساب‌های شخصی مردم باشد که اگر مردم درصدی درآمدشان افزایش داشت و یا از محلی واریزی داشتند، شامل مالیات شود. این امر واقعا مسئله بسیار عجیبی در بحث بودجه است.
درباره این‌که رئیس سازمان برنامه و بودجه انتقاداتی نسبت به عملکرد مجلس درخصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ داشت خصوصا در خصوص بودجه قوه قضائیه و صدا و سیما؛ به نظر من ایراد ایشان وارد است. یعنی ایراداتی که دولت به مجلس در بحث بعضی از محورها گرفته مبنی بر این‌که هزینه بیشتری به دولت تحمیل شده وارد است.
پیش‌بینی می‌کنم شورای نگهبان به خاطر اصل ۷۵ بعضی از مصوبات مجلس را بازگرداند و ایراد بگیرد. زیرا دولت برای بعضی از این هزینه‌ها که مجلس پیش‌بینی کرده اعتبار ندیده است. یعنی مجلس هزینه‌ها را افزایش و سقف بودجه را تغییر داده است اما دولت اعتبار ندیده، به نظرم یک تعدادی از این مصوبات را به صحن علنی بازمی‌گرداند.
درخصوص این‌که دولتمردان بیان کرده‌اند حدود ۳۰۰ همت از سوی مجلس به بودجه اضافه شده است که همین امر موجب کسری بودجه می‌شود، به نظرم نظر دولت از این بابت درست گفته است، نزدیک ۳۰۰ همت در بحث هزینه‌ها و درآمدهایی که در بودجه پیش‌بینی شده بود افزایش پیدا کرده درست است و همین باعث ایراد اصل ۷۵ می‌شود.
درباره این‌که آیا ادامه بررسی بخش دوم بودجه به بعد از برگزاری انتخابات می‌رسد، خیربرای هفته بعد احتمالا بودجه بیاید و مجلس روی آن کار کند، زیرا هنوز برای اینکه به سمت انتخابات بروند، زود است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.