کاهش 30 درصدی سفر گردشگران خارجی به ترکیه ۹ خرداد, ۱۳۹۵

یک کارشناس اقتصادی گفت: تعداد گردشگران خارجی که در ماه آوریل به ترکیه سفر کرده‌اند به دلیل نگرانی‌های امنیتی ۳۰ درصد کاهش یافته است.

اقتصاد پرس: موسی داداش‌زاده در رابطه با مسائل و موضوعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ترکیه، اظهار داشت: در پی تنش‌هایی که چندی پیش میان ترکیه و روسیه صورت گرفت ترکیه با ادعای این که جنگنده روسیه حریم هوایی این کشور را نقض کرده است آن را سرنگون کرد و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پی این اقدام ترکیه را همدست تروریست خواند و دستور قطع روابط اقتصادی با ترکیه را صادر کرد. این فرصتی استثنایی برای ایران شد که در زمینه محصولات کشاورزی بر صادرات خود به روسیه بیفزاید.

این کارشناس مسائل ترکیه بیان کرد: با در میان کشیده شدن تحریم واردات کالاهای کشاورزی مسئولان روسی قطع واردات گوجه فرنگی ترکیه را خواستار شدند که به دنبال این تحریم‌ها وزارت کشاورزی روسیه ۱۵ درصد از کالاهای کشاورزی وارداتی ترکیه را فاقد استاندارد اعلام کرد.

وی به ورود محصولات لبنی و کشاورزی ایران به بازار روسیه اشاره کرد و گفت: به دنبال قطع روابط اقتصادی ترکیه و روسیه، ایران محصولات لبنی به روسیه صادر می‌کند، همچنین محصولات کشاورزی ایران از طریق بندر نوشهر به سمت روسیه می‌رود که این تأثیر خوبی بر بازار محصولات کشاورزی ایران دارد.

داداش‌زاده در مورد اعمال تحریم‌های کشاورزی روسیه علیه ترکیه و اینکه تا چه اندازه در اقتصاد ترکیه مؤثر بوده است، گفت: همانطور که فصل کاشت گوجه‌فرنگی در جنوب ایران مثل هرمزگان و بندرعباس در زمستان است؛ معروفترین گوجه‌های ترکیه هم در آنتالیا و اسپارتا است و عمده محصولات از این استان‌ها به روسیه صادر می‌شد.

این کارشناس مسائل ترکیه در ادامه افزود: اکنون گوجه‌کاران آنتالیا دچار ورشکستگی شده و ایران جای محصولات ترکیه را گرفته است که این را می‌توان از شاخص بورس ایران متوجه شد که با صادرات محصولات لبنی و کشاورزی ایران به روسیه صد درصد رشد داشته اما ترکیه دچار رکود شده که این موجب پایین ‌آمدن اقتصاد این کشور است.

وی گفت: در طی توقف تورهای مسافرتی گردشگری روسیه به ترکیه که از سوی رئیس سازمان گردشگری فدرال روسیه صادر شد ترکیه را با کاهش۳۰ درصدی توریست مواجه کرد.

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به کاهش۱۳ درصدی توریست‌های روس به کشور ترکیه گفت: حدود ۴۰ درصد از عمده درآمد حاصل از گردشگری ترکیه از توریست‌های روسیه تأمین می‌شود که در پی تنش‌ها و تحریم‌هایی که میان ترکیه و روسیه شکل گرفت، روسیه سفرهای گردشگری به ترکیه را متوقف کرد که به دنبال ‌آن ۱۳ درصد سفرهای توریستی روسی به ترکیه نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش داشته است.تعداد گردشگران خارجی ای که در ماه آوریل به ترکیه سفر کرده اند به دلیل نگرانی های امنیتی بعد از حملات تروریستی اخیر و تنش ها با روسیه، تقریبا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

داداش‌زاده در ادامه بیان داشت: به دلیل بحران داخلی که در کشور ترکیه وجود دارد در حوزه ساختمان‌سازی نیز رونق خود را از دست داده و حجم خرید مسکن به شدت کاسته شده است که این خود لطمه سنگینی به اقتصاد ترکیه است و روسیه هم با اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه به این بحران دامن زده است.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *