کد خبر : 27022
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 خرداد 1403 - 12:15

پزشکیان: امکان ندارد بدون ارتباط با دنیا، به رشد ۸ درصد برسیم

پزشکیان: امکان ندارد بدون ارتباط با دنیا، به رشد ۸ درصد برسیم

پزشکیان گفت: نباید یک تولیدکننده در این مملکت بدنش بلرزد که فردا چه مشکلی برایش پیش خواهد آمد. چون لحظه به لحظه قوانین می‌نویسیم و در قانون بی‌ثباتی ایجاد می‌کنیم تا امنیت سرمایه‌گذاری برای هیچ تولید کننده‌ای وجود نداشته باشد. ممکن بودن یا غیرممکن بودن را نوع رفتار نامزدها نشان می‌دهد.

پس از انجام قرعه‌کشی مناظرات انتخاباتی و مستقر شدن نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پس از اذان مغرب و اقامه نماز، اولین مناظره انتخاباتی آغاز شد و اقامه نماز به صورت زنده نمایش داده شد.

پزشکیان: امکان ندارد بدون ارتباط با دنیا، به رشد ۸ درصد برسیم

بنا بر این گزارش، «مسعود پزشکیان» در پاسخ به سوالات بخش اول مناظره، ضمن تبریک عید قربان اظهار داشت: «ما برای هر اقدام اول یک مشکل اساسی داریم. اگر نتوانیم انسجام داخلی و مشارکت همه جناح‌ها و گروه‌ها را در جهت اجرای برنامه همراه خود کنیم هر قدر برنامه درست بنویسیم مانند برنامه‌های دیگر معطل می‌ماند.»

او اضافه کرد: «هرچه قول بدهیم، اتفاقی نخواهد افتاد. لازمه اجرای برنامه مشارکت به دور از اختلاف و استفاده از کارشناسان برجسته غیر جناحی است. قانون برنامه‌ای که در مجلس نوشته شده طبق آنچه دولت آورده بود، ۷ فصل و ۲۶ بند بود و معنی این حرف آن است که هر دولتی بیاید باید روی ۲۶ بند برنامه‌ریزی کند که از نظر علمی غیر ممکن است.»

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «این برنامه با کار کارشناسی هم قابل اجرا نیست. این برنامه فرصتی به دولت خواهد داد تا بتواند همراه کارشناسان اهداف را بازنگری کند و این حرف را به نتیجه برساند. علاوه بر لزوم وحدت و انسجام داخلی امکان ندارد ما بدون ارتباط و باز کردن مرزهای خود و ارتباط با دنیا و دولت‌های منطقه بتوانیم این میزان رشد را به ۸ درصد برسانیم. اینکه چگونه باید با دنیا ارتباط برقرار کنیم و احتیاجات بین‌المللی را بر طرف کنیم از ملزومات این هدف است.»

پزشکیان تاکید کرد: «کاری که باید در داخل انجام دهیم، این است که به تولیدکنندگان و اتاق بازرگانی و مشارکت‌کنندگان در تولید، در تصمیم‌گیری و فعالیت‌ها میدان بدهیم تا دستشان باز باشد.»

او افزود: «نباید یک تولیدکننده در این مملکت بدنش بلرزد که فردا چه مشکلی برایش پیش خواهد آمد. چون لحظه به لحظه قوانین می‌نویسیم و در قانون بی‌ثباتی ایجاد می‌کنیم تا امنیت سرمایه‌گذاری برای هیچ تولید کننده‌ای وجود نداشته باشد. ممکن بودن یا غیرممکن بودن را نوع رفتار نامزدها نشان می‌دهد.»
پرشکیان: نمی‌توان بدون سرمایه‌گذاری رشد ایجاد کرد

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم توضیحات خود با اشاره به حدیثی بیان کرد: «سیر تاریخ، تجربه جهانی و تجربه بین‌المللی راه را برای آدم با تقوا مشخص می‌کند. هیچ کشوری از جنگ جهانی دوم تاکنون بدون رشد صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی، رشد نداشته است و رشد اصلاً بدون اینها امکان‌پذیر نیست. یعنی ما باید صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم. اینکه دکتر قاضی زاده هاشمی فرمودند ما باز سرمایه گذار می‌آوریم، یک نوع سرمایه‌گذاری است اما نمی‌توان بدون سرمایه‌گذاری رشد ایجاد کرد.»

پزشکیان اذعان داشت: «ما گران می‌خریم و ارزان می‌فروشیم. در بحث نفت کلی داریم ضرر می‌کنیم. چه کسی باید جواب بدهد که چرا مفت، دارایی‌های خود را می‌فروشیم؟ خرید ماشین‌های دست دوم برای ما افتخار شده است. یعنی این برازنده جامعه ما ایرانی‌ها است که ماشین دست دوم بخریم چون دولت ندارد دلار بدهد؟ بعد برای همین ماشین دست دوم مشکل ایجاد می‌شود.»

او افزود: «تحریم فاجعه است و در مسیر غلط دور زدن تحریم، کلی بخور بخور وجود دارد. ما از نظر آمار در دنیا نفر ۱۵‌ام از آخر هستیم. این همه بخور بخور از کجا می‌آید؟ اگر در اقتصاد شفافیت نیاوریم و مسیر را روشن نکنیم و بازار را ثابت نکنیم رشد محقق نخواهد شد.»

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: «ما در چین توافق کردیم بیاید سرمایه‌گذاری کند و گفتند تا fatf را فعال کنید. امکان ندارد بدون وارد شدن به این چارچوب‌ها بتوانیم سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم. امکان ندارد با تحریم‌های ایجاد شده یک شریک تجاری درست و حسابی داشته باشیم مگر اینکه یک عده آدم‌های همین‌جوری را جمع کنند که شریک تجاری شوند.»

پزشکیان تصریح کرد: «چهل سال است می‌گوییم درستش می‌کنیم. روز به روز پول ما بدتر می‌شود و قدرت خرید مردم کمتر می‌شود. وقتی پول چاپ می‌کنی پول بی‌ارزش می‌شود. یکی از مواردی که آقای قالیباف فرمودند دقیقاً این است که می‌توانیم در ایران با کنترل انرژی و افزایش بهره‌وری یک کارهایی بکنیم.»

او اظهار داشت: «ولی الان ما نمی‌توانیم تکنولوژی جدید را وارد صنعت نفت کنیم. ما داریم منابع زیرزمینی را با تکنولوژی‌های غلط از دست می‌دهیم. به جای اینکه ۴۰ درصد بهره‌وری داریم فقط ۱۳ درصد بهره‌وری داریم.»

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: «ما باید نگاه خود را عوض کنیم. نخبگان و سرمایه‌ها دارند می‌روند و ما می‌گوییم درستش می‌کنیم. از این وعده‌ها می‌دهیم و روز به روز وضعیت را بدتر می‌کنیم. اگر قرار است بهتر شود بگوییم کدام تئوری و دانشمند معتقد است این روند نتیجه می‌دهد؟»

پزشکیان در بخش سوم صحبت‌های خود عنوان کرد: «در ادامه صحبت‌های آقای قالیباف، قطعاً اگر مدیریت اصلاح شود می‌توان از یک سری مسائل هزینه‌ای محافظت کرد. در ۴۰ کشوری که بانک جهانی ارزیابی کرده سه اصل دیده شده است که اگر آن‌ها را عملی کنیم یکسری از مشکلات داخلی را حل خواهیم کرد. این یک اصل می‌گوید اگر ما تصمیم گرفتیم و خراب کردیم چه کسی باید جواب بدهد.»

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.