کد خبر : 23400
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 فروردین 1403 - 13:16

پازوکی، کارشناس اقتصاد:

حتی زمان جنگ هم این مشکلات اقتصادی را نداشتیم، چون آن زمان عقلانیت حاکم بود

حتی زمان جنگ هم این مشکلات اقتصادی را نداشتیم، چون آن زمان عقلانیت حاکم بود

کارشناس بودجه درباره چالش‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۳ گفت: سال ۱۴۰۳ اگر سیاست دولت همین سیاست ۱۴۰۲ باشد، قطعاً مشکلات اقتصادی بیشتر خواهد شد. این دولت برای حل مشکلات اقتصادی با این تیم موفق نمی‌شود.

چالش‌های اقتصادی سال آینده به نظر می‌رسد تداوم چالش‌های ۱۴۰۲ باشد و به شکل فزاینده‌تری در حوزه بودجه بروز و ظهور خواهد داشت. تداوم این روند جامعه را نگران کرده و فعالان اقتصادی منتظر تورم‌های شدید هستند.

مهدی پازوکی، کارشناس بودجه درباره چالش‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۳ به «انتخاب» گفت: سال ۱۴۰۳ اگر سیاست دولت همین سیاست ۱۴۰۲ باشد، قطعاً مشکلات اقتصادی بیشتر خواهد شد. این دولت برای حل مشکلات اقتصادی با این تیم موفق نمی‌شود. بزرگترین مشکلی که دولت برای اقتصاد فراهم کرده بی ثباتی اقتصادی است. تا روز ۲۷ اسفند هنوز بخش مخارج دولت به مجلس تقدیم نشده بود. این اتفاق در نظر بخش خصوصی یعنی انتظارات منفی، این بی نظمی اقتصادی که اقتصاد ایران را فرا گرفته منجر به بی ثباتی می‌شود و یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بی ثباتی نرخ فزاینده تورم است.

وی در ادامه در رابطه با تأثیر سیاست خارجی بر روند‌های اقتصادی سال آینده بیان کرد: دولت باید در سال ۱۴۰۳ تعامل با جهان را در دستور کار قرار دهد. دولت متوجه نیست که اگر امروز شرکت آمریکایی در صنعت نفت سرمایه‌گذاری کند به نفع ایران و به ضرر رقبای منطقه‌ای ماست. در اقتصاد بسته امکان امید به آینده وجود ندارد. الان سیستم بانکی ما با جهان کار نمی‌کند و دولت باید در جهت کاهش این تحریم‌ها فعال باشد. زندگی را بر مردم سخت کرده‌اند و حقوق بگیران دیوانه می‌شوند.

او در رابطه با فقدان ثبات اقتصادی اشاره کرد: دولت باید سیاست مالی‌اش را تغییر دهد و از افراد تکنوکرات برای این تغییر استفاده کند. تفکر دانشگاه امام صادق تفکر قبلیه‌ای است. شما الان سازمان برنامه را نگاه کنید، یک مدیر از درون سازمان نیست. سازمان برنامه ایران که مسئول توسعه کشور است، یک سازمان غیرتخصصی شده است. دولت اگر ثبات اقتصادی را به اقتصاد ایران برنگرداند و انتظارات تورمی را حل نکند، بحران‌ها شدت می‌گیرد. دولت باید اقتصاددان درجه یک استفاده کند.

او افزود: اگر من جای رئیسی بودم استعفا می‌دادم و مردم در انتخابات دیگری یک رئیس جمهور جدید انتخاب کنند. تیم امام صادق نشان داده چه وضعیتی را به وجود می‌آورد. ما در زمان جنگ این مشکلات اقتصادی را نداشتیم، چون عقلانیت حاکم بود.

پازوکی درباره دخالت دولت در اقتصاد گفت: الان راه حل اقتصادی ایران افزایش حقوق نیست؛ این افزایش حقوق منجر به افزایش نقدینگی می‌شود. دولت باید ثبات اقتصادی را در پیش بگیرد. ثبات هم به معنی تثبیت قیمت نیست. دخالت دولت ایران در اقتصاد بسیار بالاست. ثبات اقتصادی یعنی انضباط اقتصادی در سیستم بانکی، بودجه، اداری و. جوانان این کشور نسبت به آینده انتظارات منفی دارند، دولت باید این انتظارات را برای سال ۱۴۰۳ مثبت کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.