کد خبر : 27142
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 تیر 1403 - 12:25

محمود واعظی، رئیس دفتر دولت دوازدهم:

جلیلی درباره فیلترینگ با افتخار با اینکه اینترنت محدود و فیلتر شود، موافق بود

جلیلی درباره فیلترینگ با افتخار با اینکه اینترنت محدود و فیلتر شود، موافق بود

محمود واعظی گفت: قالیباف که تا دیروز با اکثر سیاست‌های جلیلی مخالف بود، حرف‌هایی که در مورد سیاست خارجی می‌گفتند دو تفکر جدا از هم است کما اینکه یکی طرفدار تحریم است، دیگری دنبال این است که تحریم‌ها برداشته باشند. همچنین جلیلی درباره فیلترینگ با افتخار با اینکه اینترنت محدود و فیلتر شود، موافق بود و قالیباف مخالف است.

مشارکت ۴۰ درصدی در انتخاباتی که پیش بینی ها حکایت از مشارکت بالای ۵۰ درصد برای آن داشت از یک سو، شکست قالیباف و در ادامه حمایتش از جلیلی از سوی دیگر و شانس پزشکیان برای پیروزی در مرحله دوم از جمله محورهای مورد سوال در گفتگو با «محمود واعظی» عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه و رئیس دفتر رئیس جمهروی سابق است.

او در گپ و گفتی که ساعاتی بعد از اعلام نتایج، تاکید کرد؛‌«یک سوم آرای قالیباف به سبد جلیلی می‌رود، بقیه یا به پزشکیان رأی می دهند یا رأی سفید». واعظی رأی ریخته شده به نفع جلیلی را «رأی تکلیفی ها» می داند و می گوید دولت، مساجد، بسیج و …تلاش زیادی برای پای کار آوردن این رأی ها به نفع جلیلی داشتند.

این چهره سیاسی به تفاوت ها بین نگاه جلیلی و پزشکیان در موضوعات مهمی چون تحریم، برجام، FATF و …نیز اشاره کرد و گفت:«پزشکیان با همه محدودیت ها رأی آورد و اول شد»

به گزارش خبرآنلاین بخش هایی از گفت و گوی واعظی را در ادامه می خوانید:

الان به این ترتیب است که از بین دو نفر که در مورد مشکلات داخلی و بین‌المللی، FATF و تحریم دو نظر مقابل هم دارند، یکی انتخاب میشود و از این‌رو انتخاب برای مردم آسان‌تر است و الان هم که مقداری وضعیت پزشکیان مشخص شده، مردم با همت خود می‌توانند کار را تمام کنند.
بیانیه آقای قالیباف حدود ۲۰، ۳۰ درصد تاثیر دارد، البته اگر قالیباف بیانیه نمی‌داد همین اتفاق می‌افتاد اما وقتی مردم می‌خواهند به فردی رأی دهند، اقدامات گذشته او و صحبت‌هایش را بررسی می‌کنند، همچنین صداقت او را مدنظر قرار می‌دهند و سپس تصمیم می‌گیرند.
اگر کسی به کسی رأی داد لزوماً به این معنی است که بعد هر چه او بگوید گوش کند، این قضیه مختص ایران نیست بلکه در کشورهای دیگر هم رویه به همین ترتیب است مگر احزابی که هواداران پروپا قرص داشته باشند، که قصه آنها هم فرق می‌کند اما در کشور ما روند به این ترتیب نیست برای مثال وقتی قالیباف بگوید به فلانی رأی بدهید همه آن ۳ میلیون و ۴۰۰ نفر، بروند به آن فرد رأی بدهند، خیر، امکان دارد یک سوم به آن فرد رأی بدهند کما اینکه خود به خود هم این کار را انجام می‌دادند و ممکن است همانظور که نظرسنجی‌ها نشان دادند، بخشی از این آراء به سمت پزشکیان بیایند و قسمت دیگر مردد باشند، تصمیم نگیرند، رأی سفید بدهند و یا نیایند.
لذا در ایران شرایط به این ترتیب نیست که وقتی فردی کنار می‌کشد هر چه بگوید افراد گوش کنند چراکه این افراد تفهیم حزبی که نگرفتند.
قالیباف که تا دیروز با اکثر سیاست‌های جلیلی مخالف بود، حرف‌هایی که در مورد سیاست خارجی می‌گفتند دو تفکر جدا از هم است کما اینکه یکی طرفدار تحریم است، دیگری دنبال این است که تحریم‌ها برداشته باشند. همچنین جلیلی درباره فیلترینگ با افتخار با اینکه اینترنت محدود و فیلتر شود، موافق بود و قالیباف مخالف است.
همچنین درباره موضوعات دیگر هم اختلاف سلیقه داشتند. اینها در یک مفهوم کلی می‌گویند جبهه انقلاب، این هم اسمی است که انتخاب کردند و اصول آن را هم نمی‌دانیم به چه صورت است که خودشان هم بین خودشان دعوا می‌کردند، اگر یک جبهه انقلاب است که اینقدر نباید بین آنها اختلافات ریشه‌ای باشد.
مردم از همین جا متوجه شوند اینها که این هم بزرگانشان نشستند و هیچ کدام قبول نکردند، یعنی اعتقادی به یکدیگر ندارند. بنابراین طرفداران آنها قبول کردند یا این سیاست یا آن سیاست. یک شبه که عوض نمی‌شود.
همه دولتی‌ها همگی… اصلاً ۲، ۳ هفته است که معاون رئیس جمهور کار و زندگی خود را ول کرده و رئیس ستاد شده است. افراد دیگر هم به همین ترتیب بودند، لذا خیلی عجیب نیست. این همان آرایی است که به نام آرای تکلیفی مرسوم شده و در افکار جا افتاده، جابه‌جا می‌شود.
بله، همین بود که همه دنبالش بودند . حتی وقتی جلیلی میتینگ داشت همین افراد از این طرف و آن طرف برای او آدم می‌آوردند و کارهایش را می‌کردند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.