کد خبر : 27164
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 تیر 1403 - 16:27

مرتضی افقه، اقتصاددان:

اولین اثر روانی انتخاب جلیلی افزایش شدید قیمت ارز و طلا و سقوط بورس خواهد بود

اولین اثر روانی انتخاب جلیلی افزایش شدید قیمت ارز و طلا و سقوط بورس خواهد بود

مرتضی افقه اقتصاددان گفت: اگر جلیلی با توجه به سوابق‌اش و نقشی که در تحمیل تحریم‌ها داشته و دیدگاه‌هایی که در مناظرات داشتند، اولین اثر روانی در صورت انتخاب ایشان، افزایش شدید قیمت ارز و طلا و سقوط بورس خواهد بود. روند افزایش قیمت‌ها در تمامی کالا نیز با حضور جلیلی و بدون حل تحریم، تداوم پیدا می‌کند.

مرتضی افقه، اقتصاددان، درباره واکنش اقتصاد به ریاست جمهوری جلیلی گفت: بدون تردید شاخص‌های اقتصادی به شدت تحت تأثیر ثبات و آرامش در تمام زمینه هاست. باید تمام ابعاد کشور از جمله سیاست خارجی در شرایط ثبات به سر ببرد تا اقتصاد نیز مسیر عقلانی و آرامی داشته باشد. اگر جلیلی با توجه به سوابق‌اش و نقشی که در تحمیل تحریم‌ها داشته و دیدگاه‌هایی که در مناظرات داشتند، اولین اثر روانی در صورت انتخاب ایشان، افزایش شدید قیمت ارز و طلا و سقوط بورس خواهد بود. روند افزایش قیمت‌ها در تمامی کالا نیز با حضور جلیلی و بدون حل تحریم، تداوم پیدا می‌کند. با توجه به تئوری‌های اقتصادی تیم جلیلی، بعدی است که بتوانند این متغیر‌ها را کنترل کنند.

به گزارش انتخاب بخش هایی از گفت و گوی افقه را در ادامه می خوانید:

درباره میزان توانمندی دولت احتمالی پزشکیان در حل چالش‌های اقتصادی با توجه به نگاه اقتصادی پزشکیان و تیم او، در صورت پیروزی‌اش شاخص بورس سبز خواهد شد و قیمت ارز نیز کاهش موقت خواهد داشت. اثر روانی پیروزی پزشکیان، می‌تواند وضعیت را کمی بهتر کند. اگرچه نباید این توقع را ایجاد کنیم که پزشکیان می‌تواند تمامی مشکلات را حل کند. اگر او نتواند در کوتاه مدت مسائل تحریمی را حل کند، نتایج عملکرد دولت رئیسی، گریبان گیر او خواهد شد. در این مسیر مجلس او را همراهی نمی‌کند و نمی‌گذارد افراد شایسته را برای وزارتخانه‌ها انتخاب کند؛ اما اگر برای مدیران میانی نتواند افراد قوی را انتخاب کند، چندان موفقیتی کسب نمی‌کند.
فرار سرمایه یکی از نخستین اتفاقات اقتصادی است که با دولت جلیلی رخ می‌دهد. همین الان تنش حزب الله و اسراییل، نگرانی در داخل را افزایش داده است. پیروزی جلیلی اگر این وضعیت را ادامه دهد، اصلاً اتفاق خوبی برای سرمایه رخ نمی‌دهد. سیاست خارجی رئیسی نیز شکست خورده و هیچکدام از مشکلات را حل نکرد. جلیلی از دولت فعلی هم تند‌تر سیاست خارجی را ادامه می‌دهد. بنابراین فرار سرمایه در دولت جلیلی شدت می‌گیرد و با توجه نگاه فرهنگی جلیلی، فرار مغز‌ها نیز به اوج می‌رسد.

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.