کد خبر : 20744
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 آذر 1402 - 13:45

نیروگاه شازند روزانه ۵ میلیون لیتر مازوت می‌سوزاند

نیروگاه شازند روزانه ۵ میلیون لیتر مازوت می‌سوزاند

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق منطقه مرکزی گفت: اکنون که سه واحد در مدار است ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر مازوت به مصرف می‌رسد و اگر گاز هم در اختیارمان قرار گیرد به همین میزان مصرف گاز خواهیم داشت.

به گزارش اقتصاد پرس؛ مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق منطقه مرکزی گفت: اکنون که سه واحد در مدار است ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر مازوت به مصرف می‌رسد و اگر گاز هم در اختیارمان قرار گیرد به همین میزان مصرف گاز خواهیم داشت.

عبدالرضا تقوی درباره استفاده از مازوت در نیروگاه‌ استان مرکزی اظهار داشت: نیروگاه شازند به عنوان پروژه عظیم ملی ۴ واحد ۳۲۵ مگاواتی یعنی ۱۳۰۰ مگاوات توان اسمی و ۱۲۰۰ مگاوات توان عملی دارد و ۲ درصد از برق کشور را تامین می‌کند.

وی افزود: شازند یک نیروگاه پایه‌گازسوز است اما در ۶ ماه دوم سال به دلیل مصرف گاز در بخش خانگی و اولویت تامین آن؛ سوخت گاز همه نیروگاه‌ها از جمله شازند کم می‌شود و به همین دلیل روی سوخت دوم می‌رویم.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق منطقه مرکزی با بیان اینکه استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها به‌صرفه نیست، گفت: مازوت غیر از آلودگی هوا؛ خوردگی و استهلاک تجهیزات نیروگاهی را بدنبال دارد.

وی بیان داشت: تا ۲۰ آذر از ۴ واحد ۲ واحد روی سوخت مازوت و واحد ۳ روی سوخت گاز بود از آن به بعد شرکت ملی گاز اعلام کرد که باید نوع سوخت تغییر و مازوت استفاده شود تا یک میلیون متر مکعب گازی که در واحد سوم به مصرف می‌رسد نیز صفر شده و مازوت استفاده شود، برای واحد ۴ نیروگاه نیز از ابتدای آذر تعمیرات ۱۱۰ روزه و اورهال آغاز شده و تا انتهای اسفند این واحد را در مدار نداریم، یعنی ۲۰ درصد سوخت کمتر در نیروگاه مصرف می‌شود.

به گفته تقوی؛ واقعا برخی تصمیمات از حیطه اختیارت ما خارج است و در سطح کلان تصمیم‌گیری می‌شود، یکی از این تصمیمات هم مصرف سوخت در نیروگاه‌ها است، بعبارت دیگر مصرف مازوت در نیروگاه‌ها یک مسئله کشوری است.

وی تاکید کرد: ما امسال ۳۳ روز دیرتر از سال گذشته مازوت‌سوزی را شروع کردیم، یعنی تا ۲۰ آذر سه واحد نیروگاهی ما روی سوخت گاز بوده است، اکنون که محدودیت و ناترازی بیشتر شده روی سوخت مازوت رفته‌ایم.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق منطقه مرکزی با بیان اینکه استفاده از مازوت دغدغه ما است، خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد هزینه‌های سرویس‌نگهداری و استهلاک قطعات مربوط به مازوت است، در صورتی که گاز نیروگاه تامین شود ما هر ۴ سال یک بار باید تعمیرات اساسی انجام دهیم ولی با استفاده از سوخت مازوت هر ۲ سال یکبار باید تعمیرات انجام دهیم چون سوخت ناخالصی است و منجر به آلودگی محیط خورندگی و استهلاک تجهیزات می‌شود.

وی با بیان اینکه تعمیرات واحد ۴ باعث می‌شود ۲۵ درصد سوخت کمتر به مصرف برسانیم، اظهار داشت: میزان مصرف مازوت هر یک واحد نیروگاه یک میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر در هر ۲۴ ساعت است، یعنی اکنون که سه واحد در مدار است ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر مازوت به مصرف می‌رسد و اگر گاز هم در اختیارمان قرار گیرد به همین میزان مصرف گاز خواهیم داشت.

تقوی کیفیت مازوتی که در اختیار نیروگاه شازند قرار می‌گیرد را با گوگرد ۲.۵ درصد عنوان و یادآور شد: احتمالا تا اوایل اسفند ماه مصرف سوخت نیروگاه از مازوت باشد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.