کد خبر : 3913
تاریخ انتشار : سه شنبه 31 مرداد 1402 - 11:21

رشیدی کوچی، نماینده مجلس:

اگر به بنزین دست بزنیم، تمام شئونات مردم به هم می‌ریزد و به خیابان می‌آیند

اگر به بنزین دست بزنیم، تمام شئونات مردم به هم می‌ریزد و به خیابان می‌آیند

رشیدی‌کوچی، نماینده مجلس: اگر ماشین را با قیمت جهانی می دهید آن وقت بنزین را با قیمت جهانی بدهید اگر به قیمت بنزین دست بزنیم مردم کف خیابان می آیند و اعتراض می کنند.

 

عصر ایران نوشت: جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس با اشاره به موضوع قیمت و مصرف بنزین در کشور گفت: از اساس کار ما در مورد بنزین اشتباه بود. یعنی ریشه ای و بنیادی ما کار اشتباهی را انجام می دهیم و کار غلط را هر چه درست تر انجام دهید غلط تر می شود. نمونه بارز آن نیز اتفاقی است که الان افتاده است. ما اگر قرار شد مشکل بنزین را حل کنیم قبل از اینکه سهمیه مردم را کم کنیم و بخواهیم کاهش مصرف ایجاد کنیم باید بر مصرف ماشین ها، سهمیه را کم کنیم. مصرف سوخت خودرو را باید پایین بیاوریم.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها اظهار کرد: وقتی ما خودروهایی تولید می کنیم که در صد کیلومتر دوازده یا سیزده لیتر میانگین مصرف می کنند معلوم است که مصرف بنزین ۱۲۰ میلیون لیتر در روز می شود. ما به دولت هم گفتم که شما ماشین خوب و با کیفیت هیبریدی را با تسهیلات مناسب در اختیار مردم قرار دهید و از محل صرفه جویی دلاری که در بنزین ایجاد می شود می توانید تامین هزینه آن داستان را برای واردات داشته باشید بعد وقتی این اتفاق افتاد می توانیم بگویم ما می خواهیم مصرف بنزین یا سهمیه ها را اصلاح کنیم.

اگر ماشین را با قیمت جهانی می دهید آن وقت بنزین را با قیمت جهانی بدهید اگر به قیمت بنزین دست بزنیم مردم کف خیابان می آیند و اعتراض می کنند.

وی افزود: وقتی ما یک لیتر آب معدنی را چهار برابر یک لیتر بنزین می فروشیم یعنی بنزین در کشور ما خیلی ارزان است. چرا نمی توانیم بنزین را دست بزنیم؟ چون اگر آن را دست بزنیم تمام شئونات مردم به هم می ریزد و مردم می آیند کف خیابان و اعتراض می کنند و حق هم دارند که اعتراض کنند چون ما می گوییم که یک ماشین آشغال که در صد کیلومتر، پانزده لیتر بنزین مصرف می کند را بخرند. اگر شما ماشین را با قیمت جهانی می دهید آن وقت بنزین را با قیمت جهانی بدهید. اگر اینگونه عمل شود قطعا کسی اعتراض نمی کند و راه درست نیز این است.

نماینده مردم مرودشت در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا بحث گران شدن بنزین مطرح است گفت: نه، این بار روانی است. وقتی کوچکترین تصمیمی در حوزه بنزین گرفته می شود ولو در سهمیه کارت سوخت ها نه افزایش قیمت، بار روانی و بی اعتمادی در جامعه ایجاد می کند و باعث این اتفاقاتی که این چند روزه شاهد آن هستیم می شود. در واقع مردم به حرف مدیران که قرار نیست قیمت بنزین افزایش پیدا کند بی اعتماد می شوند. البته یک نفر بود قبلا می گفت که بنزین را گران نمی کنیم ولی فردا صبح آن را گران می کرد. بر روی همین حساب است که مردم هنوز بی اعتماد هستند. الان نیز وقتی همه می گویند قیمت اضافه نمی شود مردم روی حساب قبل نگران می شوند و به پمپ بنزین ها هجوم می برند که اشتباه است.

رشیدی کوچی نماینده مجلس

وی گفت: اشتباهی که در تصمیم گیری راجع به کارت سوخت ها و سهمیه ها ایجاد شد باعث این اتفاقات شده است. وقتی شما از کمبود بنزین نگران نباشید روزانه می روید و بنزین را می زنید ولی وقتی احساس کنید که کمبود است در صف می ایستید و همه جای دنیا همین است. الان رسانه ها بگویند از فردا مرغ نیست، همه در صف مرغ می روند یا بگویند آب قرار است قطع شود اینقدر برداشت آب زیاد می شود که خود به خود آب قطع می شود. پس بی اعتمادی مردم نشات گرفته از حرف های کذبی است که قبلا مسئولان زدند و قول و عملشان فرق می کرد امروز خودش را نشان می دهد.

رشیدی کوچی خاطر نشان کرد: حداقلش این است که مسئولان فعلی از قبلی ها هنوز راستگوتر هستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.