حد مجاز استانداردهای خروجی از کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

تصویب‌نامه دولت در مورد تعیین حد مجاز استانداردهای خروجی از کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی برای اجرا به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد.

اقتصاد پرس: تصویب‌نامه دولت در مورد تعیین حد مجاز استانداردهای خروجی از کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی برای اجرا به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد.

هیأت وزیران در جلسه ۲۲/۱/۱۳۹۵ به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده (۱۵) قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا ـ مصوب ۱۳۷۴ـ تصویب کرد:

۱ـ حد مجاز استانداردهای خروجی از کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی به شرح جداول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، تعیین می‌شود.

۲ـ این تصویب‌نامه جایگزین تصویب‌نامه شماره۳۵۸۰۶/ت۲۳۷۱۴ک مورخ۳۰/۸/۱۳۷۹ می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور ـ اسحاق جهانگیری

حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا در صنایع: صنعت سیمان

استاندارد درجه‌ی یک در مورد  واحدهای جدید و واحدهایی اعمال می‌شود که استقرار آن‌ها با ضوابط استقرار مصوب ۱۵/۴/۱۳۹۰ مغایرت داشته باشد.

استاندارد درجه‌ی دو در مورد واحدهایی اعمال می‌شود که استقرار آنها با ضوابط فوق‌الذکر مطابقت دارد.

یادآوری۱:  در صورت استفاده از زغال سنگ به عنوان سوخت mg/Nm3 200 به حد مجاز آلاینده‌های   NOX ، SO2  اضافه می‌شود. این موضوع برای کلیه صنایع اعمال می‌شود.

یادآوری ۲: علت انتخاب واحد mg/Nm3 در این استاندارد نرمال نمودن شرایط دما و فشار می‌باشد.

حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا در صنایع: کارخانجات صنایع فولاد و ذوب آهن

یادآوری یک: استانداردها برای انواع زباله‌سوز با ظرفیت‌های متفاوت اعمال می‌شود.

یادآوری۱: TEQ  مجموع فاکتورهای معادل سمی ( Toxic Equivalent Factor ) نسبت سمیت هر ترکیب شبه دی اکسین به سمیت  ترکیب TCDD (سمی ترین عضو این گروه) می‌باشد.

یادآوری۲: فلزات سنگین براساس درجه‌ی سمیت و میزان خطرناک بودن به سه گروه تقسیم‌بندی شدند.

یادآوری ۳: تصحیح‌سازی غلظت گازهای خروجی دودکش بر اساس O2ref :

میزان اکسیژن رفرنس برای سوخت‌های گاز و مایع ۳ درصد و برای سوخت جامد ۵ درصد در نظر گرفته می‌شود. میزان اکسیژن رفرنس در کوره‌های زباله سوز برابر ۱۱ درصد، در توربین‌های گازی ۱۵درصد و در کارخانه‌های سیمان ۱۰ در صد منظور می‌شود.

بدیهی است چنانچه صنایع کشور مستندات لازم در مورد میزان اکسیژن خروجی دودکش‌های خود ارئه نمایند، مراتب در ادارات کل حفاظت محیط‌زیست بررسی و در این خصوص تصمیم‌گیری می‌شود.

منبع: روزنامه رسمی جمهوری اسلامیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *