وضعیت بورس نشانه عدم استقبال سرمایه گذاران خارجی از ایران ۱۲ تیر, ۱۳۹۵

یکی از مولفه هایی که حتما مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار می گیرد وضعیت بازار سرمایه در کشور است چرا که وضعیت نامطلبوب این بازار نشان از ریسک‌های مالی و اقتصادی و عملیاتی دارد.

اقتصادپرس: یکی از برنامه های دولت برای رونق اقتصادی جذب سرمایه گذار خارجی است؛ برای رسیدن به این منظور هیاتهای اقتصادی بسیاری به کشور دعوت شده و با پارلمان بخش خصوصی و مسوولان اقتصادی دولت دیدار داشته اند که این دیدارها نتیجه ای در بر نداشته و سرمایه ای به اقتصاد کشور تزریق نشد.

چرا که خارجی ها برای ورود سرمایه های خود بسیاری از فاکتورها را چک می کنند و تا زمانی که مطمین نشوند ریسک سرمایه گذاری در یک کشوری معقول است پول خود را روانه بازارهای آن کشور نمی کنند.

یکی از مولفه هایی که حتما مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار می گیرد وضعیت بازار سرمایه در کشور است چرا که وضعیت نامطلبوب این بازار نشان از ریسک‌های مالی و اقتصادی و عملیاتی دارد.

بورس تهران پس از اجرای برجام با امید کار خود را ادامه داد اما این خوشبینی دیری نپایید و بازار سرمایه در رخوت و سستی کار خود را ادامه داد.

در این میان وعده ها از بهبود بازار سرمایه در سال ۹۵ خبر می داد اما وضعیت بورس سال جاری را نیز با شاخص های منفی سپری می کند حتی تصمیمات اقتصادی دولت همچون کاهش نرخ سود بانکی نیز نتوانسته این بازار را تکان بدهد و پیش بینی می شود با انتشار گزارش های سه ماهه شرکتهای بزرگ بورسی اوضاع بازار سرمایه از این نیز بدتر شود.

به گزارش اقتصادپرس در یک هفته گذشته شاخص کل روند صعودی داشته و از ۷۲هزار و ۶۱۵ واحد، رشد خود را آغاز کرده و تا رقم ۷۴هزار و ۱۹۰ واحد نیز پیش رفت، لذا بعد از رشد ۱۵۷۵واحدی، روز چهارشنبه هفته گذشته ۲۵۰واحد به عقب برگشته تا در صورت ادامه‌دار بودن روند صعودی، انرژی بیشتری را کسب کند.

در همین راستا، یکی از اتفاقات مهم روز چهارشنبه ۹ تیر افزایش جریانات نقدینگی در مقابل افت شاخص است که می تواند نشان از جمع‌آوری سهام از سوی افراد حقوقی و حقیقی داشته باشد که در آن صورت می توان امیدوار بود در روزهای آینده شاخص روند صعودی به خود بگیرد.

بنا بر این گزارش در پایان معاملات هفته منتهی به ۹تیر ماه ۹۵، شاخص کل با ۲۹۶ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۳۹۴۰ واحد رسید.

در چهار روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۹۰۸۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۴ / ۸ درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۴۳۱۹ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۸۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۵ / ۱۰ درصد و ۱ / ۱۲ درصد افزایش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

همچنین ارزش معاملات نرمال به ۹۰۸۶ میلیارد ریال رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۴۳۱۹ میلیون سهم به ترتیب با ۶ / ۲۴ درصد و ۲۰ درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته همراه شدند.

براین اساس تعداد ۹۵۸۲۸ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۹۸ میلیارد ریال معامله شد که ۷۴ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *