کارخانه‌های سازنده تابلوی برق در حال خاموشی هستند ۹ تیر, ۱۳۹۵

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوهای برق ایران با بیان اینکه شرکت‌های تولیدکننده تابلوی برق در حال حاضر با یک سوم ظرفیت فعالیت می‌کنند، گفت: از ۱۶۰ شرکت تولیدکننده تابلو برق ۷۰ شرکت تعطیل و نیمه تعطیل هستند.

اقتصادپرس: سیدعلی قانع مبنی بر اینکه در حال حاضر وضعیت کارخانه‌های سازنده تابلوهای برق چگونه است و با چند درصد ظرفیت کار می‌کنند، گفت: کارخانه‌های سازنده تابلوهای برق که تعداد آنها در کشور ۱۶۰ شرکت است در حال خاموش شدن هستند، چرا که این کارخانه‌ها با یک‌سوم ظرفیت در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید این شرکت‌های تولیدکننده در سال ۲۵۰ هزار سلول است، ادامه داد: در سال ۹۳ این شرکت‌ها حدود ۷۵ هزار سلول تابلو برق تولید کردند که این آمار نشان می‌دهد که شرکت‌ها با یک‌سوم ظرفیت فعالیت می‌کنند.

قانع تأکید کرد: در حال حاضر از ۱۶۰ شرکت تولیدکننده حدود ۶۰ تا ۷۰ شرکت به دلیل ناتوانی در عدم پرداخت حق عضویت در مرحله تعطیلی و نیمه تعطیلی قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت‌های تولیدکننده طلب‌های مستقیم و غیرمستقیم فراوانی از وزارت نیرو دارند، گفت: در سال ۹۳ حدود ۴۲٫۵ میلیون دلار تابلو برق با عنوان‌های مختلفی مثل ماشین‌آلات وارد کشور شده است و این آمار در ۲ ماهه اول سال ۹۴ نیز ۳۰ درصد رشد پیدا کرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوهای برق ایران ادامه داد: علی‌رغم نداشتن بازار مناسب فروش تابلوهای برق در داخل کشور می‌بینیم که در سال ۹۳ بالغ بر ۴۲٫۵ میلیون دلار تابلو برق با نام‌های مختلف وارد کشور می‌شود.

قانع با اشاره به اینکه برجام می‌تواند به صنعت کمک کند و ما نیز از آن استفاده ببریم، گفت: متأسفانه بدعهدی‌های آمریکا اجازه نمی‌دهد استفاده لازم از پسابرجام برده شود.

وی در خصوص صادرات تابلو برق و عدم حمایت دولتمردان از صادرکنندگان گفت: صادرات تابلو برق در حال حاضر در حد ناچیزی است اما شرکت‌های ایران توانسته‌اند علی‌رغم تمام مشکلات و عدم حمایت از سوی دولتمردان حدود ۳۰ میلیون دلار قرارداد در کشور عراق دراختیار گرفته‌اند.

به گفته وی، اگر دولتمردان می‌توانستند از شرکت‌های ایرانی حمایت می کردند، در حال حاضر به جای ۳۰ میلیون دلار می‌توانستیم ۲ میلیارد دلار پروژه در عراق را به دست بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: ما در اطراف کشور بازار ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیونی را متصوریم به طوری که می‌توانیم تابلوها را به کشورهایی مثل عراق، ترکمنستان، قزاقستان، عمان و قطر صادر کنیم اما باید بتوانیم ملزومات حضور در بازاراهای خارجی را فراهم کنیم.

همچنین مقیمی خزانه‌دار انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوهای برق ایران نیز با بیان اینکه مشکل ما توسعه است چرا که اگر توسعه نباشد پروژه پالایشگاه و یا پتروشیمی اجرا نمی‌شود و در نتیجه تابلو نیز ساخته نمی‌شود اظهار داشت: اگر مشکل توسعه قانونمند حل شود موانع پیش‌روی ما نیز برداشته می‌شود.

وی گفت: مشکل توسعه نیز عدم خودباوری است به طوری که در حال حاضر نیروی انسانی ایرانی به عنوان مواد اولیه از کشور خارج می‌شود و ارزآور هم نیست. بنابراین می‌بینیم که ما خودمان از تحریم هم برای خودمان بدتریم.

مقیمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر از دولت می‌خواهیم که مشکلات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و شرکت‌های بیمه‌ای را حل کند چرا که در وزارت دارایی هنوز فرمول خاصی برای اخذ مالیات وجود ندارد تا جایی که بخش‌نامه داخلی در خصوص ارزش افزوده صادر می‌کنند و به مودیان و جراید نیز هیچ اطلاعاتی در این زمینه داده نشده است. در حالی که این رویه در هیچ جای دنیا رسم نیست.

در ادامه این نشست محمودیان فعال صنعت برق با بیان اینکه اگر مشکل صنعت حل شود مشکل تابلوساز نیز حل می‌شود اظهار داشت: انتقادات ما به طور کل به تمامی دولت‌هاست و منظور ما فقط دولت کنونی نیست. ضمن اینکه باید گفت دولت یازدهم تا حدی سعی می‌کند که به قانون عمل کند اما هنوزمشخص نیست که مشکلات تا چه زمانی قرار است حل شود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *