حمله تیم اقتصادی دولت به وزارت جهادکشاورزی ۹ تیر, ۱۳۹۵

روزنامه جوان از افزایش فشار بر وزارت جهاد در پی ممنوعیت واردات برنج خبر داده است: با قطعی شدن ممنوعیت واردات برنج از اول مرداد ماه در شورای اقتصاد ، فشار‌ها بر وزارت جهاد کشاورزی از سوی برخی از واردکنندگان برنج خارجی افزایش یافت، به طوری که وزارت صنعت و تجارت با ارسال نامه‌ای به این وزارتخانه برای نخستین بار نسبت به افزایش قیمت کالا‌یی در بازار واکنش نشان داد‌ و از گرانی قیمت برنج اظهار نگرانی کرد و تنظیم بازار برنج را خواستار شد.

اقتصادپرس: بر اساس آمار در سال ۱۳۹۲ حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن، سال ۱۳۹۳ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن، سال ۱۳۹۴ حدود ۷۴۵ هزارتن و از ابتدای امسال تا نیمه خرداد ماه ۱۹۱ هزارتن برنج وارد شده است و وزارت جهاد کشاورزی تلاش کرده به منظور حمایت از برنجکاران داخلی، واردات برنج را در سال جاری محدود کند و با متقاعد کردن شورای اقتصاد، واردات برنج را در سال جاری کاهش دهد و در فصل برداشت نیز متوقف کند. همچنین گفته می‌شود که سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن برنج تولید شده است و پیش‌بینی می‌شود تولید امسال نیز در همین حدود باشد و برنج‌های وارد شده در ماه‌های گذشته نیز کفاف بازار را خواهد داد.  از این رو اخیراً با موافقت شورای اقتصاد مصوبه ممنوعیت واردات برنج از مرداد ماه به وزارت صنعت و سازمان توسعه تجارت برای اجرا ابلاغ شده است. به گفته وزیر جهاد کشاورزی، مهلت ثبت سفارش سه ماه و پس از آن تا یک ماه قابل تمدید است و بر اساس مصوبه ابلاغی وزارت جهادکشاورزی برای ممنوعیت واردات برنج از پایان تیرماه سالجاری، اگر واردکننده‌ای برنج خود را پس از تاریخ ۳۱ تیرماه سالجاری وارد کند به هیچ وجه این محصول از گمرک ترخیص نخواهد شد.

اکنون با گذشت چند روز از ابلاغیه وزارت جهاد و اعلام ممنوعیت واردات، سازمان حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان از کمبود برنج در بازار خبر می‌دهد و گرانی قیمت را ناشی از کمبود برنج می‌داند نه گرانفروشی !

این در حالی است که هر ساله در بهار و تابستان (تیر و مرداد) به دلیل عدم برداشت برنج تازه، قیمت برنج اندکی نسبت به زمستان گذشته افزایش می‌یابد و با توجه به تکرار این داستان، این اولین بار است که سازمان حمایت نسبت به افزایش قیمت این کالا نگران و خواستار رسیدگی وزارت جهاد کشاورزی شده است. به گفته یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی، در پی سیاست‌های ضد وارداتی وزیر جهاد کشاورزی در سال گذشته و امسال، این وزارتخانه مورد انتقاد برخی از وزرا و تیم اقتصادی دولت قرار گرفته و وارد‌کنندگان محصولات کشاورزی و غذایی از کانال‌های مختلفی به محمود حجتی فشار آورده و به دنبال لغو این محدودیت‌ها هستند. وی افزود: از این رو ورود سازمان حمایت به این مقوله و نگرانی از کمبود برنج و به هم ریختن تنظیم بازار ممکن است در همین راستا صورت گرفته باشد. این منبع آگاه از پر بودن انبار‌های برنج ایرانی و خارجی در شهرهای شمالی و تهران خبر داد و گفت: اگر سازمان حمایت سری به انبار‌های محتکران بزند، قطعاً از وجود برنج ایرانی و خارجی در بازار اطمینان پیدا می‌کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *