اقتصاد مقاومتی باید محور باشد ۹ تیر, ۱۳۹۵

عضو هیئت رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد کشور به نشاط، شادابی و تحرک نیاز دارد، گفت: مشکلات اقتصادی را باید با فرمول‌های اقتصادی حل کرد و نمی‌توان دستوری و با فرمول سیاسی مشکلات حوزه اقتصاد را حل کنیم.

اقتصادپرس: علی‌اصغر یوسف‌نژاد در مورد وضعیت فعلی اقتصاد کشور، اظهار داشت: بخشی از مشکلات به روابط بین المللی و بخشی به فضای عمومی کل کشور مربوط است، که مانند فضای کسب و کار، مسائل سرمایه گذاری و شاخص‌های اقتصاد کلان دیده می‌شود، البته بخشی از مشکلات ساختاری و بخشی دیگر هم مانند اقتصاد وابسته به نفت و… است.

وی افزود: مهار و کاهش نرخ تورم مهم‌ترین اقدامی بود که دولت انجام داد و این اقدام شایسته و قابل تقدیر است، اما اکنون باید نشاط و شادابی و تحرک بعد از کاهش نرخ تورم در اقتصاد ایران ایجاد شود، تحرکی که با برنامه صحیحی و مدیریت شده باشد تا دوباره تورم مهار نشده بالا نرود. دولت باید به اقتصاد تحرک دهد و به آن  توجه کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه امروز حفظ وضعیت موجود اشتغال اهمیت بیشتری دارد، گفت: اشتغال موجود نسبت به ایجاد اشتغال از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ تولید در حال حاضر با ظرفیت کمتر از ۳۵درصد و وضعیت نامناسب فعالیت می‌کند.

یوسف‌نژاد ادامه داد: باید از ظرفیت‌های خالی تولید استفاده شود و این موضوع اولویت دارد و دولت لازم است سرمایه در گردش واحدهای  تولیدی را تأمین کند و امور آنها را سامان ببخشد تا اشتغال موجود حفظ شود. از طرفی دولت باید به سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور توجه کند و برای سرمایه‌گذار داخلی شرایط خوبی باید فراهم شود.

به‌گفته وی، مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولین و کارگزاران نظام فرمودند که به صنایع متوسط و کوچک توجه بیشتری شود، ایشان بسیار دقیق روی یکی از موضوعات مهم دست گذاشتند، زیرا سرمایه گذاری‌ در بنگاه‌های تولید و صنایع متوسط و کوچک به سرمایه کمتری نیاز دارد و شغل  بیشتری نسبت به صنایع بزرگ ایجاد می‌کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تأکید بر تأمین  سرمایه در گردش واحدهای کوچک و متوسط، اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های خالی تولید و توجه به صنایع کوچک و متوسط می‌تواند مبنای تحرک اقتصادی باشد؛ البته نباید فراموش کرد که حل موضوعات و مشکل اقتصادی فرمول سیاسی ندارد؛ بلکه فرمول اقتصادی دارد.

یوسف‌نژاد تصریح کرد: مشکلات اقتصادی را باید با فرمول‌های اقتصادی حل کرد و نمی‌توانیم دستوری، آمرانه و تحکمی آن هم با فرمول سیاسی بخواهیم موضوعات اقتصادی را حل کنیم. حل مشکل اقتصادی، روش، تخصص و علم و فن اقتصادی می‌خواهد.

معاون سابق پارلمانی وزیر اقتصاد درباره اینکه کاهش نرخ تورم به‌دلیل رکود بوده است، گفت: باید رونق اقتصادی ایجاد شود اما نه بدون برنامه ریزی که باز تورم افزایش پیدا کند، زیرا هرگونه تزریق پول در جامعه خود به خود به تورم دامن می‌زند و این غیر قابل انکار است. دولت در بحث مهار تورم خوب کار کرده و بازارها واقعی و منطقی شده است.

وی در مورد نقش اقتصاد مقاومتی، تأکید کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید به درک از یک موضوع مشترک برسیم که اقتصاد مقاومتی مختص دولت نیست و بقیه قوا، بخش خصوصی و مردم هم نقش دارند و به‌نظر من چاره داخلی حل مسائل اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است که می‌تواند محور باشد. اقداماتی انجام شده و امیدوارم مجلس به نقطه مطلوب برسد.

یوسف‌نژاد با اشاره به نرخ سود بانکی، و کاهش نرخ سود سپرده، اظهار کرد: فاصله نرخ تورم و سود بانکی زیاد است و در هیچ کجای دنیا چنین نیست. براساس مطالعه‌ای که روی ۵۰ کشور انجام دادم؛ در هیچ کشوری فاصله نرخ سود بانکی با نرخ تورم به این اندازه نیست و فقط یک کشور کوچک آفریقایی این‌گونه بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس دهم اظهار کرد:  چرا زمانی که نرخ تورم بالا رفت، همه بانک‌ها نرخ سود بانکی را افزایش دادند؟ و الآن که به حدود ۱۰ رسیده، نظام بانکی باید داوطلبانه نرخ سود را کاهش دهد و باید نرخ سود و نرخ تورم نزدیک به هم باشد؛ مثلاً نرخ تورم ۱۱ درصد است، سود بانکی باید در حدود ۱۳ درصد باشد، و بانک‌ها باید به‌تبع کاهش نرخ سود سپرده، نرخ سود تسهیلات را هم کاهش دهند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *