دلایل عدم‌اجرای فروش قسطی مسکن ۹ تیر, ۱۳۹۵

عضو انجمن انبوه‌سازان با بیان “هنوز برای فروش قسطی مسکن با بانک مسکن به توافق نرسیده‌ایم”، گفت: بانک مسکن اعلام کرده فقط ۱۵۰میلیون تومان اصل و فرع اقساط را در صورت تأخیر خریدار تضمین خواهد کرد.

اقتصادپرس: ایرج رهبر با یادآوری این‌که دولت طی سه سال اخیر انواع و اقسام وام خرید مسکن را رونمایی کرده است، اظهار کرد: وام ۹۰میلیونی، ‌۱۱۰میلیونی و ۱۳۰میلیون تومانی از جمله این وام‌هاست.

وی با بیان “به بانک مسکن برای فروش اقساطی واحدهای مسکونی پیشنهاد دادیم”، تصریح کرد:‌ بر اساس این پیشنهاد بدون آن‌که تسهیلاتی از سوی بانک پرداخت شود، واحدها به‌صورت اقساط در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد:‌ بانک مسکن نیز به‌عنوان بانک عامل مورد اعتماد و فروشنده عاملیت این کار را به‌عهده می‌گرفت.

وی با ابراز این‌‌که در این پروسه فقط از تشکیلات بانک استفاده می‌شود که کارمزد آن نیز پرداخت خواهد شد، گفت: بانک مسکن برای این کار درخواست کارمزد ۵درصدی را کرد در حالی که کارمزد چنین کاری ۱٫۵ تا ۲ درصد است چون اصولاً قرار نیست که از منابع بانک مسکن در این رابطه استفاده شود.

عضو انجمن انبوه‌سازان با بیان این‌که بانک مسکن اخیراً اعلام کرده که با دریافت کارمزد ۲٫۳درصدی موافق است، اظهار کرد: از سوی دیگر بانک اعلام کرده که فقط تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان اصل و فرع اقساط را اگر با تأخیر مواجه شود، تضمین می‌کنیم و آن را به فروشنده پرداخت می‌کنیم.

رهبر با اشاره به تعجب انبوه‌سازان از این اظهارات مدیران بانک مسکن،‌ ادامه داد: به‌عنوان مثال وقتی قیمت یک ملک ۶۰۰ میلیون تومان است و خریدار ۲۰۰ میلیون آن را پرداخت می‌کند و ۴۰۰ میلیون می‌ماند، حال چگونه بانک مسکن فقط گفته ۱۵۰ میلیون تومان را تضمین می‌کند؟

وی تأکید کرد:‌ فعلاً بانک مسکن اعلام کرده ۱۵۰ میلیون تومان را تضمین می‌کنند و در این‌صورت نمی‌توانیم فروش قسطی مسکن را اجرایی کنیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *