احتمال کاهش نرخ‎سود، اجاره‌ها را بالا برد ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

در حالی که رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگوهای متعددی عنوان کرده که اجاره‌بها امسال هیچ‌گونه افزایشی نسبت به سال قبل نخواهد داشت، مشاوران املاک می‌گویند در حال حاضر هنوز فصل نقل و انتقال خانه نرسیده است اما قیمت اجاره مسکن افزایش پیدا کرده است.

اقتصاد پرس: رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگوی تازه خود درباره وضعیت بازار اجاره مسکن در سال جاری گفته‌ است، اجاره‌بهای مسکن هیچ گونه افزایشی نسبت به سال ٩۴ نخواهد داشت. او در گفت‌وگو با ایسنا تاکید دارد که مردم نباید تورم یا سود بانکی را مبنای افزایش اجاره‌بها قرار دهند. در این راستا مشاوران املاک می‌گویند در حال حاضر هنوز فصل نقل و انتقال خانه نرسیده است اما قیمت اجاره مسکن افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که یک مشاوران املاک در یکی از محله‌های شمالی تهران به اقتصادنیوز گفت: هر سال مالکان با توجه به چشم‌اندازهای خود خیال بالا بردن نرخ رهن و اجاره را در سر می‌پرورانند و در نخستین روز کاری در سال جدید، بدون توجه به هر مساله‌ای ملک‌شان را با قیمتی بالاتر از سال پیش برای رهن و اجاره می‌گذارند و از آنجایی که نمی‌توان در این مورد بر آنها خرده‌ای گرفت به‌طور میانگین می‌توان گفت که تا الان بین ١٠ تا ١۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش نرخ اجاره‌بها داشته‌ایم. او افزود: البته صحبت‌های رییس اتحادیه بسیار محترم است، اما از حرف تا اجرا از زمین تا آسمان فاصله است و تا زمانی که برای این قضیه راه‌حلی پیدا نشود وضعیت به همین صورت ادامه دارد، زیرا مردم می‌گویند در مقابل داشته‌های خود مسوولند و کسی حق دخالت ندارد. مشاور املاک دیگری در غرب تهران گفت: در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش چندانی در اجاره‌بهای مسکن دیده نمی‌شود و اگر در سال‌های گذشته بین ٢٠ تا ٣٠ درصد افزایش اجاره‌بهای مسکن داشتیم، امسال بین ١٠ تا ١۵درصد این افزایش مشاهده می‌شود. او افزود: به طور کلی وضعیت اجاره مسکن و همچنین خرید و فروش بسیار بهتر از سال‌های گذشته است. یکی از مشاوران املاک در شرق تهران نیز گفته است: نرخ اجاره‌بها افزایش پیدا کرده، برای مثال ملک‌هایی که قیمت رهن آنها به ازای هر مترمربع یک میلیون تومان بود، اکنون به یک میلیون و ١٠٠ یا یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان رسیده است. او در ادامه گفت: هر سال از ثبات قیمت‌ها صحبت‌ می‌شود، از قیمت بنزین، خوراک و پوشاک گرفته تا مسکن، اما تمام اینها در حد حرف است و هر سال شاهد افزایش قیمت هستیم.
مشاور املاک دیگری در جنوب تهران گفت: اجاره مسکن تا حدودی افزایش پیدا کرده است، البته این افزایش در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار ناچیز است، حتی برخی افراد ملک‌های خود را با همان قیمت‌های سال پیش اجاره می‌دهند، اما اگر بخواهیم به طور میانگین بگوییم حدود ١٠ درصد اجاره‌ها گران شده است. او افزود: یکی از دلایلی که سبب افزایش اجاره‌ها شده این است که میزان سودهای بانکی کاهش یافته و افرادی که در گذشته ودیعه‌ای که بابت ملک‌شان دریافت می‌کردند را در بانک می‌گذاشتند و سودش را می‌گرفتند، اکنون به دلیل اینکه سود کمتری از بانک دریافت می‌کنند، بنابراین اجاره‌های‌شان را بالا می‌برند تا بتوانند کاهش سود بانک‌ها را جبران کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *