گرانی ۱۲ تا ۲۹ درصدی کالاهای سبد معیشت در سایه تورم تک رقمی ۸ تیر, ۱۳۹۵

فعال کارگری با اشاره به افزایش اخیر ۱۲ تا ۲۹ درصدی قیمت کالاها و این که حقوق و دستمزد کارگران بیشتر از ۱۰ روز جوابگوی هزینه های آن ها نیست گفت: رشد قیمت ها در سایه رسوایی فیش های حقوقی گم شده است.

اقتصادپرس: فرامرز توفیقی درباره مشکلات معیشتی کارگران با اشاره به اینکه از سال ۸۶ تا ۹۲ قدرت خرید کارگران ۱۸۷ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: کاهش قدرت خرید، مربوط به این دولت یا دولت‌های قبلی نیست، بلکه همه دولت‌ها در این زمینه مقصرند.

وی با  اشاره به اینکه امروز شاهد رشد چشم گیر قیمت‌ ها در تمام اقلام هستیم گفت:متاسفانه این روزها شاهد رشد شتابان قیمت سبد معیشت و قیمت دلار و طلا در زمانی هستیم که دولت ادعای تورم یک رقمی دارد.رشد قیمت مرغ، حبوبات، گوشت قرمز، برنج، ماهی، آب، مخابرات، گاز، درمان، آموزش  و تحصیل، حمل و نقل را طی چند روز گذشته شاهد بودیم.

توفیقی بیان کرد:کاهش بیش از بیش قدرت خرید یعنی افزایش فاصله درآمد تا هزینه. یعنی افزایش رکود، یعنی کوچک شدن سفره کارگری، یعنی عدم تمایل به ازدواج و فرزنداوری و…هزارن آسیب اجتماعی دیگر.
انتظار داریم دولت به فکر جبران این کاهش یا جلوگیری از افزایش آن باشد. چرا که این فاصله دارد باعث فروپاشی نظام خانوادگی، افزایش آمار طلاق، اعتیاد، ترک تحصیل، خودکشی و.. می شود.

وی با بیان اینکه قیمت تمام کالاها افزایش ۱۵درصدی داشته است گفت:این میزان افزایش قیمت‌ ها با تورم ۹درصدی نقطه به نقطه قابل مقایسه نیست. افزایش بیش از ۱۵ درصدی قیمت با مقایسه تورم ۹درصدی به سال  قبل یعنی سالی که دولت ادعای کنترل قیمت ها را داشت بر می گردد.  در حال حاضر باید گفت با  این شرایط یا  باید قیمت های اعلامی صحیح نباشند یا معیار محاسبه را دستخوش تغییر بدانیم و دستکاری عدد مبنا راه را برای محاسبات غیر واقعی باز نماید.

این فعال کارگری گفت: افزایش ۳۰درصدی قیمت برنج ،۲۸درصدی حبوبات، ۲۹درصدی مرغ، ۲۲درصدی چای و قند و شکر، ۱۲درصدی لبنیات، ۲۵درصدی خرما، افزایش زیرپوستی نان تا ۲۵درصد، افزایش ۲۰ درصدی حمل و نقل، افزایش ۱۷درصدی گوشت و فرآورده های پروتئینی،‌افزایش۱۵درصدی قیمت ماهی، افزایش ۲۱درصدی تحصیلات و… با تورم ۹درصدی توجیه پذیر نیست.

وی بیان کرد: این در شرایطی است که هزینه سبد معیشت خانوار کارگری در یک ماه حدود ۳میلیون تومان است و متوسط دریافتی یک کارگر ۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. بدون بروز  اتفاقاتی چون بیماری یا تفریحاتی مانند مسافرت و مهمان درآمد کارگران تنها کفاف ۱۰روز از ماه را می دهد. چون هزینه سبد معیشت فارغ از اتفاقات غیر قابل پیش بینی مانند خرید لباس، خرابی وسایل منزل، تعمیرات و نگهداری و… است.

توفیقی با بیان اینکه حقوق و دستمزد کارگران تا ۱۰ روز از ماه بیشتر جوابگو نیست، تصریح کرد: حدود ۴۰ درصد معیشت کارگران با این دستمزد می‌چرخد؛ اگر حق مسکن در کنار ترمیم دستمزد(به منظور حفظ قدرت خرید فعلی) و بن کارگری هم افزایش می یافت، باز هم کارگران به سختی امرار معاش می‌کردند اما چنین نشد و حق مسکن افزایش نیافت.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *