بانک ها منابع لازم را برای افزایش وام ازدواج دارند ۸ تیر, ۱۳۹۵

بانک ها میزان حقوق و وام های پرداختی خود به کارمندان و دانه درشت ها را در یکسال گذشته محاسبه کنند با یک حساب سرانگشتی مشخص می شود که بانک ها منابع لازم را برای افزایش وام ازدواج دارند.

اقتصادپرس: حدود ۱۲ میلیون نفر جوان مجرد و در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید با حمایتهای دولتی تشکیل خانواده بدهند، به همین منظور سالهاست که دولت پرداخت وام ازدواج را در دستور کار قرار داده و اخیرا میزان آن تا ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج به هریک از زوجین می تواند در تامین برخی نیازهای آنها ازجمله برگزاری مراسم ازدواج و تهیه جهیزیه راهگشا باشد اگرچه به گفته کارشناسان اقتصادی ۲۰ میلیون تومان در شرایط فعلی اقتصاد ایران و بالابودن نرخ تورم نمی تواند مبلغ قابل توجهی باشد اما می تواند بخش کوچکی از مشکلات اقتصادی زوجین را حل نماید ضمن اینکه پرداخت وام ازدواج به تنهایی کمک کننده نیست و باید شرایط برای زندگی خانواده جدید از جمله اشتغال فراهم شود.

پیش از این مبلغ وام ازدواج ۳ میلیون تومان بود که ادامه پرداخت آن به زوج های جوان نمی توانست درتامین مخارج آغاز زندگی به آنها کمک کند.

شرایط اقتصادی کشور، افزایش نرخ بیکاری، بالابودن نرخ تورم به گونه ای است که با وام ۳ میلیون تومانی ازدواج تنها چند کالای کوچک از میان اقلام مورد نظر زوج ها خریداری می شود.

ارتقای میزان وام ازدواج باید صورت می گرفت زیرا وام ۳ میلیون تومانی مناسب سال های گذشته بوده است و این رقم هم اکنون جوابگوی نیاز مالی زوج های جوان نیست.

به گفته کارشناسان اقتصادی تصویب ماده ای در قانون بودجه سال ۹۵ برای افزایش وام ازدواج به روز رسانی مبلغ وام قبلی است و اقدام جدیدی در این زمینه صورت نگرفته ، درواقع قدرت خرید ۳ میلیون تومان در ۴،‌۵ سال گذشته با ۱۰ میلیون تومان کنونی برابری می کند.

درحال حاضر با ۱۰ میلیون تومان فقط هزینه کوچکی از یک جهیزیه متوسط تامین می شود و درواقع این مبلغ نیز رقم چندان بزرگی نیست.

بانک ها منابع مالی لازم برای پرداخت تسهیلات ۱۰میلیون تومانی ازدواج را دارند و این موضوع را می توان با مراجعه به فیش های نجومی کارمندان بانک ها، برخی دانه درشت ها و … اثبات کرد.

بانک ها میلیون ها تومان برای حقوق های بالای کارمندان و وام های میلیاردی آنها هزینه می کنند که اگر این منابع به پرداخت وام های ازدواج تعلق گیرد جوانان بسیاری می توانند از این تسهیلات بهره ببرند.

اجرای این مصوبه مجلس و افزایش سه برابری وام ازدواج یک تکلیف قانونی است که بانک مرکزی موظف به اجرای آن است. در این راستا پیشنهاد می شود که بانک ها میزان حقوق و وام های پرداختی خود به کارمندان و دانه درشت ها را دریکسال گذشته محاسبه کنند با یک حساب سرانگشتی مشخص می شود که بانک ها منابع لازم را برای افزایش وام ازدواج دارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *