برنامه‌ریزی گوگل و فیس‌بوک برای بلوک کردن ویدئوهای تروریستی ۶ تیر, ۱۳۹۵

به دنبال تشدید فشارها بر گوگل و فیس بوک، این دو شرکت فناوری ابزاری برای شناسایی و بلوکه کردن خودکار ویدئوهای مروج اندیشه‌ها و رفتارهای تروریستی و افراطی طراحی کرده اند.

اقتصادپرس:دو منبع مطلع مدعی شده اند که استفاده از ابزار یاد شده برای پاک کردن ویدئوهای یاد شده از سایت های وابسته به این دو شرکت مدتی است که آغاز شده است.

بسیاری از دولت های جهان این دو شرکت را متهم به اهمال و عدم همکاری برای پاک کردن مطالب و ویدئوهای افراطی و مروج تروریسم کرده بودند. تعدادی از بستگان قربانیان حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان و از جمله پاریس هم شکایاتی را از فیس بوک و برخی شبکه های اجتماعی دیگر تقدیم دادگاه کرده بودند.

گوگل در سایت به اشتراک‌گذاری ویدئوی یوتیوب از این ابزار خودکار برای بلوکه کردن سریع ویدئوهای ارسالی گروه داعش و گروه‌های همفکر آن استفاده کرده است.

فناوری یاد شده در اصل برای شناسایی و حذف ویدئوهای ناقض کپی‌رایت ابداع شده و با شناسایی علامتی موسوم به Hash ویدئوهای مذکور را پاک می کند. Hash نوعی اثر انگشت دیجیتال اختصاصی است که توسط شرکت های اینترنتی به طور خودکار به ویدئوهای خاصی اختصاص می یابد و از این طریق می توان تمامی محتوای ناقض کپی ریت که با آن اثرانگشت تطبیق می کنند را شناسایی و پاکسازی کرد.

با ارتقای این فناوری، تطبیق دادن ویدئوهای مشکوک به ترویج تروریسم با ویدئوهای موجود در یک پایگاه داده حاوی فیلم های بلوکه شده ممکن است. گوگل و فیس بوک هنوز واکنشی به این خبر از خود نشان نداده اند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *