۱۱۵ هزار تن ریل ترکیه‌ای در راه ایران ۶ تیر, ۱۳۹۵

با امضای قرارداد ۸۰ میلیون یورویی ایران و ترکیه برای تهاتر ریل و نفت، حدود ۱۱۵ هزار تن ریل تولید همسایه غربی وارد کشور می‌شود. ریلهایی که برای ریل‌گذاری تقریبا ۱۰۰۰ کیلومتر خط‌آهن جدید کافی است.

اقتصادپرس: معاون ساخت و توسعه راه‌آهن اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته و به فاصله تقریبی یک هفته پس از اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در خصوص توقف عملیات ریل‎گذاری راه‌آهن همدان – تهران با تشریح وضعیت این پروژه به تسنیم گفت: خرید ریل از ترکیه‌ از قیمت مناقصه هم ارزانتر‌ است.

مسعود نصرآزادانی با بیان این‌که در حال پیگیری تامین ریل از داخل هستیم و به نفع کشور است که تولید ریل داخلی شود، اظهار کرد: طلب پیمانکاران راه‌آهن تهران-همدان حدود ۶۰ میلیارد تومان است، در حالی که کل اعتبار این پروژه مربوط به همدان ۱۲۰ میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: راه‌آهن تهران-همدان طرحی نیست که بتوان با این میزان اعتبار زیرسازی، روسازی، ساختمان‌ها و… را تمام کرد، آقایان (نمایندگان مجلس) باید به محدودیت‌های کشور توجه داشته باشند، نباید به این محدودیت‌ها بی‌توجه باشیم.

وی با اشاره به برگزاری مناقصه برای تامین ریل یادآور شد: این مناقصه بر اساس قانون است، اما با توجه به قیمت آن فکر می‌کنیم اگر این کار را انجام دهیم در حق مردم اجحاف کرده‌ایم. هم‌اکنون می‌توانیم ریل را از ترکیه به ازای هر تن ۷۰۰ یورو خریداری کنیم این در حالی است که اگر بخواهیم از راه مناقصه ریل را خریداری کنیم قیمت هر تن آن حدود ۸۴۰ یورو می‌شود.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور گفت: درست است که اگر ریل را با قیمت ۸۴۰ یورو خریداری کنیم به لحاظ قانونی هیچ ایرادی ندارد، اما در هر تن باید ۱۴۰ یورو پول بیشتری پرداخت کنیم که وجدان و انصاف ما این اجازه را نمی‌دهد. برخی می‌گویند چرا نرفته‌ایم ریل را گران بخریم اما واقعیت این است که باید ببینیم با این بی‌پولی ها می‌توانیم این کار را انجام دهیم یا خیر.

حال پس از ۱۴ ماه وزیر حمل و نقل ترکیه از یک قرارداد ۸۰ میلیون یورویی برای فروش ریل به ایران (تهاتر با نفت) خبر داده است.

بینالی ییلدریم در این‌باره گفته است: «ترکیه قراردادی را با ایران برای مبادله ریل راه آهن با نفت امضا کرده است. این قرارداد از اهمیت فراوانی نه تنها برای استان کارابوک بلکه برای کل ترکیه برخوردار است. کارابوک اکنون به یک تولید کننده و صادر کننده مهم ریل تبدیل شده است. اخیرا یک قرارداد ۸۰ میلیون یورویی با ایران منعقد کرده ایم که به آنها ریل راه آهن بفروشیم. در راستای این قرارداد، پالایشگاه توپراس ترکیه از ایران نفت خواهد خرید. در مقابل نفت خریداری شده، کارابوک ریل راه آهن به ارزش ۸۰ میلیون یورو به ایران خواهد فروخت.»

به گزارش تسنیم، با توجه به رقم قرارداد اعلام شده از سوی مقام ترکیه‌ای و اظهارات نصر‌آزادانی حدود ۱۱۵ هزار تن ریل در قبال فروش نفت به ایران تحویل می‌شود. از آنجاکه برای ساخت هر کیلومتر خط‌آهن حدود ۱۲۰ تن ریل نیاز است، ریلهای ترکیه‌ای تقریبا برای احداث (ریل‌گذاری) ۱۰۰۰ کیلومتر خط‌آهن کافی خواهد بود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.