روزنامه دولت پاداش میلیاردی مدیران در دولت یازدهم را ندید ۶ تیر, ۱۳۹۵

از آنجا که روزنامه ایران، پاداش‌های کلان مدیران بانکی در دولت قبل را نتیجه سوءمدیریت آن دولت خوانده بود، نگاهی به پاداش‌های مدیران بانکی در دولت فعلی از تداوم همان روند حکایت دارد.

اقتصادپرس: سایت مشرق نوشت: هفته گذشته روزنامه رسمی دولت (ایران) در واکنش به انتشار فیش‌های نجومی مدیران دولت فعلی، در گزارشی به پاداش‌های دریافتی کلان توسط مدیران بانکی در سال‌های قبل از دولت یازدهم پرداخت.
روزنامه ایران در گزارش مذکور، با اعلام ارقام پاداش بانک‌هایی چون ملت، صادرات و دی، اینگونه وانمود کرد که معضل فیش‌های حقوقی نجومی به دولت قبل بازمی‌گردد.
این در حالی است که میان پاداش‌های سالانه اعضای هیئت مدیره بانک‌ها (که از درآمد بانک‌ها حاصل می‌شود) با حقوق‌های نجومی دریافتی توسط مدیران دولتی (که از خزانه دولت پرداخت می‌شود)، تفاوت حقوقی وجود دارد، هرچند هر دو وقتی از حد منطقی بگذرد، غیرقابل دفاع است.

با این وجود، از آنجا که روزنامه ایران، پاداش‌های کلان مدیران بانکی در دولت قبل را نتیجه سوءمدیریت آن دولت خوانده بود، نگاهی به پاداش‌های مدیران بانکی در دولت فعلی از تداوم همان روند حکایت دارد.

به عنوان مثال، بر اساس اسناد موجود، پاداش اعضای هیئت مدیره بانک ملت در دولت یازدهم ۵۰۰ میلیون تومان در پایان سال ۹۲ و ۵۵۰ میلیون تومان در پایان سال ۹۳ بوده است.
به عبارت دیگر هیئت مدیره این بانک فقط در دو سال اول دولت یازدهم بیش از یک میلیارد تومان پاداش دریافت کرده اند.
البته روزنامه ایران، ارقام پاداش هیئت مدیره بانک‌ها در دولت قبل را به نرخ واقعی امروز حساب کرده تا به ارقام میلیاردی برسد. اگر بر مبنای همین روش، پاداش هیئت مدیره بانک ملت در پایان سال‌های ۹۲ و ۹۳ را به نرخ واقعی امروز حساب کنیم، پاداش ۵۰۰ میلیونی هیئت مدیره بانک ملت در پایان سال ۹۲ هم‌اکنون ۶۳۷ میلیون تومان و پاداش ۵۵۰ میلیونی پایان سال ۹۳ هم‌اکنون ۶۰۳ میلیون تومان ارزش دارد.
بنابراین به سبک محاسبه ارگان رسمی دولت می‌توان گفت هیئت مدیره بانک ملت در ۲ سال اول دولت روحانی یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان پاداش دریافت کرده‌اند.
بر اساس اسناد موجود، همچنین  پاداش اعضای هیأت مدیره بانک صادرات در سال ۹۲ برابر با  ۵۰۰ میلیون تومان و در سال ۹۳ برابر با ۴۰۰ میلیون تومان بوده است و در این دو سال نیز مبلغ ۱۹۲ میلیون تومان بابت حق حضور اعضای غیر موظف هیات مدیره در مجمع مصوب کرده اند.

پاداش هیئت مدیره بانک دی در پایان سال ۹۲ بالغ بر ۳۴۰ میلیون تومان و در پایان سال ۹۳ بالغ بر ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شده است.

بنابر آمار فوق، مشخص است که پاداش‌های کلان بانک‌های شبه دولتی، در دولت یازدهم نسبت به دولت قبل، تفاوت خاصی نکرده که بتوان آن را نتیجه نگاه اصلاحی دولت یازدهم دانست. این آمار نشان می‌دهد دولت‌های سابق و کنونی، نظارتی بر پاداش‌های نجومی مدیران بانکی شبه دولتی نداشته و ندارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *