گرانی مرغ در سال 91 تقصیر رئیس دولت؛در سال 95 تقصیر دلالان ۶ تیر, ۱۳۹۵

این روزنامه اصلاح‌طلب در موضع‌گیری قابل تاملی، گرانی مرغ در سال ۹۱ را به رئیس دولت وقت ربط داده، اما گرانی مرغ در روزهای اخیر را بر گردن دلالان و خرده‌فروشان انداخته است: بحران مرغ و ایجاد صف های طولانی درست در تابستان ۹۱ تبدیل به یکی از مهمترین سوژه های رسانه ها شد. قیمت مرغ از ۳۰۰۰ تومان به چیزی حدود ۷۰۰۰ تومان رسید و توزیع مرغ دولتی با قیمت ۴۷۰۰ تومان باعث هجوم مردم به مرغ فروشی ها و جنجال های فراوان شد.

اقتصادپرس: در آن زمان محمود احمدی‌نژاد به گرانی مرغ واکنش نشان داد و گفت: «مسئله گرانی مرغ، یک مسئله زودگذر و قابل حل است؛ البته این مسئله مشکلی نیست؛ چراکه ما مشکلات بزرگ‌تری داریم و باید تلاش کنیم «همه با هم» مشکلات را حل کنیم»

این در حالی بود که با وجود تورم در دوره هشت‌ساله رئیس‌جمهوری او از ۱۰٫۴ به ۴۵ درصد هم رسیده بود، اما باز هم معیشت مردم برای او مسئله مهمی نبود.

اما طی سه سال گذشته قیمت مرغ از حدود ۶ هزار تومان نوسان چندانی نداشت تا اینکه روز گذشته خبر از افزایش قیمت تا مرز ۷۷۰۰ تومان در رسانه ها منتشر شد. موضوعی که شاید وجود یک بحران تکراری را در ذهن متبادر سازد.

نکته عجیب در این مورد افزایش قیمت مرغ این است که تا پیش از فرارسیدن ماه رمضان که به طور معمول افزایش تقاضا صورت می گیرد این کالای خوراکی هیچ گونه افزایش قیمتی نداشت، بنابراین سوال اینجاست که جهش قیمت مرغ برچه اساسی پیش آمده است؟

آنچه از قراین برمی آید اینکه علیرغم تنظیم بازار توسط مرغ های دولتی باز هم سناریوی تکراری مرغ در حال تکرار است، موضوعی که از یک طرف پای دلالان را به میان می آورد و از طرف دیگر خرده فروشان را عامل اصلی گرانی می داند.

کاهش و ثبات قیمت مرغ طی یکی دو سال گذشته باعث گلایه مرغداران نیز شده است، آن ها هزینه های تمام شده را بیشتر از قیمت واقعی مرغ می دانستند.

باید دید افزایش قیمت مرغ تا چه میزان به میل و خواست تولیدکنندگان و یا حتی اعمال نفوذ آن ها ربط داشته است؟

روز گذشته رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از افزایش قیمت هر کیلوگرم مرغ به ۷۷۰۰ تومان در بازار خبر داد.

وی در گفت و گو با مهر درباره دلایل گرانی مرغ در بازار، اضافه کرد: کاهش عرضه دلیل این مساله است، ضمن اینکه تولیدکنندگان از پانزدهم فروردین تا پانزدهم اردیبهشت ماه میزان جوجه ریزی را تا ۵۰ درصد کاهش دادند که اثرات آن از پنجم خردادماه نمایان و روز به روز بیشتر شد.

یوسف‌خانی با بیان اینکه در خردادماه جوجه ریزی خوبی انجام شده است، افزود: بعد از عید سعید فطر، قیمت مرغ به صورت پلکانی روزانه حدود ۲۰۰ تومان کاهش خواهد یافت و نرخ این کالا به مرز ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان خواهد رسید.

وی تصریح کرد: زمانی که قیمت مرغ برای مصرف کننده ۶۵۰۰ تومان باشد، نرخ مرغ زنده ۴۲۰۰ تومان خواهد بود که این قیمتی متعادل است.

مهدی یوسف‌خانی با بیان اینکه قیمت مرغ نسبت به هفته گذشته بازهم افزایش یافته و امروز شنبه نرخ مرغ زنده ۵۲۰۰ تومان است، اظهار داشت: همچنین قیمت مرغ آماده به طبخ در عمده فروشی میدان بهمن و درب کشتارگاه ۷۱۰۰ تومان و توزیع درب واحدهای صنفی ۷۲۰۰تومان است.

وی اضافه کرد: قیمت این کالا در مراکز خرده فروشی ۷۷۰۰تومان و نرخ هرکیلوگرم ران مرغ با کمر ۶۷۰۰ تومان و ران مرغ بدون کمر برابر با قیمت مرغ و ۷۷۰۰ تومان است. ‌

اما در این بین نکته جالب توجه این است که طی روزهای گذشته و پیش از گرانی مرغ مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در گفت و گویی اذعان کرد که عده ای قصد برهم زدن بازار را دارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.