تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر اقتصاد جهانی ۶ تیر, ۱۳۹۵

گفته می شود که قیمت طلا در بازارهای جهانی به بالاترین حد در دو سال گذشته رسید و قیمت پوند انگلستان در برابر دلار با سقوطی بی‌سابقه به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۸۵م رسیده است.

اقتصادپرس: شهروندان بریتانیایی در روز پنجشنبه گذشته ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ (۳ تیر ۹۵) با شرکت در همه‌پرسی سراسری، مشخص کردند که بریتانیا باید در اتحادیه اروپا بماند و یا اینکه آن را ترک کند؟

با شمارش آرای مردمی که با مشارکت ۷۲/۲ درصدی مردم بریتانیا برگزار شد برخلاف پیش‌بینی‌های بیشتر دست‌اندرکاران و مقامات ارشد سیاسی انگلیس و ابراز امیدواری مقامات رده‌بالای کشورهای اروپایی و امریکایی، شهروندان بریتانیایی با خروج این جزیره از اتحادیه اروپا با حدود ۵۲ درصد (۵۱/۹درصد) رای مثبت موافقت کردند.

به عبارت دیگر از مجموع ۳۳میلیون و ۵۵۱هزار و ۹۸۳ شهروند بریتانیا- شامل انگلیسی‌ها، ایرلندی‌ها و اسکاتلندی‌ها- که در این انتخابات شرکت کرده بودند، تعداد ۱۷میلیون و ۴۱۰هزار و ۷۴۲ نفر (معادل ۵۱/۹درصد) رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دادند.

در حالی که موافقان ادامه حضور این جزیره در جمع کشورهای اتحادیه اروپا در پایان ۱۶میلیون و ۱۴۱هزار و ۲۴۱ رای (معادل ۴۸/۱درصد) را به صندوق‌های رای ریختند.

به این ترتیب بریتانیا باید ظرف ۲ سال آینده تمامی اقدامات لازم برای خروج کامل از اتحادیه اروپا را به انجام برساند و با وجود آنکه در این ۲ سال همچنان به عنوان یکی از کشورهای این اتحادیه محسوب خواهد شد اما دیگر حق حضور و مشارکت در تصمیم‌گیری‌های کلان اتحادیه اروپا را نخواهد داشت.

اما خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه تاثیری بر اقتصادی های جهانی گذاشت؟ به گزارش رویترز، بازار سهام ژاپن کار خود را با سقوط آغاز کرد به نحوی که در ژاپن ارزش سهام تا ۸درصد سقوط کرد و معاملات مدتی متوقف شد.

همچنین نتیجه همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به افت ارزش واحد پول پوند این کشور منجر شده و ارزش پوند به زیر ۱/۴ دلار رسید.

همچنین نرخ برابری یورو در برابر دلار امریکا هم ۳/۱ درصد کاهش یافته و به ۱/۱۰۲۱یورو در برابر یک دلار رسید.

گفته می شود که قیمت طلا در بازارهای جهانی به بالاترین حد در دو سال گذشته رسید و قیمت پوند انگلستان در برابر دلار با سقوطی بی‌سابقه به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۸۵م رسیده است. شاخص بورس در امریکا و انگلستان هم به صورت جمعی سقوط کرده‌اند.

بر اساس این گزارش قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی روز جمعه با کاهش چشمگیری روبرو شده و بیش از ۶ درصد -بیش از ۲ دلار- در هر بشکه کاهش یافت.

به گزارش رویترز، قیمت نفت دریای برنت با ۲.۷۵ دلار کاهش به ۴۸ دلار و ۱۶ سنت در هر بشکه رسید، ضمن اینکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۲.۷۷ سنت کاهش در برابر ۴۷ دلار و ۳۴ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *