گزارش میدانی از واکنش بازار سکه و ارز به برکسیت ۵ تیر, ۱۳۹۵

یک روز پس از همه‌پرسی تاریخی در انگلستان که نتایج آن، رای به خروج این کشور از اتحادیه اروپا(برکسیت) بود، بازارهای مختلف نسبت به این رخداد واکنش نشان دادند؛ به گونه‌ای که در بازار ایران نرخ پوند به پایین‌ترین میزان خود طی ماه‌های اخیر رسید و قیمت سکه نیز رکورد یک میلیون و ۶۰ هزار تومان را ثبت کرد که طی دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

اقتصادپرس: همان طورکه پیش‌بینی می‌شد پس تحولات انگلستان و اعلام نتایج همه‌پرسی در این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا، بازار سکه و ارز در تهران نسبت به این رویداد جهانی واکنش نشان داد و در پی بازار جهانی نرخ‌ها را با نوساناتی همراه کرد.

قیمت پوند که تقریبا در ماه‌های اخیر حدود ۵۰۰۰ تومان در بازار فروخته می‌شد امروز – شنبه – در صرافی‌های خیابان فرودسی به پایین‌ترین نرخ خود رسید و ۴۷۰۰ تومان خریداری و ۴۸۰۰ تومان فروخته شد که این قیمت‌ها نشان دهنده سقوط دست کم ۲۰۰ تومانی نرخ پوند در بازار آزاد است.

اما به غیر از پوند بازار سکه تمام نیز به رکوردهای جدیدی در سال جاری رسید. سکه تمام طرح جدید به دنبال نتایج همه‌پرسی انگلستان و افزایش انفجاری قیمت طلا در بازار های جهانی با افزایش قیمت همراه شده است.

سکه طرح جدید در بازار امروز (شنبه) یک میلیون و ۵۰ هزار تومان خریداری و یک میلیون و ۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود که بالاترین قیمت برای سکه در سال گذشته و امسال محسوب می‌شود.

همچنین نیم سکه ۵۱۸ هزار تومان خریده و ۵۲۸ هزار تومان فروخته می‌شود. ربع سکه نیز  ۲۶۸ هزار تومان خریداری و ۲۷۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

اما نرخ دلار در بازار تهران چندان از این رخداد متاثر نشده و در صرافی‌ها ۳۴۵۰ تومان خرید و ۳۴۶۵ تومان فروخته می‌شود که در مقایسه با قیمت اواخر هفته گذشته تغییر چندانی نکرده است. طلای ۱۸ عیار نیز بیش از ۱۰۷ هزار تومان و هر مثقال طلا نزدیک به ۴۶۷ هزار تومان عرضه می‌شود.

در میان دیگر ارزها نیز یورو ۳۸۵۰ تومان خریده و ۳۹۰۰ تومان فروخته می‌شود. همچنین لیر ترکیه ۱۱۸۰ تومان خریداری و ۱۲۲۵ تومان فروخته می شود. نرخ خرید درهم امارات ۹۳۹ تومان و قیمت فروش آن  ۹۴۷ تومان است.

همچنین هر اونس طلای جهانی که حدود  دلار قیمت داشت به بیش از  ۱۳۱۶ دلار  رسیده است.

 بازار سکه و ارز رونق چندانی ندارد و تقریبا با رکود مواجه است. به گفته رییس اتحادیه طلا و جواهر نیز در حال حاضر تمامی دادوستدها با احتیاط انجام می‌شود و  معامله‌گران کار خود را با احتیاط پیش می‌برند، چرا که تا روز دوشنبه تبعات این اتفاق مشخص نیست و از روز سه‌شنبه می‌توان پیش‌بینی‌های لازم را در خصوص بازارهای جهانی طلا و مسیر حرکت آن اعلام کرد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *