“بهمن” واگذار شد ۵ تیر, ۱۳۹۵

دومین مزایده فروش سهام سه شرکت مالک ۶۲٫۲ درصدی سرمایه‌گذاری بهمن برگزار شد و کنسرسیوم ” ویسمن موتور ” از بخش خصوصی سکاندار شرکت سرمایه گذاری بهمن شد.

اقتصادپرس: روابط عمومی شرکت “ویسمن موتور ” نخستین آگهی مزایده واگذاری این سهام در پانزدهم اسفند ماه سال گذشته برگزار شد و برنده ای که توانایی مالی، تخصصی و فنی لازم برای تملک و اداره سه شرکت سرمایه گذاری اندیشه فردا – سرمایه گذاری توسعه انرژی هور – فن پردازان بهمن را داشته باشد در بر نداشت.

پس از این اتفاق شرکت واگذار کننده که به دلیل بدهی و نیاز به منابع مالی برای انجام سایر فعالیت های خود با محدودیت نگهداری سهام روبرو بود و نسبت به انتقال ۱۰۰ درصد سهام سه شرکت مذکور که مالک ۶۲.۲ درصد سهام سرمایه گذاری بهمن بود را به موسسه مالی و اعتباری کوثر اقدام کرد.
از آنجا که موسسه اعتباری کوثر استراتژی بنگاه داری نداشته و باید خود را با ضوابط ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تطبیق دهد نسبت به واگذاری سهام شرکت های تملک شده اقدام کرد.

آگهی مزایده دوم واگذاری صد در صد سهام سه شرکت فوق الذکر (مالک ۶۲.۲ درصد سهام شرکت سرمایه گذاری بهمن) در هجدهم خرداد ماه با اعلام سپرده ۱۵۰ میلیارد تومانی شرکت در مزایده و با افزایش ۸۲ میلیارد تومانی نسبت به دور اول در رسانه های دنیای اقتصاد و اطلاعات منتشر شد که کنسرسیوم ” ویسمن موتور” با رعایت شرایط مندرج در مزایده حاضر شد و در نهایت با کلیه ملاحظات و تمامی مراحل قانونی برنده مزایده شد.

این در حالیست که سایر شرکت کنندگان در مزایده نسبت به واریز وجه سپرده به عنوان الزام حضور در مزایده اقدام نکردند، شایان ذکر است در اسناد آگهی مزایده فوق مبلغ کل مزایده بالغ بر ۱۶۰۰ میلیارد تومان و مبلغ ثمن نقدی معامله ۳۰۰ میلیارد تومان و پرداخت مابقی ارزش سهام واگذاری طی اقساط مساوی ۶ ساله با سود ۱۶ درصد اعلام شده بود. از شفافیت های مزایده فوق واریز نقدی وجه شرکت در مزایده به شماره حساب اعلام شده بود.
واگذاری شرکت سرمایه گذاری بهمن در شرایطی به سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی انجام شد که بسیاری به دنبال خریداران خارجی برای سهام شرکت های خودروساز هستند.
هدف ویسمن موتور این است که با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ظرفیت و قابلیت های قطب سوم خودروسازی کشور را از قوه به فعل درآورد و همچنین آثار تحریم ها را از چهره گروه بزداید.
نهایتا فرآیند این واگذاری، دقایقی پیش با انجام آخرین اقدامات مربوط به تبادل قرارداد و تنظیم صورت جلسات انتقال سهام و امضای دفاتر به پایان رسید.

بر اساس این گزارش، سید محمد هاشمی نژاد – مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری شرکت بورس اوراق بهادار تهران – در خصوص واگذاری ۶۲٫۲ درصدی شرکت «سرمایه گذاری بهمن» به بخش واقعی خصوصی، شرکت «ویسمن موتور» گفت: ترکیب سهامداری یکی از موضوعات مهم در اداره یک بنگاه اقتصادی و تولیدی محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: این که سهامدار دارای چه ظرفیتی از لحاظ فنی، تامین مالی، برند، ارتباطات و… باشد نیز در این امر مهم ارزیابی می شود.
هاشمی نژاد عنوان کرد: بعد از برجام برای کشور یکسری ارتباطات بین المللی ایجاد شد و برخی از نهاد ها و شرکت های خارجی در قالب های مختلف برای تعامل و همکاری با شرکت های داخلی ابراز علاقه‌مندی کردند.
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری شرکت بورس تهران ابراز کرد: خرید شرکت های ایرانی می‌تواند در زمینه ایجاد بازار جدید در منطقه خاورمیانه با محوریت ایران برای شرکت های خارجی موثر باشد. فروش دانش فنی از دیگر مزایای این اتفاق خواهد بود.
او تصریح کرد: ارتباط شرکت سرمایه گذاری بهمن با گروه اصلی و مادر خود « مزدا در شرکت ژاپن» در برخی موارد با ایرادات و ملاحظاتی از جمله لزوم خصوصی بودن ترکیب سهامداری و دولتی نبودن این بخش در این موضوع وارد میشد.
او بیان کرد: بخش خصوصی خارجی برای تعامل با بخش تولیدی داخلی علاقه‌مند به خصوصی بودن این بخش است.
وی گفت: طرف های خارجی علاقه‌مند به همکاری با بخش خصوصی ایرانی هستند. از سویی، بخش های دولتی با توجه به تغییر دولت ها و برخی از قوانین دست و پاگیر خیلی از مواقع در مذاکرات بین المللی موفق نیستند.
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری شرکت بورس تهران اظهار کرد: با توجه به این که صنعت خودروسازی برای کشور صنتعی مهم محسوب می‌شود و نقش مهمی در GDP کشور ایفا می‌کند در صورتی که بخش خصوصی دانش فنی و ارتباط لازم را داشته باشد به طور قطع شرکت سرمایه‌گذاری بهمن و صنعت مذکور رشد و توسعه خواهند یافت.
وی گفت: در صورتی که تغییر ترکیب سهامداری اتفاق افتد این تغییر منجر به شکوفایی ارتباط با شرکت اصلی «مزدا» می شود. افزون بر این، ارسال دانش فنی، محصولات و هاب منطقه برای صادرات این محصولات نیز می‌تواند برای گروه، صنعت و مملکت مثبت باشد و در نهایت منجر به رشد اقتصادی شود.
سید محمد هاشمی نژاد تصریح کرد: چنین موضوعی نیاز به شفاف‌سازی کامل دارد چرا که پس از این اتفاق هنوز حدس و گمان هایی وجود دارد و بهتر است ماهیت شرکت«ویسمن موتور» بررسی و مورد تایید خریدار ها و فروشندگان قرار بگیرد تا سهمداران دچار ضرر و زیان نشوند.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *