رئیسی که “عدالت” را فدای “سیاست” کرد + مستندات ۵ تیر, ۱۳۹۵

۲ موضع غلط مسئولان دولت یازدهم در خصوص آمار اشتغال و تورم در هفته گذشته و سکوت و همراهی رئیس مرکز آمار ایران با تحریف آمارهای رسمی کشور شائبه سیاسی شدن این نهاد رسمی و رئیس آن را تشدید کرده است که لازم است مسئولان دولت پاسخ مناسبی به این شائبه بدهند.

اقتصادپرس: طی هفته گذشته دو اظهارنظر رسمی در خصوص دو آمار مهم اقتصادی کشور مطرح شد که شائبه سیاسی شدن مرکز آمار ایران به ویژه رئیس این مرکز یعنی عادل آذر را تشدید کرده است.

حسن روحانی رئیس جمهور هفته گذشته در جمعی رسماً اعلام کرد که در این دولت طی سه سال گذشته یک میلیون و ۳۴۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است که با آمارهای رسمی مرکز آمار ایران تناقض آشکار داشت ولی متاسفانه رئیس مرکز آمار ایران هیچ واکنشی در خصوص تحریف آمار رسمی کشور نداشته و چه بسا آمار غلط نقل قول شده از سوی رئیس جمهوری هم توسط مسئولان مرکز آمار ایران به وی منتقل شده باشد.

در حالی رئیس جمهور اعلام کرده، طی سه سال گذشته یک میلیون و ۳۴۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است، که گزارش رسمی مرکز آمار ایران می‌گوید، طی این مدت ۶۱۵ هزار و ۱۰۷ نفر از جمعیت شاغل کشور کم شد و ۳۲۳ هزار و ۴۰۹ نفر هم به جمعیت بیکار کشور افزوده شده است.

دومین آمار مهم اقتصادی که طی هفته گذشته از سوی مسئولان اعلام شده است، تک رقمی شدن نرخ تورم است که با کمال تعجب شاهد بودیم عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران به همراه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سخنگوی دولت اعلام کردند، برای اولین بار طی ۲۵ سال گذشته نرخ تورم تک رقمی شده است.

اعلام غلط  بی سابقه بودن تورم تک رقمی در ۲۵ سال گذشته از سوی نوبخت چندان دور از انتظار نیست چرا که وی معمولاً اطلاعات و آمار را از منابع دیگری دریافت کرده و نقل می کند، ولی رئیس مرکز آمار ایران که خود مسئول تولید آمارهای اقتصادی کشور است، و به عنوان یک چهره دانشگاهی مطرح است، اشتباه فاحش این چنینی از وی بعید است، ضمن اینکه با گذشت چند روز از این اعلام غلط و تصریح این اشتباه از سوی رسانه ها،  وی هنوز گفته خود را اصلاح نکرده است که شائبه سیاسی شدن مرکز آمار ایران و رئیس این مرکز را بیش از پیش در اذهان متبادر می سازد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عادل آذر هفته گذشته با تاکید بر اینکه نرخ تورم بعد از ۲۵ سال تک رقمی شده است گفت:” نرخ تورم بعد از ۲۵ سال به ۹٫۵ درصد رسیده است. با سیاست های دولت نرخ تورم بعد از سالها و در حالی که زمانی به ۴۰ درصد هم رسیده بود تک رقمی شده است. اگر سیاست هایی که دولت پیگیری می کند و رئیس جمهور نظارت مستقیم بر آنها دارد، ادامه داشته باشد سیر کاهش تورم نیز ادامه خواهد داشت.”

اظهارات عادل آذر در حالی است که آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، از اسفند ماه ۸۸ نرخ تورم تک رقمی شده به طوری که در ماه مذکور تورم به ۸٫۸ درصد رسید. این تورم تک رقمی تا آبان ۸۹ ادامه یافت و رقم ۹٫۴ درصد را به ثبت رساند. در واقع نرخ تورم پیش از این طی ۹ ماه از اسفند ۸۸ تا ابان ۸۹ هم تک رقمی شده بود.

برخورد سیاسی عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در دولت یازدهم مسبوق به سابقه است، جایی که حسن روحانی رئیس جمهور پیش از این اعلام کرده بود که در هشت سال دولت قبل ۸۱ هزار شغل ایجاد شده یا در جای دیگری مدعی شده بود که در دولت قبل سالانه کمتر از ۱۵ هزار شغل ایجاد شده ، ولی عادل آذر که در دولت قبل هم رئیس مرکز آمار و در جریان جزئیات آمار اشتغالزایی دولت قبل بود، هیچ واکنشی به تحریف آمار رسمی دولت نداشت.

این در حالی است که عادل آذر در دولت قبل که ریاست مرکز امار ایران را برعهده داشت، در موارد متعدد از اشتغالزایی میلیونی آن دولت خبر داده بود.

در ادامه بر برخی اظهارنظرهای رسمی عادل آذر در مسند ریاست مرکز آمار ایران در دولت قبل اشاره می کنیم.

۲۹ خرداد ۹۰ ــ صحن مجلس

کاهش ۲درصدی نرخ بیکاری در سال ۹۰ مستند و قابل دفاع است

رئیس مرکز آمار با حضور در مجلس برای دفاع از آمار کاهش نرخ بیکاری درباره آماری که در مورد نرخ بیکاری در کشور ارائه می‌شود، گفت:‌ این آمار رسمی صرف‌نظر از عقاید و دیدگاه‌های شخصی محاسبه می‌شود، به‌عبارت دیگر آماری که از نرخ بیکاری در کشور وجود دارد، تعریف بین‌المللی است که ۱۳۰ کشور جهان طبق آن عمل می‌کنند. کارشناسان نظام حرفه‌ای آمار کشور تلاششان این است که اطلاعات و داده‌های ناب به جامعه ارائه و از حیثیت حرفه‌ای جامعه آمار کشور دفاع کنند.

عادل آذر افزود: این طرح و آماری که ارائه می‌شود به دولت نهم و دهم هیچ ربطی ندارد و این روش نمونه‌گیری در سال ۸۱ و ۸۲ مطالعه و در سال ۸۳ اجرایی شد.

وی درباره جمعیت فعال کشور در سال ۸۹ افزود: جمعیت فعال در این سال ، نزدیک به ۲۵ میلیون نفر و نرخ بیکاری در این سال ۱۳و نیم درصد بوده که در بهار سال ۹۰ به ۱۱ و نیم درصد رسیده و چیزی حدود دو درصد کاهش داشته است و این آمار وجود دارد و مستند است و جزئیات آن را می‌توان در بخش‌های کشاورزی، صنعت و غیره مشاهده کرد.

۲۸ مهر ۹۰ ــ مصاحبه مطبوعاتی

تأیید ایجاد یک میلیون و ۷۵۰ هزار شغل از سوی رئیس مرکز آمار

عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران سرانجام تأیید کرد که از تابستان سال ۸۹ تا ۹۰ بیش از یک میلیون و ۷۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است که نرخ بیکاری را با کاهش ۲٫۵ درصدی به ۱۱٫۱ درصد رساند.

عادل آذر ظهر در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران اظهار کرد: طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن از دوم آبان ماه در سراسر کشور آغاز می‌شود و تا ۲۲ آبان ادامه خواهد داشت. آخرین میزان جمعیت کشور برمبنای سرشماری سال ۸۵ است که جمعیت کشور ۷۰ میلیون نفر اعلام شده و در سال ۹۰، جمعیت ایران به ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است. ۲۷ درصد از این میزان جمعیت روستایی و مابقی شهری هستند.
عادل آذر از کاهش نرخ بیکاری در کشور خبر داد و گفت: از تابستان ۸۹ تا ۹۰ یک میلیون و ۷۵۰ هزار شغل در سطح کشور ایجاد شده و نرخ بیکاری با ۲٫۵ درصد کاهش به ۱۱٫۱ رسیده است.

۲۵ اردیبهشت ۹۱ ــ گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا

عادل آذر: ۲٫۵ میلیون شغل در سالهای ۸۹ و ۹۰ ایجاد شد که موفقیت قابل توجهی است

رئیس مرکز آمار ایران با بیان این‌که آمار این مرکز متأثر از گرایشات سیاسی نیست، از ایجاد یک میلیون و ۳۷۵ هزار شغل در سال گذشته خبر داد و گفت: نرخ بیکاری در سال ۹۰ با کاهش ۱٫۲ درصدی نسبت به سال ۸۹ به ۱۲٫۳ درصد رسیده است.

عادل آذر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که عمده آمار و ارقامی که درباره اشتغال اعلام می‌شود، مبتنی بر طرح نیروی کار مرکز آمار ایران است، اظهار کرد: ما به‌عنوان یک مرجع حرفه‌ای و رسمی با استدلال‌هایی که مراجع و افراد مختلف اعلام می‌کنند، کاری نداریم و مبنای اطلاع‌رسانی آمار دقیقی است که از طرح نیروی کار مرکز آمار ایران که به‌صورت فصلی انجام می‌گیرد، به دست می‌آید.

آذر با اشاره به این‌که در پایان سال ۱۳۹۰، تعداد بیکاران به دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است، افزود: این آمار نشان از کاهش ۴۰۰ هزار نفری تعداد بیکاران در پایان سال ۹۰ نسبت به پایان سال ۸۹ دارد. البته از ابتدا تا پایان سال ۹۰، تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیروی جدید وارد بازار کار شده‌اند که از این تعداد یک میلیون نفر به کار مشغول شده‌اند، بنابراین می‌توان گفت دولت در سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است.

آذر ادامه داد: ناگفته نماند اعتقاد داریم که با همین محاسبه و استدلال، اعتقاد داریم دولت در سال ۱۳۸۹ موفق به ایجاد یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل شد که موفقیت قابل توجهی است و باید روی آن تمرکز صورت بگیرد.

۲۷ اردیبهشت ۹۱ ــ همایش رونمایی برنامه ملی آمار ایران

در سال ۸۹ حدود ۱٫۱ میلیون و در سال ۹۰ حدود ۱٫۴ میلیون شغل در کشور ایجاد شده است

رئیس مرکز آمار در همایش رونمایی برنامه ملی آمار ایران با بیان اینکه در سال ۸۹ حدود ۱٫۱ میلیون و در سال ۹۰ حدود ۱٫۴ میلیون شغل در کشور ایجاد شده است، بر لزوم اطمینان به آمارهای رسمی کشور تأکید کرد.

عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را همواره تابعی از نرخ “رشد اقتصادی” دانست و افزود: زمانی که رشد اقتصادی افزایش می‌یابد، نرخ بیکاری به‌تدریج روند نزولی را طی می‌کند.

لینک برخی اخبار رئیس مرکز آمار به شرح زیر است:

http://www.alborznews.co/view/11876.aspx

http://www.asriran.com/fa/news/214341/

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *