۲ برابر پول فروش یک‌ساله نفت ایران در جیب بوئینگ و ایرباس ۵ تیر, ۱۳۹۵

بررسی ارزش تفاهم دولت یازدهم با ایرباس و بوئینگ برای خرید هواپیما نشان می‌دهد، قیمت ۲۴۷ هواپیمایی که قرار است به ایران فروخته شود تقریباً معادل دو برابر درآمد فروش نفت در سال ۹۴ خواهد بود.

اقتصادپرس: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اخیراً درباره تفاهم با ایرباس برای خرید هواپیما گفته است؛ «با حذف تمام واسطه‌ها و دلال‌ها «پیش نویس قرارداد خرید ۱۳۸ فروند هواپیمای ایرباس» امضا و در آینده توافق با  هواپیمایی بوئینگ نیز اعلام خواهد شد. چه کسی فکر می‌کرد بدون تضمین دولت و با اتکا به بازار بتوان چنین خریدی را سازمان داد. ارزش اسمی خرید هواپیماهای صورت گرفته ۲۵ میلیارد دلار است و این به مفهوم ورود قدرتمندانه ایران به بازار جهانی و آمادگی برای رقابت در سطح جهان است.»

از سوی دیگر طی روزهای گذشته تفاهمنامه خرید ۱۰۹ هواپیما به ارزش تقریبی ۲۵ میلیارد دلار دیگر با هواپیماسازی بوئینگ امضا شده است. جمع این دو عدد با محاسبه نرخ روز ارز حدود ۱۷۲ هزار میلیارد تومان خواهد شد. این رقم تقریبا با دو برابر درآمدهای نفتی کشورمان طی سال گذشته برابری می‌کند.

مطابق گزارش های داخلی و اوپک درآمد نفتی ایران در سال گذشته حدود ۲۷ میلیارد دلار بود.

به گزارش تسنیم، طی ماه‌های پس از اعلام توافق با ایرباس دو رقم برای قیمت هواپیماها اعلام شد؛ ۱۰ و ۲۵ میلیارد دلار ارقامی بوده که در بازه‌های زمانی متفاوت توسط مسئولان وزارت راه و شهرسازی در این خصوص اعلام شده است. با احتساب ارزش ۱۰۹ فروند هواپیمای بوئینگ یعنی ۲۵ میلیارد دلار دیگر، مجموعا دولت یازدهم پای یک قرارداد ۵۰ میلیارد دلاری را امضا می‌کند که ۴ دولت آینده را نیز گرفتار خواهد کرد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.