ایران رتبه سوم سرمایه گذاران خارجی در خاورمیانه ۵ تیر, ۱۳۹۵

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد پس از برجام و لغو برخی تحریمها در ایران این کشور به رتبه سوم سرمایه‌گذاری‌های خارجی در خاورمیانه رسیده است.

اقتصادپرس: یک روزنامه امریکایی با استفاده از منابع اطلاعات مرکز پژوهش های خود نوشت؛ پس از برجام و لغو تحریمهای غرب علیه ایران کشورهای خارجی به دروازه های ایران امده اند.

آنگونه که این روزنامه نوشته، ایران قبل از لغو تحریم‌ها در میان ۱۴ کشور خاورمیانه از نظر میزان جلب سرمایه‌گذاری خارجی در رتبه دوازدهم قرار داشت و در فاصله ژانویه ۲۰۰۳ تا دسامبر ۲۰۱۵ سهم آن از سرمایه‌گذاری‌های خارجی ۶۲/۱ درصد بود.

از زمان لغو تحریم‌ها در ژانویه امسال مقام ایران به رتبه سوم ارتقا پیدا کرده و با جلب ۱۱/۱۱ درصد از سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه خاورمیانه پس از امارات متحده عربی و عربستان قرار گرفته است.

به گزارش فایننشال تایمز؛ با لغو تحریم‌ها میلیاردها دلار دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد شده و این کشور صدور نفت خود به بازارهای بین‌المللی را از سر گرفته است.

بر اساس داده های این روزنامه: تحریم‌ها در فاصله ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵م باعث شد تا بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار به اقتصاد ایران زیان برسد؛ در سال ۲۰۱۳م که این کشور فقط ۳ مورد سرمایه‌گذار خارجی جذب کرد اما روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به مرور در حال افزایش است.

در سال ۲۰۱۴م سرمایه‌گذاری‌های خارجی به ۸ و در سال ۲۰۱۵م به ۹ مورد افزایش یافت و در ۳ ماهه نخست ۲۰۱۶م با لغو تحریم‌های خارجی و طی ۳ ماه ایران ۲۲ مورد سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کرد.

بر این اساس، ۳۶ درصد از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ۳ماهه نخست سال ۲۰۱۶م جذب شده که حجم آن معادل ۴۰درصد از کل سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از سال ۲۰۱۳م تاکنون است.

از زمان لغو تحریم‌ها بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران توسط بخش مالی انجام شده که شامل ۴ طرح سرمایه‌گذاری با حجم حدود ۶۰ میلیارد دلار است.

کشورهای اصلی که در این مدت در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند، کره‌جنوبی و آلمان هستند که روی هم رفته به ۲/۱۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری متعهد شده‌اند.

دو شرکت فولادسازی کره‌جنوبی به نام‌های پوهانگ آیرون و استیل پوسکو بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در ماه‌های اخیر بوده‌اند که قرار است یک کارخانه فولاد در منطقه صنعتی آزاد چابهار تا مارس ۲۰۱۷ با حدود ۱/۶میلیارد دلار سرمایه تاسیس کنند.

در انتهای این گزارش آمده که سرمایه‌گذار خارجی برای فعالیت در ایران اعلام آمادگی کرده اند که به نسبت سال ۲۰۱۵م حدود ۹۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *