آخرین وضعیت طرح «سرباز صنعت» ۳ تیر, ۱۳۹۵

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران از آخرین وضعیت طرح «سرباز صنعت» سخن گفت و توضیح داد که چگونه بخش خصوصی می‌تواند امریه سربازی به متقاضیان بدهد.

اقتصادپرس: طرح «سرباز صنعت» مدتیست که توسط اتاق بازرگانی ایران مطرح و پیگیری می‌شود.

در همین مورد معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران از آخرین وضعیت طرح «سرباز صنعت» سخن گفت و توضیح داد که چگونه بخش خصوصی می‌تواند امریه سربازی به متقاضیان بدهد.

فرهاد شریف در این مورد گفته است: طرح سرباز صنعت هم‌اکنون در مرحله مطالعاتی قرار دارد. در واقع سعی شده در ابتدا اصول کلی این طرح تکمیل شود. در این مرحله طبیعتاً به مشاوره با ارگان‌های مختلف نیاز است. شاید بیشتر جاهایی که مباحث اشتغال را با نگرانی بیشتری دنبال می‌کنند و در گام بعد بحث مرور تجربیات قبلی را در دستور کار قرار خواهیم داد. مشورت با ستاد فرماندهی کل قوا و لحاظ کردن مسائل و دیدگاه‌های آنها در این خصوص و پس از آن برای قانون شدن از کانال مجلس یا دولت به نحوی به مجلس معرفی شود.

وی که در گفت‌وگو با هفته‌نامه تجارت‌فردا (شماره ۱۸۱) سخن می‌گفت، افزود: اتاق ایران به عنوان متولی بخش خصوصی، به دنبال جذب سربازان در بخش خصوصی خواهد بود و در عین حال هیچ مشکلی با اعمال این مکانیسم در بخش‌های دولتی نیز ندارد. هر چند مهم‌ترین تمایز این طرح با طرح‌های مشابه قبلی گستردگی آن خواهد بود. در واقع معیار اصلی ما این خواهد بود که آیا آن صنعت یا نهاد توانایی آموزش‌دهی به نیرو را دارد؟ آیا تمایل دارد که پس از پایان دوره خدمت، او را جذب کند؟ فکر می‌کنم به طور کلی نسبت به بحث امریه مقیاس بزرگ‌تری را در‌بر بگیرد.

شریف همچنین تصریح کرد: ما دیدگاه مدرک دانشگاهی را در این طرح اصلاً لحاظ نمی‌کنیم و حتماً سربازان را در رده‌های تحصیلی مختلف با توجه به نیاز بخش صنعتی و توانمندی آموزش‌دهی جذب خواهیم کرد و در واقع این طرح کمکی خواهد بود تا نگاه ملی نسبت به مساله سربازی متفاوت باشد و همه احساس کنند که سربازی دوره‌ای است که به ورود جوانان به جامعه اقتصادی کمک می‌کند. با این تفاوت، یکسری از تحصیلاتی که در واقع برای گریز از رفتن به سربازی رخ می‌دهد و چندان مورد علاقه شخص نبوده است، که من از آن به عنوان تحصیلات غیرموثر یاد می‌کنم، از بین می‌رود و این اشخاص با ورود به بازار کار شناخت بیشتری نسبت به خود پیدا کرده و تحصیلاتی را انجام می‌دهند که نیازهای شغلی آنها را ارضا کند. همچنین موسسات آموزشی ما هم باید بتوانند بر مبنای نیازهای شغلی به دانشجویان آموزش دهند. این طرح شاید بتواند روی عملکرد هم دانشگاه‌ها، هم صنعت و هم فرد تاثیر مثبتی داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *