تعطیلی ۳ ماهه کارخانه‌های سیمان کلید خورد ۲ تیر, ۱۳۹۵

عضو انجمن سیمان با بیان اینکه کارخانه‌های سیمان تولید خود را بین یک تا سه ماه متوقف کرده‌اند، گفت: وضعیت تولید آنقدر اسفناک است که کاهش نرخ سود سپرده عاملی برای هدایت سرمایه‌ها به این بخش نخواهد بود.

اقتصادپرس: علیرضا میرسپاسی در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی بر هدایت منابع مالی به سمت تولید، اظهار داشت:‌ وضعیت تولید آنقدر اسفناک است که این تصمیمات تأثیری بر آن نخواهد داشت و سپرده‌های مردم دردی از دردهای صنعت دوا نخواهد کرد.

وی با تأکید بر لزوم ورود سرمایه‌های خارجی و یا تسهیلات بلندمدت بانکی به صنعت سیمان، گفت: با توجه به وضعیت فعلی کارخانه‌ها، اوضاع نامناسب بورس و وضعیت نامطلوب عرضه و صادرات سیمان، انگیزه‌ای برای ورود سرمایه‌ها به بخش تولید وجود ندارد.

میرسپاسی تأکید کرد: با توجه به سود بالای بانکی، دریافت تسهیلات از بانک‌ها برای بخش تولید به صرفه نیست و در چنین شرایطی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات، اسناد و املاک زیادی را به عنوان وثیقه از تولیدکنندگان طلب می‌کنند.

به گفته وی، هم اکنون تولیدکنندگان برای تأمین سرمایه در گردش و پرداخت حقوق کارگران نیازمند دریافت تسهیلات بانکی هستند، وگرنه هیچ تولیدکننده‌ای با هدف توسعه خطوط تولید اقدام به دریافت وام نمی‌کند.

وی با بیان اینکه بانک‌های خارجی تسهیلات با سود ۱٫۵ تا ۳ درصدی ارائه می‌کنند، گفت: در حال حاضر ارتباط با بانک‌های خارجی بسیار ضعیف است و تولیدکنندگان نمی‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

* صادرات سیمان به عراق همچنان متوقف است

عضو انجمن سیمان با بیان اینکه در حال حاضر صادرات سیمان به عراق متوقف است، گفت: مشکلات زیادی در صادرات سیمان ایران به عراق، افغانستان و همچنین کشورهای عربی وجود دارد و در حال حاضر کارخانه‌ها با وجود رکود بازار داخلی و توقف صادرات با مشکل انباشت کلینکر و سیمان روبه‌رو هستند.

وی ادامه داد: با وجود سفر معاون معدنی وزیر صنعت به عراق و رایزنی برای رفع ممنوعیت صادرات سیمان ایران به این کشور، واردات سیمان ایران به عراق همچنان متوقف است.

وی با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی عراق و نبود امنیت کافی در این کشور، این مسائل را عاملی برای کاهش صادرات سیمان از ایران به عراق عنوان کرد و گفت: در چنین شرایطی دولت عراق تعرفه‌های بالایی را برای واردات سیمان ایران به این کشور وضع کرده که تأثیر منفی بر صادرات داشته و در حال حاضر صادرات سیمان ایران به عراق متوقف است.

* صنعتگران برای پرداخت حقوق کارگران، دنبال دریافت وام هستند

میرسپاسی با بیان اینکه در حال حاضر کارخانه‌های سیمان دچار روزمرگی شده‌اند، گفت:‌ کارخانه‌ها برای پرداخت حقوق کارگران به دنبال دریافت تسهیلات هستند وگرنه سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه تولید در اولویت آخر قرار دارد.

وی با اشاره به انباشت د‌هها میلیون تن کلینکر در کارخانه‌ها،‌ گفت:‌ اگر این محصول بیش از حد دپو شود، کیفیتش پایین می‌آید و به ضرر کارخانه‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: هم اکنون برخی کارخانه‌ها برای تأمین هزینه‌های تولید خود، محصولشان را به پایین‌ترین قیمت عرضه می‌کنند و در چنین شرایطی تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش از سود و زیان کارخانه مهمتر است و سودهای کاغذی و حاصل از تجدید ارزیابی به عنوان عملکرد کارخانه‌ها ارائه می‌شود.

* تعطیلی چندماهه کارخانه‌های سیمانی

عضو انجمن سیمان از تعطیلی چند ماهه کوره‌ کارخانه‌های سیمان خبر داد و گفت:‌ به منظور جلوگیری از انباشت کلینکر، انجمن سیمان از تولیدکنندگان خواسته تا حداکثر با ۷۰ درصد ظرفیت خود فعال باشند ولی در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌ها با ظرفیت‌های پایین‌تر از این رقم کار می‌کنند.

وی با بیان اینکه کارخانه‌های سیمان مجبور به اخراج بخشی از کارگران خود شده‌اند، گفت:‌ هم اکنون کوره کارخانه‌های سیمانی بین یک، ۲ تا ۳ ماه متوقف است و تولیدی انجام نمی‌شود.

وی افزود: تولیدکنندگان سیمان از دولت خواسته بودند تا بازپرداخت تسهیلات این کارخانه‌ها را مقداری عقب بیندازد و یا هزینه مصرف سوخت و برق کارخانه‌ها چند ماه یکبار دریافت شود که تا کنون موافقتی در این مورد صورت نگرفته است.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *