درآمد ۱۶۰۰میلیاردی دولت با حذف یارانه پنهان مشترکین پرمصرف ۲ تیر, ۱۳۹۵

در صورتی که تعرفه پلکانهای برق برای سال ۹۵ بر مبنای نظام پلکانی- افزایشی به صورت صحیح اجرا می‌شد، نه تنها هزینه برق برای ۸۳% از مردم تفاوت چندانی نمی‌کرد بلکه از محل حذف یارانه پنهان مشترکین پرمصرف، درآمد دولت ۱۶۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یافت.

اقتصادپرس: یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی صنعت برق کشور، شیوه اصلاح اقتصاد این صنعت است. در حال حاضر وزارت نیرو حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بخش خصوصی و واحدهای تولید برق بدهکار است. ریشه این حجم از بدهی تفاوت قیمت تولید مصرف برق و هزینه پرداختی است. هزنیه تولید، انتقال و توزیع برق در کشور بدون در نظر گرفتن هزینه سوخت حدود ۱۰۰ تومان برای هرکیلووات ساعت است در حالیکه مشترکین به صورت میانگین ۵۰ تومان برای هر کیلووات ساعت پرداخت می‌کنند. ادامه این روند در سال‌های گذشته سبب انباشت این حجم از بدهی برای وزارت نیرو شده است.

یکی از راهکارهایی که برخی از کشورهای پیشرفته برای اصلاح نظام اقتصادی صنعت برق ارائه کرده اند به کار گیری نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی است. در این نظام ، با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از هر حامل انرژی به عنوان الگوی مصرف تعریف می‌کند و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود. با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینۀ واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود.
اگرچه در حال حاضر  تعرفه‌های برق به صورت پلکانی تعیین شده اند اما با توجه به قیمت برق صادراتی به کشور عراق(۳۵۰ تومان برای هر کیلووات ساعت)، تفاوت پلکانها برای مصارف بالای الگوی مصرف، از بازدارندگی مناسبی برخوردار نیست و مشترکین پرمصرف انگیزه‌ای برای تغییر الگوی خود ندارند. به عبارت دیگر مصرف بیشتر برق با دریافت یارانه پنها ن بیشتری همراه خواهد بود.  بررسی‌ها نشان داده است که در صورت اجرای صحیح نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی نه تنها قیمت برق برای ۸۳% از مشترکین تفاوت چندانی نمی‌کند بلکه این هزینه برای مشترکین پایین الگوی مصرف کاهش خواهد یافت.

در جدول (۱) تعرفه فعلی پلکان‌های برق برای یک منطقه معتدل در کشور و تعرفه پیشنهادی نظام پلکانی- افزایشی نشان داده شده است.


جدول (۱) تعرفه فعلی پلکان‌های برق و تعرفه پیشنهادی نظام پلکانی- افزایشی

همانطور که در جدول(۱) نشان داده شده است نظام پلکانی– افزایشی به توجه به میزان برق مصرفی عموم مردم میزان مصرف ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه را به عنوان الگوی مصرف برق در نظر گرفته است و مصارف بالای این الگو را با افزایش قیمت قابل توجه روبرو کرده است. در این صورت یارانه پنهان مشترکین پرمصرف حذف می‌گردد و انگیزه بیشتری برای اصلاح الگوی مصرف خود خواهند داشت. علاوه بر این محاسبات نشان داده است که در صورتی که تعرفه‌های پیشنهادی برای سال ۹۵ اعمال می‌شد بیش از ۱۶۰۰ میلیارد تومان درآمد دولت از محل فروش برق به مشترکین بخش خانگی افزایش می‌یافت.

بنابر این لازم است که وزارت نیرو به منظور حذف یارانه پنهان ناعادلانه مشترکین پرمصرف، و بهبود ساختار اقتصادی این صنعت، اصلاح تعرفه‌های برق را در دستور کار قرار دهد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *