مسائل آب مربوط به یک وزارتخانه نیست ۲ تیر, ۱۳۹۵

وزیر نیرو با بیان اینکه با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند و آب مسئله حیات انسان‌ها است و مسائل آن مربوط به یک سازمان و وزارتخانه نیست گفت:از ۴۰ سال قبل هر ایرانی سالانه بیش از ۷۵۰۰ مترمکعب آب تجدیدشونده در اختیار داشت، اما در حال حاضر این میزان به کمتر از ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته است.

اقتصادپرس: حمید چیت چیان در آئین پایانی دومین جشنواره فیلم و عکس موبایلی، گزارش یک نگرانی با رویکرد نگاه مردمی به بحران کمبود آب با بیان این مطلب گفت: ضمن اینکه به‌خاطرهر قطره بارانی که می‌بارد به درگاه خداوند شکرگزار هستیم، اما دانستن این نکته نیز ضروری است که با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند.
وی با بیان این مطلب که آب مسئله حیات انسان‌ها است و مسائل آن مربوط به یک سازمان و وزارتخانه نیست، گفت: آب موضوع حیات و زندگی و بقای تمدن یک ملت بخصوص مردم ایران در این پهنه خاکی است که به شدت مورد توجه است.

*آب تجدید شونده هر ایرانی از ۷۵۰۰ متر مکعب به ۱۴۰۰ متر مکعب رسیده است

چیت‌چیان از آب به عنوان موضوعی که سرنوشت همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد یاد کرد و اظهار داشت: از ۴۰ سال قبل هر ایرانی سالانه بیش از ۷۵۰۰ مترمکعب آب تجدیدشونده در اختیار داشت، ولی در زمان حاضر این میزان به کمتر از ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته و منابع آبی نیز، با افزایش مصرف و میزان سرانه در اختیار هر ایرانی، روز بروز محدودتر می‌شود.
وی با اشاره به نظریه سازمان ملل مبنی بر اینکه تمام انسان‌هایی که در طول سال کمتر از ۱۵۰۰ مترمکعب آب تجدید پذیر در اختیار دارند در مرحله بحران بسر می‌برند، افزود: ما از این وضعیت عبور کرده‌ایم و هم اکنون در مرحله بحران هستیم.

*با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند

وزیر نیرو با اشاره به بارندگی‌های خوبی که در سال آبی جاری داشتیم، گفت: عده ای می گویند که با این میزان بارش نبایستی بحران آب داشته باشیم ولی در پاسخ به آن‌ها باید گفت، ضمن اینکه بخاطر هر قطره بارانی که می‌بارد به درگاه خداوند شکرگزار هستیم، اما دانستن این نکته نیز ضروری است که با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند.
وی با بیان اینکه ما باید قدر نعمت‌های خدایی را بدانیم و در تمام موارد بخصوص آب، از اسراف بپرهیزیم، خاطر نشان کرد: آب در فرهنگ ما یک شی مقدس است و تک تک ما از مسئولان، مدیران، کارمندان، هنرمندان، کشاورزان و شهروندان موظف هستیم ضمن مصرف درست آب، از این مایه حیاتی و ارزشمند پاسداری کنیم.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.