برداشت صفر ایران از یک مخزن مشترک ۳میلیارد بشکه‌ای نفت ۲ تیر, ۱۳۹۵

وزارت نفت ایران اخیراً متوجه مشترک بودن مخزن میدان چنگوله شده اما عراق از سال ۲۰۱۳ برداشت نفت از این مخزن ۳ میلیارد بشکه ای را آغاز کرده و درحالیکه ایران از میدانهای آذر و چنگوله هیچ برداشت نفتی ندارد، عراق تولید ۶۵ هزار بشکه ای خود را افزایش می دهد.

اقتصادپرس: در دماغه کوههای زاگرس در امتداد مرز ایران و عراق و در قسمت جنوب غربی استان ایلام بین دو شهر مهران و دهلران، میدان نفتی بزرگی واقع شده که مخزن آن بین ایران و عراق مشترک است. این میدان نفتی در سمت ایران با نام “بلوک اناران” و در سمت عراق با نام “میدان البدرا” شناخته می شود.(۱)

بلوک اناران خود از دو میدان نفتی با نامهای “آذر” و “چنگوله” تشکیل شده که تا دو سال اخیر وزارت نفت ایران می پنداشت که مخزن آذر با مخزن البدرا مشترک است و مخزن چنگوله مخزنی مستقل است و اصولا پروژه توسعه میدانی مستقل محسوب می شود. از همین رو وزارت نفت تصمیم گرفت توسعه میدان چنگوله را از اولویت خارج کند (۲) اما مسئولان نفتی کشور در سال ۹۴ متوجه شدند که مخزن این میدان با مخزن میدان آذر و میدان البدرا در ارتباط است و طرح توسعه میدان چنگوله نیز به عنوان میدانی مشترک در سال گذشته دوباره در دستور کار قرار گرفت.(۳) اما در ماه گذشته موضوع تسویه حساب با پیمانکار طرح توسعه میدان چنگوله پیگیری شد تا توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید نفتی ایران به شرکت های خارجی واگذار شود. (۲ و ۳)

میزان ذخایر درجای میدان مشترک (آذر – چنگوله – البدرا) از سمت متخصصان ایرانی حدود ۳٫۵ میلیارد بشکه برآورد شده (۴) و شرکت گازپروم روسیه که طرح توسعه میدان البدرای عراق را با راهبری کنسرسیومی با حضور شرکت های KOGAS کره جنوبی، پتروناس مالزی، TPAO ترکیه و  OEC عراق بر عهده دارد، میزان ذخایر نفت درجای این میدان را بیش از ۳ میلیارد بشکه برآورد کرده است. (۵)

در خصوص میزان برداشت ایران از این میدان مشترک باید گفت هنوز حتی یک قطره نفت هم از سمت ایران برداشت نشده است. طرح توسعه میدان چنگوله که با هدفگذاری ۱۰ تا ۱۵ هزار بشکه در روز در بخش تولید زودهنگام بود (۱) به هدفگذاری تولید ۵۰ هزار بشکه در روز ارتقا پیدا کرد اما این طرح توسعه هنوز در مرحله معرفی به پیمانکاران است و به نظر می رسد در زمان برگزاری مناقصات IPC ارائه شود. (۳) میدان آذر نیز با هدف تولید ۶۵ هزار بشکه در روز نفت خام از سال ۹۰ شمسی تاکنون در مرحله توسعه است. (۱)

در سمت عراق اما روند توسعه کاملا متفاوت است. عراق با مذاکرات فشرده ای که در ابتدای قرن بیست و یکم با شرکتهای متعدد خارجی انجام داد موفق شد با مشارکت کنسرسیومی روسی، ترکیه ای، کره ای، عراقی، مالزیایی از سال ۲۰۱۳ تولید نفت خام از میدان البدرا را آغاز کند. (۶) اکنون تولید نفت از این مخزن مشترک در سمت عراق ۶۵ هزار بشکه در روز است که رهبر کنسرسیوم توسعه این میدان (گازپروم) اعلام کرده در سال ۲۰۱۷ مقدار تولید روزانه نفت میدان البدرای عراق به ۱۱۵ هزار بشکه در روز می رسد و برنامه افزایش تولید از این میدان تا ۱۷۰ هزار بشکه در روز دنبال می شود. (۶ و ۷)


منابع و توضیحات بیشتر:

۱٫ برگرفته از سایت رسمی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) که شرکتی دولتی و زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است و وظیفه توسعه این میدان را به عنوان کارفرما برعهده دارد.

لینک رجوع: http://pedec.ir/detail=45

۲٫ سایت اطلاع رسانی وزارت نفت از برگزاری جلسه تسویه حساب با پیمانکار طرح توسعه میدان چنگوله در خردادماه امسال خبر داد. در این خبر موضوع از اولویت خارج شدن توسعه این میدان مطرح شده است.

لینک رجوع: http://www.shana.ir/fa/newsagency/261420

۳٫ سایت اطلاع رسانی وزارت نفت مردادماه سال ۹۴ از اثبات مشترک بودن مخزن میدان چنگوله خبر داد.

لینک رجوع: http://www.shana.ir/fa/newsagency/245354

۴٫ سایت اطلاع رسانی وزارت نفت در سال ۹۲ میزان ذخایر درجای میدان آذر را ۲٫۵ میلیارد بشکه و میزان ذخایر درجای میدان چنگوله را ۳٫۵ میلیارد بشکه اعلام کرده بود که با توجه به اثبات مشترک بودن این مخزن در سال ۹۴، ذخایر نفت درجا از سوی متخصصان ایرانی حدود ۳٫۵ میلیارد بشکه برآورد شده است.

لینک رجوع: http://www.shana.ir/fa/newsagency/203850

۵٫ شرکت گازپروم روسیه که راهبری کنسرسیوم توسعه میدان البدرای عراق را بر عهده دارد، شرکتی با حضور تمامی اعضای این کنسرسیوم با نام شرکت گازپروم نفت بدرا تأسیس کرده که در سایت این شرکت که مخصوص توسعه میدان البدرا است، اطلاعاتی از این طرح منتشر شده است.

لینک رجوع: http://www.gazpromneft-badra.com/

۶٫ در سایت رسمی شرکت گازپروم روسیه، در خصوص میدان البدرا مطالبی منتشر شده که زمان تولید اولیه از این میدان را در سال ۲۰۱۳ عنوان کرده و از رسیدن تولید این میدان به ۱۷۰ هزار بشکه در روز خبر داده است.

لینک رجوع: http://www.gazprom.com/about/production/projects/deposits/iraq/

۷٫ شانزدهم ژوئن ۲۰۱۶ یکی از مدیران شرکت گازپروم روسیه از افزایش تولید میدان البدره عراق از ۶۵ هزار بشکه فعلی به ۱۱۵ هزار بشکه در روز در سال آینده خبر داد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.