بررسی راهکارهای برخورد با قاچاق ۲ تیر, ۱۳۹۵

باید تعرفه کالاهای وارداتی به گونه ای تنظیم شود که هزینه انتقال و ورود کالاهای قاچاق با کالاهای وارداتی رسمی تفاوت چندانی نداشته باشد تا قاچاقچیان ورود کالا از مبادی رسمی را به ریسک قاچاق ترجیح بدهند.

اقتصادپرس: پس از بیانات مقام معظم رهبری در مورد برخورد با پدیده قاچاق، مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور در مجامع رسمی و نیز استفاده از تریبونهایی همچون مجلس وضعیت قاچاق در کشور را تشریح می کنند.

ارزش کالای قاچاق در ایران تا پیش از این حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام می‌شد اما به تازگی مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا صحبت از کاهش حدود ۵۰ درصدی این میزان قاچاق می‌کنند تا جایی که معاون برنامه‌ریزی نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۴ قاچاق کالا ۹/۵میلیارد دلار کاهش یافت که حدود ۶ میلیارد دلار آن در حوزه قاچاق کالای خروجی و سوخت است.

علیرضا گلستانی‌زاده با حضور در برنامه «تیتر امشب» گفت: طولانی بودن و هزینه‌بر بودن فرآیند ترخیص کالا، هزینه واردات رسمی کالاها را افزایش می‌دهد.

گلستانی‌زاده افزود: طبقات تعرفه‌ها از ۱۴ طبقه در سال ۱۳۹۲ به ۸ طبقه در سال ۱۳۹۵ کاهش یافت و میانگین تعرفه‌ها هم که در سال ۹۲ حدود ۲۶ درصد بود و پس از پاناما بالاترین تعرفه را داشتیم، با اقداماتی در سال ۹۴ به ۸/۷درصد رسید.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۴ حدود ۴۰ میلیارد دلار واردات رسمی داشتیم، در پاسخ به این پرسش که چرا کاهش حدود ۱۰ میلیارد دلاری قاچاق در بازار محسوس نیست و هنوز کالای قاچاق در بازار مشاهده می‌شود، تصریح کرد: از ۹/۵ میلیارد دلار کاهش قاچاق که اتفاق افتاد حدود ۶ میلیارد دلار آن در حوزه قاچاق کالای خروجی و سوخت است.

گلستانی‌زاده با اشاره به تشدید مبارزه با قاچاق گفت: در سال ۱۳۹۲، حجم کشفیات کشور ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۱۳۹۳ این رقم به ۱۸۰۰ میلیارد و در سال ۹۴ به ۵ هزار میلیارد تومان رسید. وی با بیان اینکه در دو ماه نخست سال ۹۵ جهش کشفیات ادامه داشت افزود: حدود ۱۰۰ هزار قلم کالای خانگی در استان‌های البرز، تهران و هرمزگان و حدود ۱۰۰ هزار تلفن همراه کشف کردیم.

گلستانی‌زاده گفت: فروش جنس قاچاق، ممنوع است، بنابراین صنوف و همچنین سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باید نظارت و کنترل کنند.

وی افزود: در ۲ماه نخست سال جاری در کشور بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ بازرسی از سطح عرضه انجام شده که در این بازرسی‌ها حدود ۵ میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شد.

گلستانی‌زاده با بیان اینکه در سال ۹۴، ۲۱ پرونده به ارزش ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان داشتیم ادامه داد: حدود ۲۰ درصد از حجم پرونده‌ها کاهش یافت در حالی که میزان کشفیات ۴۰۰ درصد افزایش داشت.

همانگونه که گلستانی زاده اشاره کرده حجم انبوه قاچاق مربوط به فراورده های سوختی می شود چرا که قیمت نفت، بنزین، گاز و همچنین فرآورده های نفتی در ایران نسبت به سایر کشورهای همسایه کمتر و حدود ۱۰/۱ است و حاشیه سود برای قاچاقچیان به همراه دارد.

البته قاچاق تنها مربوط به نفت، گاز و فرآورده های پتروشیمی نیست در سایر کالاها نیز هر چه افزایش سود بیشتر باشد میزان قاچاق افزایش می یابد.

درواقع زمانی که حاشیه سود قاچاق کالا بالا باشد قاچاق کننده ریسک کرده و کالاهای مورد نظر را به صورت غیررسمی و خلاف قانون وارد کشور می کند.

به همین جهت در اولین گام باید نظارت بر کالاهایی که حاشیه سود بالایی دارند بیشتر شود و در گام بعدی نظارت بر فروش کالاها در فروشگاه های سراسر کشور افزایش یابد چرا که اجناس قاچاق به راحتی در فروشگاههای کشور عرضه شده و به فروش می رسد.

از سوی دیگر باید تعرفه کالاهای وارداتی به گونه ای تنظیم شود که هزینه انتقال و ورود کالاهای قاچاق با کالاهای وارداتی رسمی تفاوت چندانی نداشته باشد تا قاچاقچیان ورود کالا از مبادی رسمی را به ریسک قاچاق ترجیح بدهند.

البته این نکته را هم نباید از قلم انداخت که پرونده های مربوط به گمرک در بحث قاچاق کالا در زمان های طولانی مورد بررسی قرار می گیرد و با قاچاق کنندگان صریح و سریع برخورد نمی شود به همین جهت قوه قضایی باید با معضل قاچاق قاطعانه تر برخورد کرده و مجازات های سنگین تری برای قاچاق کنندگان و عرضه کنندگان آن درنظر بگیرد.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.