رکود عامل تورم تک رقمی ۲ تیر, ۱۳۹۵

از آنجایی که کاهش نرخ تورم به واسطه مدیریت و اصلاحات دولت صورت نگرفته لذا نمی توان آن را از دستاوردهای دولت قلمداد کرد چرا که تک نرخی شدن تورم به واسطه شرایط رکودی و کمبود تقاضا ایجاد شده است.

اقتصادپرس: عادل آذر، دیروز با خبر مهمی به جمع خبرنگاران آمد؛ نرخ تورم بعد از ۲۵ سال تک رقمی شده است.

وی گفت: نرخ تورم بعد از ۲۵ سال در کشور تک رقمی شده و به ۹.۵ درصد رسیده است.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: در ابتدای هر ماه نرخ تورم اعم از نرخ تورم شهری و روستایی محاسبه و از طرف مرکز آمار اعلام می شود که نرخ تورم رسمی و ملی همان نرخ تورم شهری است که در ابتدای ماه جاری بعد از ۲۵ سال تک رقمی شده است.

رئیس مرکز آمار با اشاره به اینکه نرخ تورم رسمی را تورم ۱۲ ماهه می دانیم گفت: تورم نقطه به نقطه را محاسبه می کنیم اما به صورت تورم رسمی در کشور اعلام نمی شود. نرخ تورم در سال ۹۲ و در خردادماه به ۳۲ تا ۳۳ درصد رسیده بود و دولت توانست در این سه سال تورم را کاهش دهد.

رئیس مرکز آمار افزود: نرخ بیکاری در سال جاری مشابه سال ۹۴ و ۱۱ درصد، نرخ رشد اقتصادی مشابه سال ۹۴ و یک درصد و نرخ تورم نیز ۹.۵ درصد اعلام شده است.

تورم در شرایطی تک رقمی شده است که پیش از این و در سال ۱۳۶۹، به ۹درصد رسیده و قبل‌تر از آن هم در سال ۱۳۶۴، اقتصاد کشور تجربه تورم ۶٫۹درصدی را در کارنامه خود داشته اما هیچ‌کدام از این نرخ‌های تک‌رقمی پایدار نبودند و بلافاصله در سال‌ بعدی به بیش از ۲۰درصد نیز رسیده اند.

حال سوال اینجاست که نرخ تک نرخی تورم تا چه زمانی پایدار خواهد بود؟ ایا در شرایط رکود عمیقی که اقتصاد کشور به سر می برد رسیدن تورم به زیر ده درصد دستاورد دولت محسوب می شود یا نه؟

کارشناسان معتقدند همه دستاوردهای اقتصادی در شرایطی پایدار می مانند که اصلاحات ساختاری به همراه آنها صورت بگیرد در غیر این صورت همانگونه که پیشتر هم شاهد بودیم بلافاصله تورم به اقتصاد کشور باز می گردد.

کارشناسان در پاسخ به این سوال که آیا تک نرخی شدن تورم از دستاوردهای دولت به حساب می آید یا خیر؟ می گویند از آنجایی که کاهش نرخ تورم به واسطه مدیریت و اصلاحات دولت صورت نگرفته لذا نمی توان آن را از دستاوردهای دولت قلمداد کرد. چرا که تک نرخی شدن تورم به واسطه شرایط رکودی و کمبود تقاضا ایجاد شده است.

کارشناسان در بررسی کاهش نرخ تورم به این اتفاق نظر دست یافته اند که نرخ تورم حال حاضر هیچکدام از الزمات تورم پایدار را ندارد. چرا که چارچوب های اقتصادی همچون نحوه تامین مالی دولت و مدیریت منابع درآمد نفت تغییر نکرده و همچنان با ریسک جهش نرخ ارز و کسری بودجه مواجهیم که هر لحظه می تواند نرخ تورم را بالا بکشد.

در این میان نباید فراموش کرد که اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری همچون افزایش حجم نقدینگی، وضعیت ناکارآمد سیستم بانکی و رکود در همه بخش های اقتصاد مواجه است.

همچنین از انجایی که تورم جهانی کاهش یافته است قیمت کالاهای وارداتی نیز کاهش یافته و همین مساله سبد خانوار را ارزانتر کرده و بر تک نرخی شدن تورم هم راستا با کاهش تورم جهانی تاثیر گذاشته است.

اما در هر صورت به دولت پیشنهاد می شود در شرایطی که تورم به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است اصلاحات ساختاری را در راستای حفظ این نرخ و همزمان خروج از رکود به کار بگیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *