سیاست‌های تک بعدی در بخش اقتصاد رکود را عمیق‌تر کرده است ۱ تیر, ۱۳۹۵

یک اقتصاددان با انتقاد از تک بعدی بودن سیاست های اقتصادی دولت گفت: جلوی تزریق پول را گرفتند و پرداخت تسهیلات را متوقف کردند تا تورم را کنترل کنند اما توجهی نکردند که این اقدام رکود را عمیق تر می کند.

اقتصادپرس: آلبرت بغزیان در باره سیاست‌های پولی در دولت یازدهم، اظهار داشت: هر گونه اقدامی که دولت انجام  دهد و باعث تغییر حجم پول و قیمت پولی(نرخ بهره) شود باید به  رشد اقتصادی، ثبات قیمت‌ها و کاهش بیکاری کمک کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دولت بهترین سیاست‌ها را اتخاذ نکرد، گفت: بانک مرکزی می‌توانست با نظارت بر بانک‌ها در اعطای تسهیلات، پول و نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند، اما دولت در خصوص نرخ سود بانکی امروز و فردا کرد و مته به خشخاش گذاشت و این نشان می‌دهد که حتی توانایی تعیین نرخ سود بانکی را هم ندارد.

بغزیان ادامه داد: در دولت هماهنگی برای بخش اقتصادی وجود ندارد و وزاری اقتصاد، صنعت، نفت، بانک مرکزی و… نمی‌توانند دور یک میز بنشینید و تصمیم گیری کنند، وقتی هم تصمیمی گرفته واعلام می‌شود، وزیر اقتصاد می‌گوید من خبرنداشتم و یا نظرم چیز دیگری بود و نمی‌توانند یکدیگر را قانع کنند.

وی افزود: دولت انقباضی عمل کرد و رکود عمیق‌تر شد. دولت باید روی بانک‌ها فشار وارد کند که بنگاه داری نکنند و ساختمان‌هایشان را بفروشند و اجازه ندهد بانک‌ها رقیب بخش خصوصی شوند.

این اقتصاددان در مورد اینکه کاهش نرخ تورم رخ داد، اما رکود عمیق‌تر شد، بیان داشت: سیاست‌های دولت تک بعدی است و به همین دلیل جلوی ترزیق پول به بخش تولید و اقتصاد گفته شد، تسهیلاتی که به بنگاه‌ها پرداخت می‌شد قطع شد و در نهایت تورم تک رقمی شد اما از سوی دیگر رکود اقتصادی عمیق و عمیق تر شد.

به اعتقاد آلبرت بغزیان، نقدینگی به سمت تولید و بورس  و بنگاه‌های اقتصادی نمی‌رود و برای حل رکود نیاز به سیاست‌های همراه در کنار کنترل تورم است، که متاسفانه این موضوع در دولت دیده نمی‌شود و باید نقدینگی را سمت تولید برد.

وی تصریح کرد: تولید باید با ارز ارزان حمایت شود و از طرفی نیازمند کنترل واردات هستیم، اما بخشی از اقتصاد کشور با پول مفت و سرگردان واردات انجام می‌شود و مشاهد می‌کنیم شکر، پوشاک، میوه تولید ایرانی روی دست تولید کننده ‌مانده و خارجی آن را مصرف می‌کنیم و نیازمند سیاست‌های هماهنگ هستیم که متاسفانه وجود ندارد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.