استقبال فعالان کشاورزی از اولین عرضه گواهی سپرده کالایی جو ۱ تیر, ۱۳۹۵

اولین روز عرضه گواهی سپرده کالایی جو در بورس کالای ایران با استقبال فعالان بازار کشاورزی روبرو شد و ۱۰ هزار تن جو دامی کشاورزان استانهای تهران و قزوین در قالب گواهی سپرده کالایی به فروش رفت.

اقتصادپرس: معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان این خبر گفت: در اولین روز عرضه جو دامی کشاوزران استان تهران و قزوین، امروز ۱۰ هزار و ۳۲۰  از این محصول به قیمت ۷۶۰۰ ریال در هر کیلو و به ارزش حدود ۷۸٫۴ میلیارد ریال در بورس کالا از سوی مشتریان خریداری شد.
محمد اسکندری افزود: این محصول از پنج انبار در این استانها مورد معامله قرار گرفت که ۳ انبار در استان قزوین با ۹۴۳۶ تن و ۲ انبار در استان تهران با حدود ۸۸۵ تن محصول از نخستین نمادهای معاملاتی این محصول بودند.
وی اظهار داشت: به دنبال اعلام سیاست های دولت مبنی بر توقف ثبت سفارش جو وارداتی و همچنین پایان تخصیص ارز مبادله ای به واردات این محصول که در راستای حمایت از تولید داخل این محصولات اعمال شده است، خریداران محصول جو دامی برای خرید از تابلوی معاملات بورس کالای ایران اقدام کردند.
اسکندری خاطرنشان کرد: یکی از مزایای خرید  مستقیم از تابلوی بورس توسط مصرف کنندگان نهایی، امکان خرید مقادیر چند تنی به قیمت عمده فروشی می باشد که این خود از مزایای مغفول مانده انجام معاملات از طریق تابلوی بورس کالای ایران می باشد.
وی ادامه داد: از طریق عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا، واسطه ها و دلالانی که برای حفظ منافع خود و سودآوری بیشتر، هر از چندگاه، بازارها را دچار نوسان می کنند، حذف می شوند و امکان دادوستد مستقیم میان فروشندگان و خریداران فراهم می شود.
به گفته این مقام مسئول در بورس کالا؛ با استفاده از مکانیسم بورس کالا، اطلاعات شفاف در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد و کاملا مشخص می شود چه کسی یک محصول را خریداری کرده، چه کسی محصولی را به فروش رسانده و حجمی که در بازار عرضه می شود چه میزان است.
وی افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران در هفتم اردیبهشت ماه امسال، همه محصول جو و ذرت سراسر کشور در قالب طرح قیمت تضمینی و عرضه در تابلوی بورس کالا معامله می شود. این طرح سال گذشته به شکل آزمایشی برای محصول جو کرمانشاه و ذرت خوزستان به شکل موفق انجام شد و امسال با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام بعنوان مباشر خرید تضمینی جو و ذرت امیدواریم این طرح ملی با موفقیت روبرو شود.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در پایان با بیان اینکه اطلاعات انبارهای پذیرش شده و نحوه عرضه و معامله جو دامی در قالب ماده ۳۳ در سایت بورس کالا بصورت مشروح قرارداده شده است گفت: کشاورزان و خریداران می توانند با مراجه به سایت بورس کالا به نشانی www.ime.co.ir در دو بخش انبارها و طرح قیمت تضمینی از روند انجام معاملات آگاهی یابند. لازم به ذکر است در اولین روز معاملات جو دامی ماده ۳۳ در قالب گواهی سپرده کالایی شرکت های کارگزاری صبا جهاد، توسعه کشاورزی و سهم آشنا فروشنده این حجم از محصولات بوده اند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.