مدیری که حقوق نجومی می‌گیرد اقتصادمقاومتی را محقق نمی کند ۱ تیر, ۱۳۹۵

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید در پرداخت حقوق و مزایا عدالت برقرار شود، گفت: مدیرانی که حقوق نجومی دارند، به جای حراست از منافع ملی، به دنبال منافع خود و انتفاع بیشتر از بیت المال هستند و طبعا نمی‌توانند اقتصاد مقاومتی را محقق کنند.

محمود دودانگه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی به کارایی و اثر بخشی توجه ویژه دارد، اظهار داشت: این موضوع باید در ساختار اداری دولت  بررسی و به آن پاسخ داده شود.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه دولت، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت عالی بر فعالیت شرکت‌ها، بنگاه‌ها و بیمه‌ها است، افزود: مردم، کارگران و کارمندان در یک شرایط بسیار سخت حقوقی فعالیت می‌کنند و دریافتی بسیار ناچیزی دارند، اما بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های وابسته به دولت، با ایجاد شرایط خاص برای خود و با گرفتن مجوز و دسترسی به منابع، ضوابط و چارچوب‌های ویژه‌ای برای خود تعیین می‌کنند .

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: متاسفانه مشاهد می‌شود، اعداد و ارقام غیر‌قابل توجیه در مورد پرداختی به مدیران وجود دارد. باید بپذیریم که متناسب با کارایی و اثر بخشی و ایجاد ارزش افزوده باید حقوق و مزایا تعیین شود، ولی به لحاظ حضور فردی در یک شغل و مسوولیت با استفاده از رانتی که ایجاد می‌شود، اعداد و ارقامی خاص پیش بینی شده، که ضد اثر بخشی، کارایی و بهره وری است و قطعا با اقتصاد مقاومتی سازگار نیست.

دودانگه با تاکید بر اینکه باید در تدوین ضوابط و مقررات برای پرداخت حقوق و مزایا عدالت برقرار شود، ادامه داد: در دولت و شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات تابعه باید این عدالت رعایت شود؛ در غیر این صورت ستادی که باید سیاست‌گذار و ناظر باشد، از نیروهای انسانی کیفی خالی می‌شود، و عملاً امکان  نظارت موثر برفعالیت‌های اقتصادی و بنگاه‌ها و بانک‌ها وجود نخواهد داشت و افرادی سیاست گذاری می‌کنند که استانداردهای لازم را ندارند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص که مدیرانی که حقوق و دریافتی نجومی دارند، آیا می‌توانند اقتصاد مقاومتی را محقق کنند، گفت: اگر یک مدیر و مسوول به جای تمرکز برای انجام مسوولیت و ماموریت‌های سازمانی، نگاه اقتصاد و مادی به وظایف خود داشته باشد، طبیعتاً در این شرایط فقط امکان انتفاع شخصی وجود دارد.

وی اضافه کرد: مدیرانی که نجومی حقوق می‌گیرند، به جای ارائه خدمت بیشتر و بهتر و کمک به رونق اقتصاد و انجام ماموریت، منابع را برای خود در نظر می‌گیرند و به جای اینکه بر منافع ملی و حمایت از آن، تمرکز کنند، به دنبال منافع فردی و انتفاع بیشتر از بیت المال و منابع خواهند بود و این نمی‌تواند ما را به اقتصاد سالم، شفاف، اثر بخش و کارآمد برساند و این مانع تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *