کوچ بانک‌های انگلیسی از محله‌های فقیرنشین ۱ تیر, ۱۳۹۵

آمارهای جدید نشان می دهد، معروف ترین بانک های انگلیسی در حال تعطیلی شعب خود در مناطق فقیر نشین این کشور هستند و در عوض فعالیت های خود را در محله های ثروتمند لندن گسترش می دهند.

اقتصادپرس: فیونا تراورز اسمیت، از موسسه  موو یور مانی که در زمینه اخلاقی کردن صنعت بانکداری فعالیت دارد می گوید: «ما شاهد ایجاد یک سیستم مالی دوگانه هستیم. یکی برای طبقه متوسط و ثروتمند و دیگری برای فقرا.»

بر اساس تحلیل های جدید رویترز، بیش از ۹۰ درصد تعطیلی شعب بانک های انگلیسی در مناطقی از انگلیس رخ داده که متوسط درآمدهای خانوارها کمتر از ۳۹ هزار و ۴۲ دلار در سال بوده است.

اچ اس بی سی، رویال بانک اسکاتلند، بارکلیز و گروه بانک داری لویدز از بانک هایی هستد که در فاصله آوریل ۲۰۱۵ تا آوریل ۲۰۱۶، ۶۰۰ شعبه خود را تعطیل کرده اند. این بانک ها در حالی شعب خود در مناطق فقیر نشین انگلیس را تعطیل کرده اند که ۵ شعبه از هر ۸ شعبه جدیدی که گشایش یافته در ثروتمندترین مناطق انگلیس نظیر چلسی، کنری وارف، سنت پلز، ماریلبون و کلاپهام بوده است که همگی در لندن واقع شده اند.

بانک ها کاهش درآمدها و افزایش بانکداری موبایلی و اینترنتی را دلیل کاهش کارکنان و بستن شعب خود در مناطقی که مشتریان زیادی ندارند اعلام کرده اند.

اما به گفته حامیان کارزار اخلاقی کردن بانکداری، بانک ها در حال کاهش خدمات خود در مناطق محروم هستند، زیرا در آن مناطق دسترسی به اینترنت وجود ندارد. آمارهای دولتی نشان می دهد که حدود ۸٫۶ میلیون نفر از جمعیت بالغ انگلیس که عمدتا افراد فقیر و سالخورده هستند، به اینترنت دسترسی ندارند.

بر اساس آمارهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳، ولز و به ویژه غرب ولز و منطقه ولیز، بیشترین میزان فقر در شمال اورپا را به خود اختصاص داده اند. تحلیل های رویترز نشان می دهد که احتمال بسته شدن شعب بانک های بزرگ در جنوب غرب ولز نسبت به جنوب شرق انگلیس یا لندن، ۳ برابر بیشتر است.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *