برخورداری جمعیتی روستاها از راه آسفالت 91.5 درصد ۱ تیر, ۱۳۹۵

معاون راه روستایی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سال گذشته از ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار ملی راه روستایی یک میلیارد تومان اختصاص یافت،‌گفت: امسال این رقم ۶۰۰ میلیارد تومان است که پیش‌بینی می‌کنیم اختصاص نیابد.

اقتصادپرس: محمدحسین میرشفیع در نشست خبری اظهار داشت: ۲۰۰ هزار کیلومتر شبکه راه روستایی در کشور داریم که ۱۰۵ هزار کیلومتر آن آسفالت و ۹۵ هزار کیلومتر آن خاکی است که البته این راه‌های خاکی در مناطقی با جمعیت روستایی بسیار پایین است که برخی از آنها راه شبکه‌ای و برخی راه روستاهای زیر ۲۰ خانوار است.

وی ادامه داد: حدود ۴ هزار پروژه در روستاها داریم و امروز برخورداری جمعیتی روستاها از راه روستایی ۹۱٫۵ درصد است.

میرشفیع اظهار داشت: در واقع از ۲۱٫۵ درصد جمعیت روستایی کشور ۹۱٫۵ درصد از راه آسفالت برخوردار هستند و ۹۹ درصد راه دسترسی روستایی دارند.

معاون راه روستایی وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برنامه داریم تا سال آینده برخورداری جمعیتی روستاییان از راه آسفالت به ۹۵ درصد برسد.

وی گفت: در این باره مطالعات شبکه کامل شده و نسبت عدم برخورداری شهرستان‌ها مشخص شده‌اند.

میرشفیع ادامه داد: از نظر شهرستانی بدترین وضعیت راه روستایی را در دو شهرستان بشاگرد و سرباز داریم که ۶۸ درصد جمعیت روستایی در این مناطق به راه آسفالت دسترسی دارند.

معاون راه روستایی وزیر راه ادامه داد: از نظر استانی نیز بدترین وضعیت راه روستایی در استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و شرق هرمزگان است که وضعیت دسترسی روستانشینان در این مناطق به راه روستایی بدتر از متوسط کشوری است و ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین‌تر است.

* مصرف ۱۲۷۰ میلیارد تومان قیر در همه بخش‌های وزارت راه در سال گذشته

معاون راه روستایی وزیر راه گفت: امسال هنوز سهمیه قانونی قیر به صورت رسمی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابلاغ نشده است بنابراین قیر قرضی دریافت می‌کنیم.

میرشفیع ادامه داد: سال گذشته هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان قیر برای همه بخش‌های وزارت راه مصرف کردیم که شامل روسازی راه‌های اصلی و فرعی، بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها، مسکن مهر و از این قبیل بود.

وی گفت: هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان قیر از نظر وزنی ۱٫۵ میلیون تن بود.

* کاهش مصرف قیر در سال جاری/ اختصاص ۱٫۲۴۰ میلیون تن قیر برای سال جاری

معاون راه روستایی وزیر راه با بیان اینکه امسال مصرف قیر در وزارت راه و شهرسازی کاهش خواهد یافت، گفت: این بدان دلیل است که در قانون ۱٫۲۴۰ میلیون تن قیر برای ما پیش‌بینی کردند. بودجه هم دیر ابلاغ شده است و فصل کاری کمتر بود، بنابراین در حد سال گذشته نمی‌توانیم کار کنیم.

* اجرای تثبیت با سیمان در راه روستایی

وی بیان کرد: رویه بتنی در جاده‌های روستایی صرفه ندارد بنابراین در راه روستایی تثبیت با سیمان را دنبال می‌کنیم و بتن غلطکی در راه روستایی به صورت محدود استفاده می‌شود.

* اجرای ۵۰ کیلومتر از آزادراه شیراز – اصفهان با بتن آماده

میرشفیع که این روزها معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور نیز است، گفت: در آزادراه‌ها بتن آماده استفاده می‌شود که در پروژه باند فرودگاه مهر‌آباد نیز استفاده شد.

معاون راه روستایی وزیر راه ادامه داد: قرار است ۵۰ کیلومتر بتن آماده در آزادراه اصفهان – شیراز استفاده شود.

* طلب ۹۲۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی از معاونت راه روستایی

وی بیان کرد: بخش خصوصی حدود ۹۲۰ میلیارد تومان برای ما کار انجام داده است و ما هنوز پرداختی به آنها نداشته‌ایم.

معاون راه روستایی وزیر راه ادامه داد: همچنین در پروژه‌های مشارکتی ۲۰۰ میلیارد تومان توسط مردم به صورت مشارکتی سرمایه‌گذاری شده است.

میرشفیع گفت: از طرف مقررات دولتی مشکلاتی وجود دارد که اجازه عقد قرارداد با بخش خصوصی در راه‌های روستایی را نداده‌اند و نمی‌توان بدون مجوز سازمان برنامه بخش خصوصی را جذب کرد.

* پیش‌بینی انتشار ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی در سال جاری

وی اظهار داشت: قبل از آنکه در مهر ماه سال گذشته اسناد خزانه اسلامی به راه روستایی تعلق گرفت دیگر مشمول این اسناد نشدیم.

وی بیان کرد: امسال ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در کل قانون بودجه، اسناد خزانه اسلامی پیش‌بینی شده است که برای همه بخش‌های وزارت راه و نیرو اختصاص می‌یابد که امیدواریم به راه روستایی نیز اختصاص یابد.

* برنامه آسفالت و احداث ۳۵ هزار کیلومتر راه روستایی

معاون راه روستایی وزیر راه بیان کرد: در مطالعات خود برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ۱۷ هزار کیلومتر راه روستایی آسفالت و ۱۸ هزار کیلومتر راه روستایی احداث شود که برخورداری جمعیتی روستایی را به ۹۷ درصد افزایش می‌دهد.

میرشفیع بیان کرد: برای اجرای این کار ۱۰٫۴ میلیارد تومان اعتبار لازم است.

* اختصاص یک میلیارد تومان از اعتبار ۵۵۰ میلیارد تومان پارسال

وی با بیان اینکه سال گذشته از ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار فقط یک میلیارد تومان پرداخت شد، گفت: امسال نیز ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ما در نظر گرفته‌اند که پیش‌بینی می‌شود اختصاص نیابد که اینها از محل اعتبارات ملی است.

معاون راه روستایی وزیر راه بیان کرد: برای ارتباط استانی هم از ردیف ماده ۸۰ اختصاص نیافت در واقع ۳ درصد بودجه کشور کنار گذاشته می‌شود تا به نسبت محرومیت شهرستانی توزیع شود که این رقم هم اختصاص نیافت.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *