۳ عامل اصلی زیان دهی صنعت لبنیات ۱ تیر, ۱۳۹۵

عضو اتحادیه فرآورده‌های لبنی با اشاره به عوامل عدم موفقیت و زیان‌ده بودن صنعت لبنیات گفت: صاحبان این صنعت سرمایه در گردش کافی برای مقابله با تورم در اختیار ندارند.

اقتصادپرس: محمدرضا اسماعیلی در مورد وضعیت صنایع لبنی گفت: اگرچه تولید‌کنندگان شیرخام و دامداران شرایط اقتصادی خوبی ندارند و تولیدی همراه با ضرر دارند، اما صنایع لبنی از آنجایی که با دو قشر تولید‌کننده و مصرف‌کننده در ارتباط است و هر دو را باید راضی نگه دارد، شرایط سخت‌تری دارد.

عضو اتحادیه فرآورده‌های لبنی کشور با بیان اینکه واحدهای این صنعت به شدت زیان ده شده‌اند، افزود: تعداد زیادی از واحدهای کوچک صنعت لبنیات تعطیل شده‌اند و آن تعدادی هم که در حال فعالیت هستند، با کمتر از ظرفیت خود کار می‌کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران براساس برنامه‌های توسعه‌ای اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، گفت: مطابق برنامه پنجم توسعه باید تا پایان این برنامه  سرانه مصرف به ۱۶۰ کیلوگرم می‌رسید، در حالی که با محقق نشدن این برنامه‌ها واحدهای تولیدی متضرر می‌شوند.

وی به سود بالای تسهیلات اشاره کرد و گفت: برای واحدهای تولیدی پرداخت سودهای بالای بانکی اصلا امکان‌پذیر نیست.

عضو اتحادیه فرآورده‌های لبنی کشور افزود: صاحبان واحدهای تولیدی صنعت لبنیات به علت زیان فراوان مجبور به تعطیلی واحد شده‌اند و یا درگیر بوروکراسی‌ اداری ناشی از به اجرا گذاشتن وثیقه‌های بانکی خود هستند.

اسماعیلی با بیان اینکه صاحبان این صنعت سرمایه‌ در گردش کافی برای مقابله با تورم در اختیار ندارند، گفت: حتی واحدهای شبه دولتی این صنعت که از حمایت‌های دولتی بهره‌مند هستند، دچار ضرر و زیان شده‌اند.

وی با بیان اینکه باید با فرهنگ سازی و دادن یارانه سرانه مصرف لبنیات را افزایش داد، تصریح کرد: با مصوبه مجلس مقرر شد تا بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها ۳۰ درصد از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه به تولید اختصاص یابد که این موضوع هرگز عملیاتی نشد.

عضو اتحادیه فرآورده‌های لبنی کشور گفت: اختصاص ۳۰ درصد از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها انقلاب بزرگی در صنعت تولیدی کشور ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه باید برای صنایعی که مطابق استانداردهای جهانی تولید می‌کنند با حمایت شرایط حضور در بازارهای بین‌المللی را فراهم کرد و تولیدات آنها تنها به صادرات اختصاص یابد، گفت: در مقابل باید از صنایع کوچک لبنی که در سطح کشور پراکنده هستند و با اشتغال‌زایی مانع مهاجرت مردم به شهرها می‌شوند با اختصاص یارانه حمایت کرد و تولیدات آنها را به مصرف داخل اختصاص داد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *