تاثیر کاهش نرخ سود بانکی در گرو اصلاحات ساختاری ۱ تیر, ۱۳۹۵

کارشناسان می گویند که پایین آوردن نرخ سود بانکی تا زمانی که اصلاحات ساختاری صورت نگیرد نمی تواند به اقتصاد کشور کمکی بکند.

اقتصادپرس: کاهش نرخ سود بانکی این روزها از اخبار داغ اقتصادی به شمار می رود چرا که به گفته کارشناسان کاهش نرخ سود سپرده به نفع اقتصاد نیست بلکه منافع آن به جیب بانکها می رود.

از سوی دیگر برخی کارشناسان می گویند که پایین آوردن نرخ سود بانکی تا زمانی که اصلاحات ساختاری صورت نگیرد نمی تواند به اقتصاد کشور کمکی بکند.

اما مساله اصلی که این روزها در رسانه ها و فضای مجازی مطرح می شود مربوط می شود به نرخ تجهیز منابع که با نرخ سپرده به دست می آید و به صورت علی الحساب در سیستم بانکی لحاظ می شود.

از سوی دیگر بانکها بر اساس تخصیص منابع، تسهیلات به متقاضیان ارائه می دهند که در قالب عقود اسلامی سود به آنها تعلق می گیرد. در نرخ سود سپرده بانک ذینفع است و در نرخ سود تسهیلات بانکی تسهیلات گیرندگان منتفع می شوند.

بر همین اساس بانکها سپرده جذب می کنند تا تسهیلات بدهند در این میان برای کاهش نرخ سود بهره بانکی باید منابع بانکی را افزایش دهیم که در کنار کاهش سود و کاهش نرخ سپرده گذاری بانکها همچنان قدرت تسهیلات دهی داشته باشند.

به همین جهت در همه کشورها نرخ سود بهره با نرخ تورم تعیین می شود. به این معنا که چنانچه فردی پول خود را در اختیار بانک قرار بدهد باید به اندازه تورم موجود در جامعه به دلیل کاهش ارزش پولی سود دریافت کند.

در حال حاضر بانکهای کشور نرخ سود سپرده را کاهش داده اند اما نرخ سود تسهیلات را کاهش نداده اند به این معنا که به سپرده ها سود ۱۵ درصدی اعطا می شود اما از تسهیلات گیرندگان سود ۲۱ درصدی اخذ می شود.

در این میان نه تنها اقتصاد کشور به سمت رونق حرکت نمی کند بلکه با فرار سپرده ها مواجه خواهیم بود و این امر تسهیلات دهی بانکها را با خطر روبه رو می کند.

به همین جهت اصلاحاتی همچون کاهش نرخ سود بانکی باید با اصلاحات ساختاری در سیستم بانکی کشور همراه باشد تا بتواند اقتصاد را از رکود خارج کرده و در راستای افزایش رشد اقتصادی حرکت کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.